Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/02/2020 - 08:50

Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918 – 1989)

Monografia autorstwa Anny Wilk „Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem (1918 – 1989)” jest kolejną publikacją zgłoszoną do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora. Rekomenduje ją Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

Monografia poświęcona jest historii politycznej ludności łemkowskiej, ukazując zewnętrzne czynności wpływające na dezintegrację tej grupy etnicznej. Pomimo, że w publikacji zostały opisane wydarzenia z całego obszaru Łemkowszczyzny, autorka skupia się głównie na historii Łemków na terenie Sądecczyzny, gdzie mieszkała ludność o odrębnej tożsamości.

- Szczególne podejście do historii tego regionu widać m.in. w opisie wydarzeń politycznych po I wojnie światowej (powstanie i funkcjonowanie republik łemkowskich) i dwudziestolecia międzywojennego, jak również szczegółowego przedstawienia przesiedleń z Sądecczyzny w latach 1945-1946 oraz akcji „Wisła”, będąc tym samym pierwszym tak pogłębionym studium wysiedleń z tego obszaru – czytamy w uzasadnieniu zgłaszającego.

Książka jest pierwszym kompleksowym opracowaniem zagadnień dotychczas poruszanych fragmentarycznie zarówno przez ukraińskich i polskich badaczy. Autorka przeprowadziła szeroką kwerendę źródeł, istniejących zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, czy w końcu łemkowskim.

Autorka dotarła do informacji znajdujących się w archiwach w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Rzeszowie, Zielonej Górze i Wrocławiu, archiwach IPN, a także w Centralnym Państwowym Historycznym Archiwum we Lwowie oraz Centralnym Państwowym Archiwum Wyższych Organów Władzy i Administracji w Kijowie. W sumie zajrzała do ponad 50 zespołów archiwalnych znajdujących się w piętnastu archiwach i bibliotekach – archiwach w Polsce i na Ukrainie. Wyniki badań uzupełnia o szeroką literaturę przedmiotu w języku polskim i ukraińskim.

Wykorzystanie zarówno materiałów archiwalnych oraz literatury przedmiotu jest najmocniejszą stroną książki.

Recenzentami książki są dr hab. Tomasz Stryjek (PAN) oraz dr hab. Jan Pisuliński (UR). Monografia zawiera: archiwalne zdjęcia, wykaz skrótów, bogatą bibliografię, spis ilustracji, indeks osób. Liczy 422 strony.

Wydawnictwo Neriton, Warszawa, 2019.

Opr. [email protected].









Dziękujemy za przesłanie błędu