Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
12/10/2017 - 05:35

Koniec z darmochą. Trzeba płacić za foliówki w sklepach

Koniec z darmowymi reklamówkami. Od nowego roku za foliową torebkę trzeba zapłacić w sklepie 20 groszy. Resort środowiska przygotował już projekt rozporządzenia w sprawie opłaty recyklingowej. Czy to ma zmusić Polaków do ekologicznych zachowań?

Najpierw mówiło się o złotówce, ostatecznie stanęło na 20 groszach. Tyle od nowego roku  zapłacimy w sklepie za foliówki.

Czytaj też Zakaz handlu w niedzielę, jak gorący kartofel. Czy w ogóle coś z tego wyjdzie?

Przyjęta stawka w wysokości 20 gr została określona na podstawie zleconego w 2015 r. przez resort środowiska badania sondażowego, które wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 gr, 79 proc. badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy.

Według danych Fundacji Nasza Ziemia przeciętny Polak zużywa nawet 450 jednorazowych toreb foliowych rocznie W Unii Europejskiej średnio zużywa się mniej niż 200. To  czyni nas niechlubnym liderem wśród innych krajów europejskich.

Czytaj też Bez sąsiada za płotem domu nie wybudujesz. Rząd szykuje zmiany w prawie

Autorzy projektu oczekują, że regulacja spowoduje ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, co przyczyni się  ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.).

Ministerstwo nie wyklucza, że opłata może za foliówki może jednak wzrosnąć. – W przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanej stawki opłaty na ograniczenie zużycia toreb istnieje możliwość zwiększenia stawki do maksymalnej stawki 1 zł – czytamy w uzasadnieniu dołączonym do rozporządzenia ministra środowiska a stronie Rządowego Centrum Legislacji 

 W ciągu najbliższych 10 lat państwo ma zarobić na tym ponad 6 miliardów złotych. Za pieniądze ze sprzedaży toreb mają być finansowane między innymi kampanie ekologiczne. 

Czy wprowadzenie opłat za torebki foliowe zmusi polaków do ekologicznych zachowań?

(ami) fot.A.M
 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Jeden człowiek własnymi rękami zbudował kamienny most. Ta historia ze Znamirowic nad Jeziorem Rożnowskim, mogłaby się stać kanwą dramatu. Słyszeliście o tej historii? Obejrzyjcie nasz reportaż:


Dziękujemy za przesłanie błędu