Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/02/2023 - 13:30

Dariusz Popiela. Wieki sportowiec z wielkim sercem i pasją do historii

Jest olimpijczykiem z Pekinu, dziewięciokrotnym Mistrzem Polski i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w kajakarstwie górskim. Sport to prawdziwa pasja Dariusza Popieli, ale niejedyna. Równie oddany jest upamiętnianiu historii i miejsc związanych z kulturą żydowską.

Z wykształcenia jest prawnikiem, ale w Nowym Sączu kojarzy się wszystkim z kajakarstwem górskim i licznymi sukcesami podczas mistrzostw w kraju i zagranicą. Dariusz Popiela ma kolekcję złotych medali. Jednak sport nie jest jego jedyną pasją.

Jego druga miłość to historia. Jest niezwykle oddany upamiętnianiu miejsc związanych z kulturą żydowską. Dał się poznać jako autor przedsięwzięcia „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu.

- Dzięki jego uporowi, zaangażowaniu i pasji od 2017 roku,  między innymi  w Krościenku, Grybowie w Czarnym Dunajcu  i Nowym Targu, udało się upamiętnić łącznie 17,5 tysiąca ofiar Holocaustu, znanych z  imienia i nazwiska – mówi prezydent Nowego Sącza Ludomir Hadzel, który – rekomenduje Dariusza Popielę.   

To dzięki jego determinacji i przychylności władz Nowego Sącza, zrealizowany został projekt pierwszego w Polsce Skweru Pamięci Ofiar Zagłady,  na którym z imienia i nazwiska upamiętnionych zostało 12 tysięcy mieszkańców naszego miasta żydowskiego pochodzenia, zamordowanych w okrutny sposób przez niemieckich okupantów podczas drugiej wojny światowej.

- To dzięki Dariuszowi Popieli Nowy Sącz dołączył do grona europejskich miast takich jak; Amsterdam, Wiedeń, czy Paryż, gdzie podobne miejsca pamięci istnieją. Należy przy tym podkreślić, że Skwer został zaprojektowany i w całości sfinansowany z prywatnych środków, w dużej części pochodzących z nagród, które Dariusz Popiela otrzymał jako sportowiec podkreśla prezydent Handzel.

Podczas międzynarodowej uroczystości w 80. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej Nowego Sącza, w ramach nazistowskiej Akcji Reinhardt, za sprawą Dariusza Popieli Nowy Sącz gościł blisko stu potomków ofiar zagłady przybyłych z USA, Australii, Izraela, Austrii i Niemiec.

Dariusz Popiela to również główny bohater dokumentalnego filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos Światła” którego sądecka premiera odbyła się w dniu otwarcia Skweru Pamięci, a którego pokazy w Polsce, Australii, Izraelu, USA to olbrzymi wkład na rzecz dialogu i budowania mostów jak i nieoceniony wkład w promocję Nowego Sącza i Sądecczyzny na całym świecie.

Zobacz też: Ludomir Handzel o Dariuszu Popieli: podziwiam go za hart ducha i ogromną wrażliwość [WIDEO]

- Dariusz Popiela to nie tylko światowej rangi sportowiec, ale przede wszystkim wyjątkowej wrażliwości człowiek, dzięki któremu sądeczanie otrzymali Skwer Pamięci Ofiar Zagłady, będący czytelnym znakiem dopełniającym historię naszego miasta – podkreśla Ludomir Handzel.

Obejrzyj również: Dariusz Popiela: Nowy Sącz to naprawdę magiczne miejsce [WIDEO]

([email protected])

***

Czy to twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2022?

DARIUSZ POPIELA – wyślij SMS o treści SR.9 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numer luty 2023)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY (1 x sms, 1 x formularz online, 1 x kupon). Da to równowartość 3 głosów.

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2022. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2022".









Dziękujemy za przesłanie błędu