Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
30/12/2019 - 16:55

Nowy Sącz: radny chce przenieść do Nowego Sącza pomysł z Wrocławia

Interpelacje do prezydenta w sprawie powstania „Sądeckiej Lodówki Społecznej” złożył Michał Kądziołka. Niedawno głośno było o tym pomyśle, gdy uliczne lodówki wprowadził u siebie Wrocław.

Jak mówi radny, Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że statystyczny Polak marnuje rocznie 247 kg jedzenia, co plasuje nasz kraj na piątym miejscu w Unii Europejskiej, gdzie średnia wynosi 173 kilogramów.

Aby walczyć z wyrzucaniem żywności pierwsza tego typu lodówka społeczna powstała w Niemczech w 2012 roku. Pionierem na polskim terenie był Wrocław, który pierwsze takie urządzenie ustawił trzy lata temu, a obecnie ma ich już 11 i planuje kolejne lokalizacje. Gdzie w Nowym Sączu miałoby pojawić się urządzenie? - Miejsce, w którym pilotażowo może stanąć pierwsza „Sądecka Lodówka Społeczna”, to budynek dworca MPK - wyjaśnia Michał Kądziołka.

Zobacz: Serce-Sercu - największa akcja charytatywna Sądecczyzny

- Jeśli pan prezydent w tej chwili nie jest przekonany do tej inicjatywy wyrażam gotowość sfinansowania zakupu pierwszej lodówki, bowiem jestem pewien, że inicjatywa przyjmie się w Nowym Sączu Po stronie Urzędu Miasta pozostałaby kwestia montażu i opieki nad lodówką – zadeklarował radny.

(m.smierciak@sadeczanin.info). Fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu