Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
10/01/2023 - 14:10

PIT za 2022 rok: ile może zarobić dziecko, żeby rodzic zachował ulgę prorodzinną? Jest duża zmiana

Ważna informacja dla wszystkich, którzy rozliczając się w skarbówce za 2022 rok chcą skorzystać z ulgi prorodzinnej a jednocześnie ich dziecko – w wieku od 18 do 25 lat - już zarabia. To zmiana na plus.

PIT za 2022 rok: ile może zarobić dziecko, żeby rodzic zachował ulgę prorodzinną? Jest duża zmiana

Z ulgi prorodzinnej przy rozliczeniu za 2022 rok mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy oraz opiekunowie prawni. I to się nie zmienia. Podobnie jak to, że ulga przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat, dziecko niepełnosprawne, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną i dziecko do 25 roku życia, które nadal się uczy, a jego dochody nie przekraczają kwoty określonej w przepisach.

Zobacz też: Sprawdźcie, gdzie wyłączą prąd w tym tygodniu

I właśnie te dochody są sednem, korzystnych, dla rodziców i opiekunów, zmian, które obowiązywać będą już przy tegorocznym rozliczeniu. Wcześniej limit dochodów dzieci od 18 do 25 roku życia wynosił 3 089 zł brutto. Ustawodawca uznał jednak, że ta kwota mocno ograniczała młodych ludzi choćby przy podejmowaniu pracy podczas wakacji. Część młodzieży rezygnowała z tej możliwości dorobienia sobie właśnie z obawy przed tym, że ich rodzice stracą możliwość skorzystania z ulgi.

I dlatego 1 lipca 2022 roku wprowadzono w życie przepisy dotyczące podwyższenia limitu do kwoty aż 16 061,28 zł brutto, czyli 12-krotności renty socjalnej.

Kolejna ważna informacja - w tym przypadku działają wstecz i mogą być stosowane dla dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 roku. W uproszczeniu – przy składaniu zeznania podatkowego rodzic będzie mógł wnioskować o ulgę w oparciu o rozliczenie dochodów dziecka z wszystkich 12 miesięcy 2022 roku.

Jest jednak i zła wiadomość. Obowiązuje jednocześnie lista źródeł zarobków, które całkowicie pozbawiają prawa do ulgi bez względu na ich wysokość. Dotyczy to prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej: podatkiem liniowym, podatkiem tonażowym, kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu