Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
30/11/2023 - 15:00

Teren wokół diabelskiego źródełka będzie jak nowy. Znaleźli na to pieniądze

Teren wokół mofety, znajdującej się na granicy Jastrzębika i Złockiego (gmina Muszyna) będzie uporządkowany i odnowiony. Rewitalizacja tego miejsca została ujęta w budżecie miasta na 2024 rok, w którym na ten cel przeznaczono 80 tyś złotych.

Mofety są miejscem, w którym ze szczelin Ziemi w sposób naturalny wydobywa się dwutlenek węgla. Gaz unoszący się na zewnątrz nasyca wody i tworzy szczawy. Te wypływają na powierzchnię w postaci źródeł.

Jedna z takich mofet znajduje się na terenie gminy Muszyna, na granicy miejscowości Jastrzębik i Złockie, na dnie Złockiego Potoku. Odkryta przez prof. Henryka Świdzińskiego w 1938 roku, została nazwana od imienia odkrywcy. 

Gmina Muszyna przejęła działkę, wraz mofetą od Państwowego Gospodarstwa Polskie Wody. Teren wokół niej będzie uporządkowany i odnowiony, co ujęto w budżecie miasta na 2024. 

Konieczne stało się bowiem uporządkowanie terenu wokół mofety. Kładka wymaga wymiany, odnowione zostaną dojścia do tego pomnika przyrody nieożywionej, objętego chronią od 1998 roku. Na rewitalizację terenu wokół mofety przeznaczono 80 tyś zł. (MK), fot. arch. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu