Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
24/03/2024 - 09:20

Bezpłatne badania dla mieszkańców Nowego Sącza. Nie szukaj wymówki. Idź się zbadaj!

Profilaktyczne programy prozdrowotne cieszą się wśród mieszkańców Nowego Sącza ogromną popularnością. Kiedy tylko pojawia się o nich w mieście informacja, kiedy ogłaszane są zapisy na różnego rodzaju badania, miejsca rezerwowane są błyskawicznie.

Po raz kolejny Urząd Miasta w Nowym Sączu organizuje bezpłatne, badania profilaktyczne. Koszty finansuje albo współfinansuje miasto. Warto nie szukać różnych wymówek. Po prostu warto postawić na profilaktykę. Postawić na swoje zdrowie.

CUKRZYCA TYPU II

Profilaktyka dla osób z cukrzycą typu II

Badania profilaktyczne skierowane są do mieszkańców Nowego Sącza w wieku od 60. roku życia. Zadania są współfinansowane przez Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Zadanie obejmuje:

  • Badania laboratoryjne dotyczące schorzeń nerek
  • Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej
  • Badanie poziomu witaminy D3 i B12

Od 22 marca zapisy na badania prowadzi Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział w Nowym Sączu

Tel: 514 138 570

Od kwietnia do listopada 2024 roku w każdy pierwszy wtorek miesiąca spotkania szkoleniowo-integracyjne dla osób chorych na cukrzycę w Sali obrad Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

OSTEOPOROZA

Bezpłatne badania densytometryczne – diagnostyka osteoporozy – Badanie gęstości kości

Celem programu jest wczesne wykrycie osteoporozy i skierowanie pacjentów na leczenie. Jest on kierowany do kobiet od 55. roku życia oraz mężczyzn w wieku od 60. roku życia. Mieszkańców Nowego Sącza, którzy w ostatnich dwóch latach nie brali udziału w badaniach.

Od 2 kwietnia br. – rejestracja osobista w Centrum Medycznym LUX MED.

Ul. Poniatowskiego 2, Nowy Sącz

Tel: 724 998 515 w godz. od 10.00 do 13.00.

Program finansowany jest przez miasto Nowy Sącz oraz częściowo refundowany przez NFZ w ramach pozyskanego przez miasto Nowy Sącz dofinansowania.

PROFILAKTYKA RAKA SKÓRY

Bezpłatne badania znamion skóry - wideodermatoskopem

„ Profilaktyka wczesnego wykrywania raka skóry – wpływ środowiska życia na zdrowie”.

Dermatoskopia to kluczowe badanie wykorzystywane w diagnostyce skóry, ułatwia odróżnienie łagodnych znamion barwnikowych, popularnie zwanych pieprzykami od  czerniaka. Istotne jest, że wczesne wykrycie i  usunięcie zmiany o charakterze nowotworowym umożliwia całkowite wyleczenie.

Z bezpłatnych badań  mogą skorzystać:

-  mieszkańcy Nowego Sącza od 18 do 70 roku życia,

- osoby, które nie miały badania wideodermatoskopem w ostatnich 12 miesiącach finansowanego ze środków publicznych,

- osoby zakwalifikowane  przez Realizatora zadania  ( przychodnia NZOZ „UROMED” S.C) do badania  wideodermatoskopem na podstawie wywiadu – ankiety kwalifikacyjnej, u których wystąpi czynnik ryzyka nowotworu skóry.

Rejestracja  telefoniczna od dnia  22 marca. br. w godz. 08.00 do 15.00  
pod nr : 691 434 797 ,  bądź osobista w przychodni NZOZ „UROMED” S.C. przy
ul. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu.

Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia

Badania prowadzone będą  w okresie od 23 marca br. do 30 listopada br  – zgodnie z terminem i godziną wyznaczoną dla pacjenta przez NZOZ „UROMED” S.C. 

