Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
przewiń w dół
29/09/2017 - 09:40

Zakaz handlu w niedzielę, jak gorący kartofel. Czy w ogóle coś z tego wyjdzie?

Zakazu handlu w niedzielę nadal nie ma, za to mnożą się kolejne, związane z tym pomysły. Rząd proponuje kompromis i chce zamknięcia sklepów w dwie niedziele w miesiącu. Temat znowu powraca, bo zostały wznowione sejmowe prace nad obywatelskim projektem o ograniczeniu handlu w niedziele.

Pomysł ograniczenia handlu w niedzielę nadal nie doczekał się rozstrzygnięć. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Widać to choćby po wynikach sondy wśród czytelników sądeczanina. Info.

Temat zakazu handlu w niedzielę znowu powraca. W tej sprawie obradowała sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy. Czy uda się osiągnąć kompromis?

Czytaj też  Rząd za zakazem handlu w niedzielę. A sądeczanie?

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki proponuje ograniczenie handlu w co drugą niedzielę. Jak argumentuje wicepremier , porozumienie w tej sprawie jest możliwe, ponieważ wśród zwolenników wolnych niedziel są i ci, którzy w ten dzień czasem też robią zakupy. Podobnie jest z tymi przedsiębiorcami, którzy są zwolennikami handlu we wszystkie niedziele. Sami nie zawsze w niedziele pracują.

Kompromisowy projekt zakłada ograniczenie handlu w większości placówek. Istniałyby jednak  pewne odstępstwa.  Handel mógłby się odbywać w niedziele przedświąteczne.  Wyjątki miałyby też dotyczyć małych sklepów, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów.

Czytaj też Protest bez protestu w sądeckich Biedronkach. Pracownicy zadowoleni z roboty czy przestraszeni?

Co na to związkowcy ? Szef handlowej "Solidarności" Alfred Bujara mówi o czterech niedzielach wolnych od handlu. Jak na razie Solidarność w tej kwestii jest nieprzejednana.

.W posiedzeniu komisji uczestniczyli też przedstawiciele branży handlowej, którzy z kolei twierdzili, że  zamykanie sklepów w niedziele zaszkodzi gospodarce.

Co dalej z sejmowymi pracami nad obywatelskim projektem o ograniczeniu handlu w niedziele?  Kolejne posiedzenie podkomisji zaplanowano na 11 października.

(ami) fot. K.T

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu