Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
20/03/2022 - 12:15

Światowy Dzień Poezji. Gdzie można będzie posłuchać jej w regionie?

Co jest takiego w poezji, co jest takiego w strofach wierszy? Jedni piszą to, co obejmuje ten gatunek literacki, inni lubią ją czytać, jeszcze inni w niej nie gustują. Jeśli o to chodzi o poezję to Sądecczyzna nie ma sobie równych, bo ten region jest zagłębiem utytułowanych poetów.

A dlaczego piszemy o poezji? W poniedziałek (21 marca) świętujemy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione jesienią 1999 roku przez UNESCO.

Czytaj także: Gdy śpimy za długo – źle, gdy za mało jeszcze gorzej. Sen ma swoje tajemnice

Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. W tym dniu poezja jest czytana i szeroko promowane jest to, co w wychodzi spod pióra poety.

Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

Warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie marzec jest miesiącem poezji.

Sądecczyzna bez wątpienia jest zagłębiem poezji. W tym regionie tworzy wiele utytułowanych poetów i poetek, zgarniających prestiżowe nagrody podczas konkursów literackich.

Ich najnowsze tomiki zostały zgłoszone między innymi do dziesiątej – jubileuszowej edycji konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. Bolesława Kumora. Przypominamy, że do tego konkursu przyjmujemy jeszcze zgłoszenia.

Ktoś kto lubi czytać poezję nie musimy zachęcać do wzięcia ulubionego tomiku do ręki. Może inni się też skuszą i połkną bakcyla – może nie pisania, ale do jej czytania.

A co jutro, w Światowym Dniu Poezji? Gdzie można będzie ją posłuchać?

Czytaj także: Może w twoim domu znajdzie się dla mnie miejsce. Psiaki czekają na adopcję

Nowy Sącz

Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego zaprasza na wyjątkowy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Natalii Szczypuły oraz Sebastiana Łobosa, zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek (21 marca) o godz. 17 w sali reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu.

Natalia Szczypuła i Sebastian Łobos – duet znany wrocławskiej publiczności z klimatycznych koncertów w Vertigo Jazz Club oraz m.in. z internetowego cyklu Akademia JazzTime. Połączyła ich miłość do ballad jazzowych i subdominant mollowych. Grając ze sobą na scenie rozumieją się bez słów – wystarczy jedno spojrzenie, jeden uśmiech, aby wspólnie skręcili w tę samą harmoniczną ścieżkę, tworząc zupełnie nową opowieść muzyczną. Dlatego każde ich wykonanie jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Tym razem Natalia Szczypuła i Sebastian Łobos przeniosą Państwa w świat poezji, magiczny, poruszający, niekiedy nieodgadniony, czasem też wesoły i błyskotliwie zaskakujący. Artyści wykonają utwory o zabarwieniu poetyckim, w którym piękna warstwa muzyczna uzupełnia niekwestionowany kunszt literacki.

Będzie można usłyszeć m.in. utwór „Pejzaż bez ciebie” napisany przez J. Przyborę i J. Wasowskiego, „Pogodę ducha” spopularyzowaną przez Hannę Banaszak, czy, bardziej egzotycznie, „La Vie En Rose” wykonywane przez Edith Piaf. Nie zabraknie akcentów jazzowych, ale w pięknych polskich tłumaczeniach, np.: „Cheek to Cheek” lub „The Girl from Ipanema” w tłumaczeniu Wandy Warskiej. Oprócz tego usłyszymy utwory autorstwa Natalii, takie jak „Z tobą” czy „Więcej”.
Prowadzenie koncertu i słowo mówione: Filip Drożdż.

Natalia Szczypuła – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, vocal coach. Finalistka The Voice of Poland w 2020 r., zwyciężczyni Ladies’ Jazz Festival Gdynia 2021. W styczniu tego roku otrzymała tytuł „Wokalistki Roku 2021” w wyniku głosowania internautów na portalu Muzykoholicy.pl. To wokalistka soulowa, popowa, jazzowa. W swojej muzycełączy ze sobą różnorodne style, wzbogacając je sporą dawką popowej lekkości. Cechą wspólną jej piosenek są zapamiętywalne motywy – Natalia łączy ambitną muzykę z szybko wpadającymi w ucho melodiami, które każdy może zanucić. To utwory po polsku i po angielsku, zakorzenione w soulowej estetyce, ale jednocześnie bardzo różnorodne, trafiające do szerokiego grona słuchaczy.

Sebastian Łobos -wybitny pianista młodego pokolenia, aranżer, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku „Jazz i Muzyka Estradowa”. Doskonale odnajduje się w każdym gatunku muzycznym, choć podobno w jego żyłach płynie ragtime i rock’n’roll. Potrafi zwinnie wpleść w swoje solówki cytaty z mistrzów takich jak Chopin czy Debussy, co czyni go wyjątkowym wśród pianistów.

Udział w koncercie jest bezpłatny. Obowiązują bezpłatne bilety wstępu, dostępne w wypożyczalni Biblioteki Głównej przy ul. Franciszkańskiej 11.

Rezerwacja biletów oraz szczegółowe informacje:
tel. 18 443-87-52 wewn. 29
e-mail:[email protected]

Łososina Dolna

W Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna o godz. 17 rozpocznie się muzyczno-poetyckie spotkanie „Poetyckie przebudzenie” przy kawie z Kazimierą Janczy, Ireną Pławiak i Agnieszką Kosecką.

[email protected], fot. KK , źródło: UM w Nowym Sączu, Wikipedia.







Dziękujemy za przesłanie błędu