Na badanie proszę przyjść  z dowodem osobistym. Jeśli w dokumencie tożsamości  nie ma wskazanego miejsca zamieszkania, pacjent zobowiązany jest do okazania pracownikowi przychodni  innego dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania np. Karta Nowosądeczanina, prawo jazdy lub inny  dokument, zawierający miejsce zamieszkania
w celu weryfikacji uprawnienia do bezpłatnych badań profilaktycznych.

Pacjenci będą proszeni o wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej przed badaniem. Zadanie obejmuje badanie 3 znamion skórnych wskazanych przez lekarza dermatologa  do badania.

Zadanie jest w całości finansowane ze środków Miasta Nowego Sącza.

Nie jest wymagane skierowanie. Badanie jest całkowicie niebolesne i nieinwazyjne. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie są całkowicie uleczalne. Obraz zmian skórnych odtwarzany jest na komputerze, co zwiększa precyzję badania dzięki odpowiedniemu powiększeniu i doskonałej jakości obrazu. Lekarz weryfikuje wyniki analizy komputerowej i sprawdza czy następują modyfikacje wyglądu i budowy zmiany skórnej, na przykład pojawia się asymetria kształtu, inaczej rozkłada się barwnik.

Uczestnik zadania otrzyma zdjęcie / wynik  badania wraz z opisem wykrytej zmiany oraz otrzyma wskazówki odnośnie dalszego postępowania.

Wiedz, że :

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta m.in.  jeśli:

  • posiadasz jasną karnację, naturalnie rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi,
  • masz dużą liczbę znamion barwnikowych, pieprzyków,
  • doznałeś oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie,
  • przebywasz w pełnym słońcu, powyżej godziny dziennie, pracując jesteś narażony na  promieniowanie UV,
  • w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry,
  • korzystasz z solarium

Na co należy  zwracać uwagę ?

Kiedy widzisz nowe znamiona, narośla, przebarwienia lub zmiany w istniejących pieprzykach, jest to sygnał aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zasada ABCDE czerniaka:

A – asymetria np. znamię „ wylewające się” w jedną stronę,

B - brzegi poszarpane, nierównomierne zgrubienia

C - czerwony, czarny, niejednolity kolor

D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm

E- ewolucja, czyli postępujące zmiany w znamieniu.

Jak uchronić się przed nowotworami złośliwymi skóry?:

  • raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe,
  • jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga onkologa,
  • jak chcesz się opalać, pamiętaj o stosowaniu filtrów UVA i UVB,  noszeniu czapki
  • unikaj słońca w godzinach 11.00 do 16.00
  • nie opalaj się w solarium.

„ Rehabilitacja ruchowa dla osób od 40 roku życia”

Prezydent Miasta Nowego Sącza zaprasza mieszkańców Nowego Sącza od 40. roku życia do skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji .

W ramach zadania odbędzie się konsultacja fizjoterapeuty, który w oparciu o wywiad  na temat  dolegliwości bólowych, przebytych i aktualnych chorób dobierze dla uczestnika odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne w celu poprawy związanej ze zdrowiem jakości życia.

Miejsce realizacji zadania (konsultacja fizjoterapeutyczna oraz zabiegi rehabilitacyjne): Przychodnia ARTMED ul. Barska 63/1 w Nowym Sączu.

Zadanie obejmuje wykonanie bezpłatnie  - łącznie  9 zabiegów  dla uczestnika zadania   spośród  dostępnych zabiegów wyszczególnionych w  katalogu zabiegów.

Fizjoterapeuta poinformuje o wskazanych zabiegach oraz o przeciwskazaniach do danego zabiegu, przeprowadzi edukację ustaną na temat urazów, prewencji upadków, udzieli wskazówek na temat zdrowego stylu życia, ćwiczeń możliwych do wykonania
w domu, sposobie postępowania w celu redukcji dolegliwości bólowych.

Zabiegi będą wykonane  w 3 lub 5 dniowym cyklu zabiegowym zgodnie z terminami wyznaczonymi przez przychodnię realizującą zadanie publiczne, z tym że nie później niż do  30.06.2024 r.

