Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
14/07/2017 - 18:00

Czy Romowie z Maszkowic przeprowadzą się do Nowego Sącza?

Łącki samorząd planował kupić mieszkania w Nowym Sączu dla Romów z Maszkowic, których domy nadają się tylko do rozbiórki. Podobnie jak władze Limanowej, które planowały taką opoerację przeprowadzić w Czchowie.

Przypomnijmy. Limanowa przystąpiła do rządowego projektu, w ramach którego samorząd otrzymał dofinansowanie na zakup domów dla Romów. W Limanowej mieszka ich około 150. Za otrzymane pieniądze samorząd zakupił dwa domy - jeden w Marcinkowicach (gmina Chełmiec), gdzie już przeniosła się jedna rodzina. Drugi w Czchowie, w którym mieli zamieszkać Romowie - ich obecny dom przy ul. Wąskiej nadaje się do rozbiórki.

Zobacz także: Sądowa wojna o Romów z Limanowej. Samorząd Czchowa nie odpuszcza

Na odpowiedź samorządu czchowskiego nie trzeba było długo czekać, bo wójt razem z radnymi podjęli uchwałę o zakazie zasiedlania Romów na terenie Czchowa.Sprawa trafiła do sądu. W pierwszym wyroku, WSA w Krakowie nie uznał gminy Czchów jako strony postępowania. Samorząd jednak zaskarżył tę decyzję do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w marcu przyznał gminie Czchów prawo do udziału w postępowaniu.

Zobacz także: Programy rządowe dla Romów robią więcej szkody niż pożytku?

- 10 lipca 2017 roku WSA w Krakowie rozpatrzył merytorycznie skargę na przedmiotową uchwałę Rady Miejskiej w Limanowej, uwzględnił wszystkie stawiane przez gminę Czchów zarzuty i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały – czytamy na stronie gminy.

Burmistrz Czchowa Marek Chudoba korzystnym rozstrzygnięciem sprawy nie jest zaskoczony, ale władze Limanowej już zapowiadają, że złożą skargę do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Plany zakupu mieszkań dla Romów z Maszkowic miał także łącki samorząd. Ponad trzydzieści domów  z osiedla romskiego w Maszkowicach decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Nowym Sączu trzeba będzie rozebrać, bo postawiono je bez zezwolenia. 

Na terenie gminy Łącko nie ma mieszkań socjalnych i komunalnych, dlatego samorządowcy swoje poszukiwania nowych domów dla tutejszych rozszerzyli także poza granice gminy.

Zobacz także: Koniec romskiej osady w Maszkowicach? Domy Cyganów DO ROZBIÓRKI!

- Gdyby nasza gmina ogłosiła, że szukamy domów dla Romów, to zapewne w całym powiecie u samorządowców zapaliłaby się czerwona lampka i sytuacja zakończyłaby się podobnie jak w sporze miedzy samorządem czchowskim i limanowskim – komentuje Jan Dziedzina, wójt Łącka.

RG [email protected] , Fot. limanowa.in/TK

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku