Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
15/10/2023 - 13:40

Kiedy poznamy wyniki wyborów? W poniedziałek raczej ich nie będzie. Są dwie przyczyny

Kiedy poznamy wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych? Nie ma prawnego zapisu, który określałby termin jakiego musi trzymać się PKW, ale według przewidywań pełne informacje o tym, kto otrzyma mandat do Sejmu i Senatu poznamy nie wcześniej niż we wtorek.

Najpierw będą  wyniki sondażu exit poll

Głosowanie zakończy się o godzinie 21 i  zaraz potem pojawią się wyniki sondażu exit poll.  Choć przeważnie są bardzo zbliżone do ostatecznych  wyników wyborów, ten prawdziwy może okazać się nieco odmienny.

Kiedy dowiemy się, jaki będzie rozkład mandatów w Sejmie i Senacie? Cztery lata temu wszystko było jasne w poniedziałek. Jak będzie tym razem? Według dziennika „Rzeczpospolita” , który powołuje się na prognozy ekspertów i wypowiedzi szefa Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka, najbardziej optymistyczne prognozy wskazują na noc z poniedziałku na wtorek. Realnie wyników wyborów możemy dopiero we wtorek, przy sprawnym działaniu komisji już przed południem – pisze internetowy serwis rp.pl

Przyczyny są dwie. Mówi się, że prawdopodobnie frekwencja będzie rekordowa, co oznacza większą ilość głosów do przeliczenia nie tylko w wyborach parlamentarnych,  bo równolegle odbywa się referendum ogólnokrajowe.

Czytaj też Punktualnie o siódmej na sądeckim osiedlu Zawada ustawiła się kolejka do głosowania [ZDJĘCIA]

Wielkie liczenie zaczyna się od obwodowych komisji wyborczych

Efekt tych obliczeń spisują w protokole, przekazywanym następnie do okręgowych komisji wyborczych. Na podstawie zebranych protokołów okręgowe komisje zliczają głosy z okręgów, ustalają wyniki głosowania, które następnie spisują we własnych protokołach i przekazują Państwowej Komisji Wyborczej. Od tego momentu ustalenie wyników wyborów  to wspólna praca okręgowych komisji i PKW. Ta ostania ustala wynik głosowania w skali kraju.

Określa przy tym, które komitety i ich listy przekroczyły próg wyborczy, żeby móc uczestniczyć w podziale mandatów.  Dla partii to 5 procent głosów, dla koalicji 8 procent.  Dane przekazywane są okręgowym komisjom, które na ich podstawie oraz na podstawie list kandydatów dokonują podziału mandatów za pomocą tak zwanej metody d’Hondta.

Czytaj też Czy takie zmiany czekają sądecką branżę transportową? Idzie rewolucja w logistyce

Wyniki tego podziału okręgowa komisja wyborcza podaje do publicznej wiadomości niezwłocznie. Po ich przekazaniu do PKW, ta z  kolei kontroluje prawidłowość ich ustalenia, po czym sama ogłasza wyniki wyborów w skali kraju w Dzienniku Ustaw oraz podaje je do wiadomości publicznej. Nowi posłowie otrzymują zaś bezpośrednio zaświadczenia o wyborze. ([email protected])  







Dziękujemy za przesłanie błędu