Katalog zabiegów:

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna (wybrane wskazania: rwa kulszowa, rwa barkowa, zamrożony bark, stany przeciążeniowe mięśni, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych, uszkodzenie nerwów obwodowych, stany pourazowe (zwichnięcia, skręcenia),zaniki mięśniowe, dysfunkcje układu moczowo-płciowego.

Fala uderzeniowa (wybrane wskazania: ostroga piętowa, łokieć tenisisty, kolano skoczka, zespół pasma biodorowo-piszczelowego, zespól bolesnego barku, zapalenie ścięgna Achillesa)

Pneumatyczna stymulacja układu krążenia kończyn dolnych lub górnych tzw. BOA ( wybrane wskazania: obrzęki i zastoje limfatyczne, obrzęki po wycięciu węzłów chłonnych, stany pourazowe, nadwaga i otyłość, neuropatie)

Interaktywny system terapii ręki z wykorzystaniem biofeedbacku ( wybrane wskazania: udar mózgu, urazy kręgosłupa szyjnego urazy ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenie nerwów obwodowych kończyny górnej, stany pourazowe w obrębie nadgarstka i ręki, stany pooperacyjne w obrębie nadgarstka  i ręki)

Ćwiczenia z wykorzystaniem bieżni antygrawitacyjnej ( wybrane wskazania: stany pooperacyjne kończyn dolnych np. endoprotezoplastyka, artroskopia, stany  pourazowe np. złamania, zwichnięcia, skręcenia , schorzenia neurologiczne wymagające redukcji chodu np. po udarze mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, nadwaga, otyłość,  kształtowanie wydolności tlenowej).

Laser wysokoenergetyczny (wybrane wskazania: zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty/golfisty, zapalenie rozcięcia podeszwowego, zapalenie kaletki maziowej, zwichnięcia, skręcenia, zespół ciaśni nadgarstka, blizny),

Indywidualna praca z pacjentem z wykorzystaniem metod neurofizjologicznych ( wybrane  wskazania: stany pourazowe np. złamania, zwichnięcia, skręcenia, stany pooperacyjne aparatu ruchu np. artroskopia, endoprotezoplastyka, zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, wady postawy, udar mózgu, uraz czaszkowo mózgowy, mózgowe porażenie dziecięce , stwardnienie rozsiane, stwardnienie boczne zanikowe, polineuropatie, choroba Parkinsona, zapalenie rdzenia kręgowego, choroby nerwów obwodowych, schorzenia kardiologiczne np. stan po zawale serca, choroba niedokrwienna serca, schorzenia pulmonologiczne, rekonwalescencja po zabiegach  chirurgicznych, aktywizacja pacjentów geriatrycznych).

Dekompresja kręgosłupa (wybrane wskazania: zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa przewlekły ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przewlekły ból odcinka  szyjnego kręgosłupa, dyskopatie, skoliozy, choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych, bark zamrożony, napięcie mięśni, stenoza kanału kręgowego).

Rejestracja  telefoniczna prowadzona jest od 22 marca br. do wyczerpania limitu miejsc pod nr telefonu : 664 714 093 w godzinach od  7.00 do 16.00. 

bądź  rejestracja osobista : w Przychodni ARTMED przy ul. Barskiej 63/1  w Nowym Sączu.

W pierwszej kolejności rejestrowani są pacjenci którzy stawią się w przychodni osobiście.

Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia.

Na konsultację fizjoterapeutyczną osoby zapisane proszone są o przyjście 
z dowodem osobistym. Jeśli w dokumencie tożsamości  nie ma wskazanego miejsca zamieszkania, pacjent zobowiązany jest do okazania pracownikowi przychodni  innego dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania np. Karta Nowosądeczanina, prawo jazdy lub inny  dokument, zawierający miejsce zamieszkania w celu weryfikacji uprawnienia do bezpłatnych badań profilaktycznych.

