Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
27/10/2023 - 00:05

Już niedługo przedsiębiorcy trafią pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę

Co jest największą zmorą przedsiębiorców? Kontrole skarbówki. Już niedługo firmy, także te sądeckie, trafią pod lupę urzędników. Powód? Od lipca przyszłego roku ruszy obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Zdaniem ekspertów niektórych ekspertów istnieją obawy, że skuteczne przeprowadzenie digitalizacji dokumentów i danych w ustawowym terminie może być utrudnione lub nawet niemożliwe.

Z jednej strony mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej poprzez prostszy i szybszy dostęp do dokumentów finansowo-podatkowych, z drugiej,  przyspieszą wykrywanie prób wyłudzenia podatku, co służy zmniejszeniu luki VAT. Takie zadanie mają spełnić e-faktury.  Na razie korzystanie z takiego rozwiązania jest dobrowolne. Od lipca przyszłego roku obowiązek  będzie dotyczyć  podatników VAT, od stycznia 2025 nievatowców.

czytaj też Newag ustanowił zawrotny rekord prękości. Torpeda na torach. Zobaczcie ten film! [WIDEO] 

Jak jest teraz, a jak będzie potem

Obecnie przedsiębiorca wystawia fakturę i przekazuje ją kontrahentowi w umówionej formie. Faktury należy archiwizować, na przykład na wypadek kontroli.  Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ( KSeF) spowoduje, że schemat ten zostanie zmieniony. Przedsiębiorca wystawi e-fakturę tylko za pośrednictwem urzędowego KSeF, także jego kontrahent pobierze fakturę za pomocą tego systemu.

Na przygotowanie się do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przedsiębiorcom zostało dziewięć miesięcy. Jednak resort finansów w dalszym ciągu nie opublikował rozporządzenia wyjaśniającego ważne techniczne kwestie, jak na przykład zasady korzystania z kodu QR, niezbędne do przygotowania firmy na obligatoryjne zmiany.  Zdaniem ekspertów z firmy OpenText, istnieją obawy, że  skuteczne przeprowadzenie digitalizacji dokumentów i danych w ustawowym terminie może być utrudnione lub nawet niemożliwe.

Czytaj też Podatki i opłaty lokalne w Nowym Sączu pójdą w górę? O ile więcej trzeba będzie zapłacić za dom i mieszkanie  

Ustawa podpisana. Czy to na pewno wszystko?

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat założenia ministerstwa finansów co do systemu KSeF były kilkukrotnie modyfikowane. Dopiero wiosną tego roku potwierdzono główne założenia, a w ich duchu została przeprocesowana ustawa. Zapisy takie jak likwidacja obowiązku umieszczania w KSeF faktur dokumentujących obrót z konsumentami czy rezygnacja z dolnych progów kar za niekorzystanie z systemu, zostały przyjęte w proponowanej przez Ministerstwo Finansów formie.

- Przedsiębiorcy jednak nadal oczekują na wydanie rozporządzenia, które sprecyzuje kwestie niezbędne do przygotowania firm na integrację procesów finansowych z KSeF. Jednym z istotnych zagadnień, które ma jeszcze zostać wyjaśnione, jest kwestia kodu weryfikacyjnego, inaczej kodu QR– komentuje Tomasz Spłuszka z OpenText.

Czytaj też Nie uwierzycie czym się zajmują. Ich pensje przekraczają 10 tys. złotych. Pracę dostają od ręki  

QR w oczekiwaniu na rozporządzenie

Kod weryfikacyjny będzie integralną częścią procesu e-fakturowania w przypadku udostępniania dokumentu poza KSeF, np. wystawiając papierową fakturę lub wysyłając ją mailowo do zagranicznego kontrahenta. QR to kluczowe narzędzie do weryfikacji autentyczności faktur elektronicznych i papierowych. Zawiera istotne informacje o fakturze i służy do potwierdzenia jej zgodności z przepisami podatkowymi. Jednak szczegóły dotyczące tego kodu, jego formatu, zawartości i sposobu generowania będą sprecyzowane dopiero w rozporządzeniu. To z kolei pomoże uniknąć błędów i niedomówień w procesie e-fakturowania oraz zwiększy transparentność i pewność prawną dla wszystkich uczestników systemu.

- Warto zaznaczyć, że dopóki rozporządzenie nie zostanie opublikowane i nie wejdzie w życie, mogą istnieć niejasności dotyczące dokładnych wymagań dotyczących KSeF. Dlatego przedsiębiorcy powinni być gotowi na dostosowanie się do przepisów, gdy tylko zostaną one ogłoszone. Każdy dzień oczekiwania skraca jednak czas na przygotowanie się przed 1 lipca 2024 roku – dodaje ekspert.

Czytaj też Podatki i opłaty lokalne w Nowym Sączu pójdą w górę? O ile więcej trzeba będzie zapłacić za dom i mieszkanie  

Przedsiębiorcy mogą chcieć zmienić termin

Wiele firm obawia się, że nie będzie gotowych na pierwszy dzień lipca 2024 roku. Jednym z powodów tego stanu jest brak aktów wykonawczych, które mają być udostępnione w czwartym kwartale 2023 . Ponadto, środowisko testowe KSeF nie było gotowe na tylu użytkowników.

- Zaobserwowaliśmy problemy z dostępem do środowiska testowego, które utrudniały prace nad rozwiązaniami do integracji z KSeF. Jasne przyczyny tych problemów nie są nam jeszcze znane. Warto podkreślić, że środowisko testowe ma różnić się od wersji systemu, które będzie obowiązywało w oficjalnej wersji platformy. Te czynniki sprawiają, że przedsiębiorcy mają obawy, że nie zdążą oni przygotować swoich firm na nowe wymagania w wyznaczonym terminie – podsumowuje Tomasz Spłuszka.

W tej sytuacji można spodziewać się nacisków ze strony przedsiębiorców i organizacji branżowych, aby ministerstwo rozważyło przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Takie działanie może okazać się konieczne, aby umożliwić firmom lepszą adaptację do nowych przepisów i zapobiec chaosowi w procesie fakturowania.(jagienka.michalik@sadeczanin,info)


 







Dziękujemy za przesłanie błędu