Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 30 czerwca. Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny
26/06/2024 - 19:55

Kokory, kartacze i kołduny w rosole. Palce lizać. Gdzie można zjeść takie pyszności?

Sezon wiosenno-letni, a szczególnie wakacyjny sprzyja małym i dużym podróżom. Polacy coraz częściej korzystają z krótkich jednodniowych lub weekendowych wypadów poza miejsce zamieszkania. Na małe podróże wybierane są głównie polskie miejscowości.

Zarówno duże, jak i mniejsze miasta podejmują coraz więcej działań promocyjnych mających na celu, przede wszystkim rozwój regionu, zadbanie o turystów, spowodowanie, aby wracali oraz zaproszenie nowych gości. Coraz częściej wykorzystywaną metodą zadbania o turystów jest organizacja festiwali kulinarnych, które zyskują coraz większy rozgłos, a organizatorzy coraz częściej kuszą nietypowymi atrakcjami.

Festiwale kulinarne organizowane są przede wszystkim po to, aby turyści i mieszkańcy regionu mogli lepiej poznać tradycyjną regionalną żywność, spróbować jej smaków i przy okazji dowiedzieć się, jak przyrządzane są lokalne potrawy.

Z takiej formy promocji korzystają również włodarze województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie co roku odbywa się kilkanaście różnych spotkań kulinarnych w różnych rejonach województwa. Każda z miejscowości organizujących festiwale kulinarne skupia się na innym produkcie lokalnym. Przede wszystkim wynika to z faktu, że kuchnia warmińsko-mazurska ma bardzo bogatą ofertę. Na całą paletę smaków Warmii i Mazur składają się kuchnie staropolska, warmińska, mazurska, kurpiowska, a także tradycje kulinarne z Ukrainy, Litwy, Rosji i Niemiec. Jeszcze kilka lat temu możliwość skosztowania lokalnych potraw proponowało zaledwie kilka gospodarstw agroturystycznych w rejonie warmińsko-mazurskim. Obecnie można zauważyć, że miejsc oferujących regionalne dania jest coraz więcej. Rośnie również zainteresowanie takimi wydarzeniami, a każdy kolejny organizowany festiwal przyciąga coraz więcej osób. Organizatorzy festiwali starają się wykorzystywać i promować tradycje dawnej mazurskiej i warmińskiej kuchni, które obecnie zostały nieco zmienione. Nadal jednak tradycyjne potrawy często pojawiają się w domach i są tak samo przyrządzane jak kiedyś. Dawniej w kuchni mieszkańców Warmii i Mazur królowały ziemniaki, gruba kasza gryczana, kiszona kapusta, chleb i potrawy mączne, ryby i nabiał, spożywany był w postaci mleka, masła, śmietany, jaj i twarogu. Mięso pojawiało się na stołach głównie w czasie świąt dorocznych i rodzinnych. Spożywano też zwłaszcza w okresie postu, dość dużo ryb. Od XIX wieku w wiejskim jadłospisie najważniejsze miejsce zajmowały kartofle. Również współcześnie do najbardziej popularnych potraw regionalnych należą: kartacze (pyzy ziemniaczane), baby kartoflane, kiszki  ziemniaczane, kokory (pieczone pierogi kartoflane nadziane rożnego rodzaju farszem), kołduny w rosole.

Wykorzystując historię i tradycję w różnych miejscach województwa organizowane są różne tematyczne wydarzenia i tak: w Nidzicy odbywa się festiwal potraw z mięsa drobiowego, w Węgorzewie Festiwal Kultury Łowieckiej, a w Mrągowie Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego, Koziego. Dużą popularnością cieszy się Iławskie Święto Ryby. Jednak największym zainteresowaniem turystów cieszy się Festiwal Pogranicza Kartaczewo, który odbywa się w Gołdapi. „Kartaczewo” to wydarzenie cykliczne (w 2024 roku planowana jest jubileuszowa – 25 edycji), które na stałe wpisało się w gołdapski kalendarz wydarzeń oraz charakterystykę województwa warmińsko-mazurskiego. Do Gołdapi zjeżdżają tłumy turystów z całej Polski i z zagranicy. „Kartaczewo” to oprócz smacznej kuchni również występy artystyczne, konkursy kulinarne oraz rywalizacja w jedzeniu kartaczy. Festiwalowi towarzyszy kiermasz tradycyjnej żywności i rękodzieła przygotowanego przez mieszkańców, Koła Gospodyń Wiejskich i przyjezdnych wystawców. Podejmowane działania pozytywnie wpływają na integrację regionu i silnie oddziałuje na promocję wydarzenia przez mieszkańców, jak i gości wydarzenia.

