Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/09/2021 - 21:35

Poznajmy laureatów IX Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

Profesor Julian Dybiec, wybitny uczony, badacz, historyk, syn Ziemi Łąckiej oraz publikacja pod redakcją wybitnej etnolożki Marii Brylak-Załuskiej pt. „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej” wydanej w 2020 roku, zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu literackiego, organizowanego od dziewięciu lat przez Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Fundację Sądecką, nastąpiło podczas dzisiejszej gali, która odbyła się podczas 12. Festiwalu Biegowego na Nakle w Piwnicznej Zdroju.

Ogromna hala, w której odbywała się uroczysta gala konkursu dosłownie W pękała w szwach. Było w niej mnóstwo gości i organizatorów, między innymi Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni i przewodnicząca konkursowej kapituły, a także nominowani do tej zaszczytnej literackiej nagrody. Galę konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora prowadzili: Monika Fikiel Szkarłat i Jerzy Bochyński.

Nieodłączną częścią uroczystej gali jest multimedialna prezentacja kandydatów  zgłoszonych do konkursu. Nie inaczej było w tym roku. Uroczystą galę rozpoczęła prezentacja wszystkich tegorocznych kandydatów w kategorii „Sądecki Autor”.

Protokół posiedzenia kapituły konkursu przedstawiła jej przewodnicząca Mariola Berdychowska, pomysłodawczyni konkursu. - Organizatorzy przez kilka miesięcy z wielką pasją przygotowywali się do dzisiejszego wydarzenia. Jak zawsze dzisiejsza uroczysta gala była ukłonem przede wszystkim w stronę autorów., jak i wyjątkowych publikacji książkowych. 

-Jest mi miło powitać Państwa w imieniu organizatora – rozpoczęła Mariola Berdychowska, przewodnicząca konkursowej kapituły. – Patron tej nagrody – ks. prof. Bolesław Kumor czuwał nad nami w tym trudnym czasie. Pandemia pokrzyżowała bardzo wiele planów. Ta gala, podobnie zresztą jak poprzednie jest wyrazem wdzięczności dla tych, którzy piszą, tworzą. Chciałabym też podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy się tutaj spotkać. Ta gala jest wyrazem ogromnej determinacji, którzy począwszy od lutego aż do dziś.

Przypomnijmy, że w tym roku w regulaminowym czasie do VIII Konkursu Literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zostało zgłoszonych 12 autorów w kategorii „Sądecki Autor” oraz 34 tytuły książkowe w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Pod głosowanie Czytelników poddanych zostało 12 autorów i 34 książki.

Werdyktem obradującej wczoraj kapituły w kategorii „Sądecki Autor”  tytuł w kategorii „Sądeczanina Roku” otrzymał prof. Julian Dybiec, wybitny uczony, badacz, historyk, syn Ziemi Łąckiej. Tegorocznego Laureata ogłosiła Mariola Berdychowska.

Zanim to jednak się stało prof. Bolesław Faron wygłosił laudację na cześć zwycięzcy.

- Zadanie kapituły nie było łatwe – mówił prof. Bolesław Faron. – W tej kategorii było zgłoszonych 12 kandydatów. Prof. Dybiuec jest moim rodakiem, urodzonym w Łącku, miejscowości słynącej z bogatych sadów i tej „co krasi lica”. Jest autorem około 100 prac naukowych. Prof. Dybiec nigdy nie zerwał z ziemią rodzinną. Jest przez całe życie wiernym jej synem. Służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Jego ogromny dorobek sprawił, że kapituła nie miała wątpliwości w kategorii „Sądecki Autor”.

Tegoroczna laureat konkursu w kategorii „Sądecki Autor” był totalnie zaskoczony, ale bardzo szczęśliwy. Odebrał on dyplom, statuetkę przedstawiającą patrona konkursu i nagrodę pieniężną –  czek opiewający na kwotę 5 tysięcy złotych.

- Dzisiaj spotkał mnie ogromny zaszczyt. Powiem tylko wybrano mnie, że wskazał na to mój wiek – powiedział skromnie acz żartobliwie prof. Julian Dybiec.

Po ogłoszeniu laureata w kategorii :Sądecki Autor” przyszła kolej na przedstawienie nominowane publikacje książkowe i ogłoszenie laureata w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. W tym roku nominowane zostały 34 książki. I tutaj też była prezentacja multimedialna.

- Wszystkie tytuły książkowe były prezentowane od lutego br. na portalu Sądeczanin i mogę powiedzieć, że ponad 200 tysięcy razy zostały one odczytane na portalu Sądeczanin. Przez naszych Czytelników – powiedziała przewodnicząca  kapituły Mariola Berdychowska. – Podjęliśmy się organizacji tego konkursu w tym trudnym czasie i myślę, że nastąpiło coś niespodziewanego. Fundacja Sądecka zaplanowała po raz pierwszy Festiwalu Lachów i Górali. Potem pojawiła się prezentacja absolutnie monumentalna. 2020 rok był dla tej publikacji podsumowaniem, zwieńczeniem, wydaniem ogromnej pracy.

Mariola Berdychowska ogłosiła laureata w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. To monumentalne dzieło 10 – tomowe. Laureatem konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” została publikacja pt. „Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej”  pod redakcją Marii Brylak Załuskiej redaktor tego monumentalnego dzieła. Do konkursu zostały zgłoszone trzy tomy. Odebrała ona nagrodę i symboliczny czek na kwotę 5 tys. złotych.

Laudację o tej wyjątkowej publikacji wygłosił Witold Kaliński.

- Pani Mariola Berdychowska użyła słowa monument. Rodzi się pytanie, co ma robić człowiek, gdu staje przed monumentem? Prace takie jak ta publikacja wyskoczyła na świat, jak Atena z głowy Zeusa. Nie było bogini i jest. Przystrojona po lachowsku, góralsku, łemkowsku. Ta publikacja wprowadza w kontekst historyczny, osadza w dziejach stroju w dziejach społeczności, gdzie człowiek  zyskuje tożsamość. Tutaj stroje uwodzą swoją urodą.

Wybitna etnolożka Maria Brylak Załuska, która była redaktorem tej potężnej i unikatowej publikacji również nie kryła zaskoczenia.

- Inicjatywa zebrania wiedzy  z całego województwa małopolskiego powstawała z mozołem – mówiła Maria Brylak Załuska. Mówiła, że jest to gigantyczna praca etnografów, etnologów, regionalistów. Prawie dwudziestu autorów. Jak mówiła trwało to dobrych kilka lat. Publikacja powstawała pod patronatem Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

- Szczęśliwie się udało doprowadzić to dzieło do końca – dodaje Maria Brylak Załuska. [email protected], fot. IM









Dziękujemy za przesłanie błędu