Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
14/12/2016 - 07:35

Programy rządowe dla Romów robią więcej szkody niż pożytku?

W gminach Limanowa, Czchów, Chełmiec, Łącko i Nowy Sącz trwa gorąca dyskusja na temat rządowego wsparcia dla mniejszości romskiej. Jak realizowany jest Rządowy programu na rzecz integracji społeczności romskiej? Głos w dyskusji zabiera Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Oświadczenie  z dnia 9 grudnia  2016 r. Stowarzyszenia Romów w Polsce   w sprawie kontynuowania przez wójtów akcji zakupywania mieszkań dla Romów na terenie sąsiednich gmin  ze  środków „Rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020”  

W „Dzienniku Polskim” z dnia 6 grudnia 2016 r. ukazał się artykuł zatytułowany „Romowie trafią do Sącza”. Z artykułu wynika, że kolejna gmina, tym razem Chełmiec, ma zamiar zakupić ze środków Rządowego programu na rzecz integracji społeczności romskiej na lata 2014 – 2020” mieszkania dla rodzin romskich w innej gminie, tym razem w Nowym Sączu. Podobna informacja ukazała się także w dniu 6 grudnia 2016 r. w Sądeczanin.info, z tym ,że dotyczy ona zakupu z tego samego Programu przez wójta gminy Łącko domu dla Romów na terenie gminy Chełmiec. 

Realizacja w taki sposób Programu wywołuje u przeciętnego Polaka poczucie nadmiernego uprzywilejowania mniejszości romskiej (dyskryminacja pozytywna), co najczęściej negatywnie odbija się w stosunkach ze społeczeństwem większościom. Przykładem są wymienione dotacje. Nikt nie zauważa, że  środki przekazywane samorządom są w dużej części marnowane i nie służą realizacji założeń Programu, lecz partykularnym interesom poszczególnych wójtów (burmistrzów).

Jako przykład podajemy, iż w ramach Programu 14 gmin ( w większości z Małopolski Wschodniej)  otrzymało środki po 400-500 tys. zł na zakup domów na zakwaterowanie Romów. Za otrzymane dotacje wójtowie przeważnie zakupili lub mają zakupić domy (mieszkania) w sąsiednich gminach (nie w swojej gminie), by za darmo pozbyć się „swoich” rodzin romskich i wysiedlić je do sąsiadów.

Oczywiście sąsiednie gminy nie chcą takiego „prezentu” czyniąc wszystko by u siebie tych rodzin nie przyjąć. Doszło nawet do tego, że Burmistrz gminy Czchów wydał rasistowskie zarządzenie, iż zamieszkanie na jego terenie Romów z Limanowej spowoduje zagrożenie dla życia, bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców jego gminy (sprawę prowadzi Prokuratura w Tarnowie).

Dzięki realizacji Programu wojny „przesiedleńcze” aktualnie trwają m.in.  w gminach Limanowa miasto, Limanowa wieś, Tymbark, Czchów, Chełmiec, Łącko, czy Nowy Sącz. Gdyby wymienieni włodarze gmin musieli wydać środki własne z pewnością do takich aberracyjnych sytuacji by nie dochodziło, ale za rządowe pieniądze można się pozbyć Romów z własnej gminy dzięki czemu zaoszczędzi się na pomocy społecznej, na nakładach na remonty mieszkań socjalnych, czy komunalnych, na naukę a wreszcie można pokazać swoim wyborcom, że pozbyto się „niechcianych i kłopotliwych sąsiadów”, co przyniesie profity przy najbliższych wyborach.

Nadto należy wspomnieć  o tworzących się komitetach przeciwko przyjęciu do swojej wsi/gminy Romów oraz o tysiącach wpisów w Internecie komentujących sprawę. Zauważamy, że coraz częściej oprócz wpisów rasistowskich i ksenofobicznych ukazują się wpisy ludzi trzeźwo oceniających sens prowadzenia rządowego programu we wskazanej formie.  Oto kilka takich wypowiedzi:

Np. artykuł „Romowie z Marcinkowic wybrali Nowy Sącz. To tu gmina wydała 240 tysięcy złotych na ich dom”.

1. „Zakupy za nasze podatki. Pierwsze Limanowa kupiła dom w Marcinkowicach, teraz Chełmiec kupił dom w Sączu. Aż się boję pomyśleć, gdzie Sącz im kolejną chatę kupi. Na takie wydatki są pieniądze. Ale dla samotnych matek, rodzin wielodzietnych itp. nie ma kasy na jakiekolwiek mieszkania. Kpina jakich mało”,

2.„ Też bym chciał by mi ktoś kupił dom (bo mam jakieś tam pochodzenie z innej grupy etnicznej). A jak dostają (Romowie) po 500 zł na każde dziecko, to niech wezmą kredyt, kupią sami dom i go spłacają.”,

3. „ Szkoda nawet komentować ten cały „program” . Dostali dom – za co go utrzymają? Opłacić media, opał na zimę, bieżące naprawy – to kosztuje. Oczywiście opieka społeczna pomoże bo to „mniejszość etniczna” – im się należy więcej. Krew człowieka zalewa normalnie! Jak w tym kraju ma być normalnie.”

Nasze stanowisko jest podobne jak tych rozsądnych internautów, gdyż także uważamy, iż społeczność romska winna być identycznie traktowana jak większość Polaków, za wyjątkiem spraw kulturowych, gdyż taka „pomoc” jak wskazany Program czyni więcej szkód niż pożytku.  Problem tylko w tym, że nikt tego nie chce zauważyć, a miliony złotych wydaje się bez sensu, po prostu marnotrawi!

Roman Kwiatkowski
Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Romów w Polsce




Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!






Dziękujemy za przesłanie błędu