Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
14/08/2020 - 10:35

Zagadka rozwiązana. Wiemy, dlaczego od kilku dni nad Sączem lata śmigłowiec

Od kilku dni nad Sądecczyzną bardzo nisko lata czarny śmigłowiec, który u jednych wywołuje niepokój, a u innych ciekawość. W tej sprawie otrzymaliśmy od was kilkanaście maili z pytaniami. Postanowiliśmy spróbować rozwiązać zagadkę, ale jak się okazało wcale to nie jest takie łatwe.

 - Od kilku dni nad gminą Korzenna lata czarny śmigłowiec. Jeszcze nie zdarzyło się, aby helikopter tak nisko latał nad naszymi domami – napisała do naszej redakcji pani Monika, mieszkanka gminy Korzenna.

Otrzymaliśmy kilkanaście maili o podobnej treści. Czytelnicy poinformowali nas, że śmigłowiec pojawił się także nad Nowym Sączem i innymi gminami powiatu nowosądeckiego - Łąckiem, Podegrodziem, Grybowem i Chełmcem. Postanowiliśmy zaspokoić ciekawość naszych Czytelników i dowiedzieć się, co to za helikopter i dlaczego wykonuje tak częste loty nad Sądecczyzną.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, ale okazało się, że to nie jest śmigłowiec pograniczników. Skontaktowaliśmy się również z biurem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej, ale tam również rzecznik prasowy zaprzeczył jakoby miałby to być helikopter wojskowy.

Następnie skontaktowaliśmy się z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, ale tam także nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Iskierka nadziei na rozwiązanie zagadki pojawiła się, jak zadzwoniliśmy do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Rzecznik prasowy powiedział, że niestety nie dysponuje informacjami na temat lotów, które odbywają się tak nisko nad ziemią, ale zasugerował, aby skontaktować się z przedsiębiorstwem energetycznym, które prawdopodobnie za pomocą helikoptera kontroluje linie energetyczne. Takie kontrole odbywają się co jakiś czas na terenie całego kraju. Próbowaliśmy się skontaktować z rzecznikiem prasowym przedsiębiorstwa, ale niestety jego telefon milczy.

Po publikacji artykułu skontaktował się z nami Czytelnik, który rozwiązał zagadkę. Okazało się, że na Sądecczyźnie odbywa się coroczne wspólne szkolenie funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz ratowników WOPR i GOPR. Podczas szkolenia funkcjonariusze wspólnie z ratownikami ćwiczą ratownictwo wysokościowe z użyciem śmigłowca na terenie górskim oraz na wodzie. Takie szkolenie co roku odbywa się nad Jeziorem Rożnowskim.

Uchwyciliście na zdjęciu śmigłowiec, który od kilku dni lata nad Sądecczyzną? Prześlijcie zdjęcia na nasz redakcyjny SYGNAŁ. Opublikujemy je.

RG r.gajewski@sadeczanin.info Fot. RG, Ilona Job

Zagadka rozwiązana. Wiemy, dlaczego od kilku dni nad Sączem lata śmigłowiec
Fot. R. Gajewski, Ryszard Sarna, Ilona Job, Kuba K.


Dziękujemy za przesłanie błędu