Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
21/12/2021 - 16:30

Pierwszy dzień zimy 2021 w środę. Zimy kalendarzowej, bo astronomiczna już trwa

Doczekaliśmy się! Astronomiczna zima 2021 właśnie się rozpoczęła, o czym przypomina m.in. Google Doodle. 21 grudnia jest najkrótszym dniem w roku. Rekordowo długa była za to poprzednia noc. A kiedy początek kalendarzowej zimy 2021? Przypada na środę.

Fot.: Pixabay/ Zdjęcie ilustracyjne

Poniedziałek był trudnym dniem dla kierowców. Intensywne opady śniegu, jakie nawiedziły nasz region, sprawiły, że na drogach panowały bardzo trudne warunki do jazdy samochodem. Zima dała o sobie znać. Jej pierwszy, astronomiczny dzień, przypada dzisiaj - 21 grudnia. Przypomina nam o tym m.in. Google Doodle.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest charakterystyczny przede wszystkim dlatego, że jest najkrótszym dniem w roku i trwa tylko około 8 godzin. Rekordowo długa jest natomiast noc (około 16 godzin). Co ciekawe, 21 grudnia, na północy kraju słońce wschodzi o pół godziny później niż w naszym regionie. Na przykład dziś w Nowym Sączu Słońce "wstało" o godz. 7.32, a w Gdańsku dopiero o godz. 8.05.

Przeddzień pierwszego dnia kalendarzowej zimy to również przesilenie zimowe -  słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca. Od pierwszego dnia kalendarzowej zimy czas od wschodu do zachodu Słońca będzie się już wydłużał, aż do przesilenia letniego, które przypada 22 czerwca. Różnica między najkrótszym, a najdłuższym dniem w roku wynosi aż 10 godzin.

No tak, ale jest jeszcze zima meteorologiczna. Zima meteorologiczna rozpoczęła się już 1 grudnia i potrwa do 28 lutego. Dlaczego przypada na te daty? Chodzi o pojęcie statystyczne, stworzone na potrzeby meteorologów i klimatologów do obliczania średnich dla danej pory roku. Zima astronomiczna i termiczna nie ma dat stałych, a porównywać należy zawsze ten sam okres. Kalendarzowa zima rozpoczyna się natomiast 22 grudnia i potrwa do 21 marca. ([email protected], fot.: Pixabay/ Zdjęcie ilustracyjne, screen Google)







Dziękujemy za przesłanie błędu