Zadanie jest w całości finansowane ze środków Miasta Nowego Sącza.

Nie jest wymagane skierowanie. Wymagana jest zgoda uczestnika  na udział w zadaniu publicznym.

MAMMOGRAFIA oraz USG PIERSI

Miasto wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet do Walki
z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu organizuje dla mieszkanek Nowego Sącza bezpłatne, profilaktyczne badania mammograficzne oraz USG piersi  w ramach realizacji zadania  pn. „Profilaktyka raka piersi”. Zadanie jest współfinansowana przez Urząd Miasta Nowego Sącza.

Zapraszamy :

- na mammografię  kobiety  w wieku od 35 do 45 lat oraz powyżej 74 lat

- USG piersi   kobiety w wieku 25 do 35 lat

Zapisy na badania przyjmowane będą 2 kwietnia oraz 3 kwietnia

w godz. od 16.00 do 18.00 pod numerem telefonu 606 702 993 lub  608 091 418

Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność  zgłoszeń.

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 18.00 do 19.00 członkini Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna pełni dyżur telefoniczny i udziela porad w zakresie
 profilaktyki raka piersi.

Pamiętajmy! Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny!

„ECHO SERCA”

„Echo serca – profilaktyka po czterdziestce”

Prezydent Miasta Nowego Sącza zaprasza  mieszkańców Nowego Sącza, którzy ukończyli 40 lat do skorzystania z bezpłatnego badania echokardiografii serca tzw.  „Echo serca”. Zadanie jest finansowane ze środków Miasta Nowego Sącza.

Do udziału w badaniu specjalistycznym „Echo serca z opisem ” kwalifikowane będą osoby, które ukończyły 40. rok życia,  zamieszkałe w Nowym Sączu, u których występuje minimum jeden czynnik ryzyka chorób układu krążenia tj.  nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych (lipidogram, glukoza) lub stwierdzone choroby układu krążenia  bądź obciążenia rodzinne związane
z chorobami układu krążenia.

Rejestracji do badania dokonuje Specjalistyczne  Centrum Medyczne  „NOVO-MED” w Nowym Sączu  na podstawie wyników ankiety kwalifikacyjnej.

Dla osób z nieprawidłowym wynikiem badania „Echo serca” wymagających natychmiastowej porady specjalisty możliwa będzie bezpłatna konsultacja kardiologiczna, finansowana ze środków miasta  Nowego Sącza. Ilość konsultacji kardiologicznych jest ograniczona limitem.

Na bezpłatną konsultację kardiologiczną kieruje  Specjalistyczne  Centrum Medyczne  „NOVO-MED” w Nowym Sączu.

Od 15 marca br.  rejestracja  osobista w przychodni Specjalistyczne  Centrum Medyczne  „NOVO-MED” Maciej Jurkiewicz, ul. Żółkiewskiego 10 w Nowym Sączu lub  telefoniczna pod nr tel.  (18) 442-12-22 w godz. 8.00 -11.00 do wyczerpania limitu miejsc.

Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia.

Badanie „Echo serca” odbędzie się w przychodni  Specjalistyczne  Centrum Medyczne  „NOVO-MED” Maciej Jurkiewicz, ul. Żółkiewskiego 10, Nowy Sącz
w dniach  i godzinach ustalonych podczas rejestracji.

W dniu badania,  pacjent  zobowiązany będzie do okazania dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jeśli w dokumencie tożsamości  nie ma wskazanego miejsca zamieszkania, pacjent zobowiązany jest do okazania innego dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania np. Karty Nowosądeczanina lub  pierwszej strony formularza PIT złożonego za ubiegły rok (w przypadku składania deklaracji PIT drogą elektroniczną prosimy także o okazanie potwierdzenia złożenia deklaracji, tzw. UPO) lub inny  dokument, zawierający miejsce zamieszkania w celu weryfikacji uprawnienia do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu