Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 lutego. Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany
11/02/2018 - 15:40

Krynica-Zdrój. W uzdrowisku stanie ławeczka Bogusława Kaczyńskiego

W Krynicy-Zdroju stanie ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego gospodarza Festiwalu im. Jana Kiepury. Pomnik Honorowego Obywatela Miasta usytuowany zostanie w sercu uzdrowiska, przy ulicy Nowotarskiego.

Bogusław Kaczyński (1942 - 2016) pianista, publicysta muzyczny i konferansjer, wielki miłośnik muzyki poważnej i opery,  ukończył  Akademię Muzyczną w Warszawie. Zaprzyjaźniony z wieloma gwiazdami ze świata muzyki klasycznej, chętnie o nich opowiadał.  O swoich  pasjach pisał liczne książki. Chętnie spotykał się z czytelnikami podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, którego przez wiele lat był gospodarzem.   21 stycznia minęła druga rocznica jego śmierci.  

- "Pomnik w postaci ławeczki  Bogusława Kaczyńskiego to hołd oddany osobie,  która przez 28 lat prowadziła Festiwal im. Jana Kiepury  i  to wydarzenie  kulturalne  doprowadziła na bardzo wysoki poziom.  Inicjatorem jest Fundacja Casa Grande,  którą przez wiele lat zawiadywał". – mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju.- "Fundacja, która kontynuuje działalność i   zapewnia sfinansowanie ławeczki,  zwróciła się z prośbą do Rady Miasta o wyznaczenie miejsca jej postawienia”.

Burmistrz przygotował stosowną uchwałę pod obrady Rady Miasta,  gdyż  decyzja o zgodzie na lokalizację pomnika należy do jej kompetencji. -  „Cała procedura została przeprowadzona,  była pozytywna opinia jednej z komisji merytorycznych rady.   Na sesji nie obyło bez dyskusji.  Jednak  radni uznali, że trzeba uchwałę podejmować". – dodaje burmistrz – „Finalnie rada miejska, stosunkiem głosów, na 14 obecnych radnych, 12 było za lokalizacją  pomnika i  jego kształtem, 1 osoba wstrzymała się od głosu, i jedna była przeciwna”.

Ławeczka stanie na działce przy ulicy Nowotarskiego,  w tle będzie  widoczny Pensjonat Wisła, w którym  Bogusław Kaczyński mieszkał podczas festiwali. -  Zgodnie z prawem  zwróciliśmy się do konserwatora zabytków, gdyż ławeczka  ma stanąć w miejscu objętym  ochroną konserwatorską.  24 stycznia konserwator wydał pozytywną opinię zarówno jeśli chodzi o jej  lokalizację, jak i kształt ” – wyjaśnia burmistrz - Ponieważ inicjatorem  jest Fundacja Casa Grande  i osoby zarządzające fundacją,  które zapewniają finansowanie  to oni decydują o tym, jak pomnik będzie wyglądał. Projekt jest już gotowy".

Uroczyste  odsłonięcie ławeczki  Bogusława Kaczyńskiego miałoby się odbyć  w sierpniu,  podczas 52. Festiwalu im. Jana Kiepury.  - Artysta wskazany przez fundację był  już  w Krynicy. Myślę, że wkrótce zabierze się do pracy" - podsumowuje burmistrz,  który   uważa, że  inicjatywa ma charakter promocyjny.  

(MaK) fot. materiał prasowy UM Krynica-Zdrój.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2018

Miesięcznik Sądeczanin luty 2019 roku