Innym popularnym wydarzeniem organizowanym w warmińsko-mazurskim jest Regionalne Święto Ziół, które odbywa się w skansenie w Olsztynku. Podczas imprezy ma miejsce tradycyjne święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, którzy chętnie dzielą się wiedzą, jakie zioła stosować. Można również spróbować ziołowych naparów i odprężających herbat. Kolejnymi wydarzeniami jest odbywający się w Olecko - Święto Mleka, w Lidzbarku Warmińskim Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych „Czas na Ser” - to jedna z największych imprez w Polsce kultywujących tradycje serowarskie. Podczas festiwalu  spotykają się najlepsi serowarzy i smakosze tradycyjnych serów, można kupić najlepsze w Europie sery, które można spróbować, ale też nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy. Specjaliści uczą między innymi jak zrobić domowym sposobem naturalny jogurt i kefir..

W Olsztynie organizowany jest Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmii Mazur i Powiśla, w Piszu Festiwal Runa Leśnego, którego celem i odbywających się w jego ramach konkursów jest popularyzowanie żywności bazującej na produktach pochodzenie lokalnego, w tym z darów runa leśnego, pogłębianie wiedzy o tradycyjnej kuchni Warmii i Mazur oraz ochrona regionalnego dziedzictwa kulinarnego. W Ostródzie organizowany jest Festiwal Potraw z Ziemniaków, w Ełku Święto Miodu, w Mikołajkach Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie”, podczas którego prezentowane są przede wszystkim potrawy z ryb słodkowodnych. Impreza to świetna okazja, by rozsmakować się w potrawach z ryb słodkowodnych żyjących w mazurskich wodach, poznać sposoby łowienia ryb i podpatrzeć tajniki przyrządzania ryb przez najlepszych kucharzy z regionu i Polski.

Warmia i Mazury to nie tylko bogata historia, przyroda, czyste i zdrowe powietrze, ale także bogactwo smaków i różnorodność lokalnych potraw, które czekają na turystów. Multikulturowość Warmii i Mazur to źródło niepowtarzalnych smaków, a obecni mieszkańcy regionu czerpią z setek lat lokalnych tradycji kulinarnych. Każdy, kto lubi dobrą kuchnię, ceni zdrowe i naturalne jedzenie, a tradycyjne przepisy darzy sentymentem, będzie zachwycony nagromadzeniem przysmaków w regionie. Jest w czym wybierać.

Źródła:

  • Strona internetowa portalu turystycznego Nocowanie.pl, Smakowite festiwale Warmii i mazur, www.nocowanie.pl, dostęp. 15.05.2024 r.
  • Strona internetowa portalu turystycznego Traveligo, Kuchnia mazurska i warmińska, www.traveligo.pl, dostęp 15.05. 2024 r.
  • Strona internetowa portalu Warmia i Mazury, Cudze chwalicie swego nie znacie, www.festiwal.warmia.mazury.pl, dostęp 16.05. 2024 r.
  • Strona internetowa Gazety Olsztyńskiej, Najwyższy Czas na Ser, www.gazetaolsztynska.pl, dostęp 16.05.2024 r.
  • Strona internetowa Nadleśnictwa Pisz, Festiwal runa leśnego w Piszu, www.pisz.bialystok.lasy.gov.pl, dostęp 16.05.2024 r.

Katarzyna Mącznik, ISW, fot. xxolaxx/Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.

 






Dziękujemy za przesłanie błędu