Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
04/01/2017 - 10:55

Konkurs o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora. Zgłoś najlepszą książkę i najlepszego autora

Trwa V edycja konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na najlepszą książkę o Sądecczyźnie wydaną w 2016 roku i najlepszego sądeckiego autora. O prestiżu konkursu, organizowanego od pięciu lat roku przez Fundację Sądecką, najlepiej świadczą jego dotychczasowi laureaci.

- Konkurs ma na celu popularyzację publikacji o Sądecczyźnie i autorów, niekoniecznie tu urodzonych, piszących o ziemi sądeckiej. Chodzi nam także o promocję sądeckich wydawców oraz czytelnictwa książek - mówi Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni konkursu i przewodnicząca jego Kapituły.   

Zdobywcy nagrody honorowani są pamiątkową statuetką wyobrażającą patrona konkursu oraz nagrodą pieniężną, W tym roku po 5 tys. zł w obu kategoriach.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy na formularzach pobieranych ze strony portalu Sadeczanin.info lub w sekretariacie Fundacji Sądeckiej do 16 lutego br.

Wzorem poprzednich lat wszystkich zgłoszonych do nagrody autorów i książki zaprezentujemy w naszym portalu.

Głosowanie internautów potrwa od 17 do 23 lutego br. Następnego dnia zbierze się Kapituła konkursu, w której zasiadają m.in. przedstawiciele wiodących  instytucji kulturalnych i stowarzyszeń.
Kapituła w tajnym glosowaniu wybierze laureatów konkursu, przy uwzględnieniu wyniku głosowania internautów.  
Tegorocznych laureatów konkursu poznamy  podczas gali wręczenia nagród – 25 lutego (sobota) w gościnnych progach MCK "Sokół".

Przed rokiem, w IV edycji konkursu w kategorii „sądecki autor” napłynęło 20 zgłoszeń, a w kategorii „książka o Sądecczyźnie” – 24.  Wśród  zaproponowanych do nagrody książek były cenne prace historyczne, tomiki wierszy, piękne albumy o Sądecczyźnie, a także wartościowe przewodniki po regionie. Zobaczymy jak będzie w tym roku.  

Laureaci konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora

2012
Sądecki autor – Wanda Łomnicka – Dulak, poetka z Piwnicznej;
Książka o Sądecczyźnie – "Dzieje Nowego Sącza" pod redakcją prof. Feliksa Kiryka.

2013
Sądecki autor – Antoni Kroh, etnograf, historyk kultury, pisarz, tłumacz prozy czeskiej;
Książka o Sądecczyźnie – Danuta Sułkowska, "Za klauzulą. Starosądecki Klasztor Klarysek od założenia do współczesności".

2014
Sądecki autor – Wojciech Kudyba, poeta, krytyk, historyk literatury;
Książka o Sądecczyźnie – Zenon Szewczyk, "Słownik gwary Lachów Sądeckich".

2015
Sądecki autor - prof. Bolesław Faron, historyk i krytyk literacki, wykładowca, medioznawca, wydawca. 
Książka o Sądecczyźnie - Jerzy Giza, "Sądecki garnizon  i jego żołnierze w pierwszych latach niepodległości 1918-1922”.

Patron Nagrody

Ks. prof. Bolesław Kumor (1925-2002) to jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, czterotomową historię Kościoła w Polsce oraz monografię diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej, opisał także dzieje duszpasterstwa polonijnego w USA. Z jego prac do dzisiaj korzystają alumni seminariów duchownych, był promotorem kilkudziesięciu doktoratów i habilitacji.

Zajmował się dziejami rodzinnej parafii Trzetrzewina (praca magisterska) i ziemi sądeckiej. Zamieszczał artykuły naukowe z zakresy historii Kościoła lokalnego w „Roczniku Sądeckim” , współtworzył publikacje regionalne. Sięgają do nich nauczyciele, studenci i wszyscy, którzy chcą poznać historię Sądecczyzny. Nigdy nie zerwał serdecznej więzi ze swą Małą Ojczyzną. Nawet w okresie intensywnej pracy naukowej i licznych wyjazdów zagranicznych (kwerenda archiwów) w okresie świątecznym znajdował czas na pracę duszpasterską wśród  Sądeczan. Posługiwał na kazalnicy i w konfesjonale w Trzetrzewinie i w sądeckiej farze. Pośród licznych kościelnych godności najbardziej cenił sobie tytuł kanonika odrodzonej po dwóch wiekach Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.    

Ks. Kumor pochodził z Niskowej k. Nowego Sącza i tam został pochowany. Jego grobowiec znajduje się na dziedzińcu parafialnego kościoła św. Stanisława Kostki w Niskowej, do którego budowy walnie  się przyczynił.
(HSZ)
fot. JB i archiwum  
Na zdjęciu: Mariola Berdychowska oraz Jerzy Giza (z lewej) i prof. Bolesław Faron







Dziękujemy za przesłanie błędu