Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 lutego. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
01/06/2017 - 18:10

Nagrody SKT Sądeczanin dla Dariusza Rzeźnika i Zespołu Regionalnego "Mała Helenka" [WIDEO]

Ponad 30 tysięcy głosów oddaliście w tegorocznym plebiscycie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin". Nagrody: 5 i 10 tys. zł zostały uroczyście wręczone podczas niedzielnego Zjazdu Sądeczan.

To był plebiscyt! Jak zwykle kandydatów nie brakowało, bo Sądecczyzna to miejsce, gdzie ludzie naprawdę mają talent! Głosować można było drogą elektroniczną, z pomocą sms i poprzez kupony, drukowane w miesięczniku "Sądeczanin". I głosów nie brakowało: w kategorii "Osoba" padło ich łącznie 8676, w kategorii "Instytucja" - aż 24907. Nagrody - tradycyjnie - wręczał Zygmunt Berdychowski, szef SKT "Sądeczanin" i przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Nagroda SKT Sądeczanin dla Dariusza Rzeźnika

W kategorii "Osoba", za dokonania ubiegłego roku największe uznanie zyskał Dariusz Rzeźnik. To on otrzymał największą liczbę głosów w plebiscycie. Kapituła plebiscytowa, która spotkała się w niedzielę rano jednomyślnie zatwierdziła wyniki głosowania. 

Pod jego kierownictwem zespół "Dolina Popradu" opracował i przedstawił wiele zapomnianych już obrzędów i zwyczajów z regionu. Jego wieloletnie zbieractwo pieśni i pasja badawcza zaowocowały wydaniem pierwszego w historii śpiewnika pieśni górali nadpopradzkich śpiewanych w XIX i XX wieku pt. "Źródła pieśni".

 Talent pedagogiczny wsparty ukończeniem Studium Folklorystycznego owocuje tym, że od 8 lat wile osób szkolonych przez niego w tej piwniczańskiej akademii folkloru potrafi zadziwić widzów i jurorów swoimi umiejętnościami. Szkoli nie tylko lokalnych artystów, ale również grupy z innych miast.

Mała Helenka

W kategorii "Instytucja" zwyciężył Zespół Regionalny "Mała Helenka". Jak oni potrafią się cieszyć! A jak grać, tańczyć i śpiewać! Jeśli byliście na Zjeździe Sądeczan, sami wiecie. jeśli was tam nie było, nie przegapcie po raz drugi takiej okazji, bo na scenie zaprezentowały się same najlepsze zespoły (i to nie tylko folklorystyczne) Sądecczyzny i pogranicza. 

Rariusz Rzeżnik nie żyje. Przegrał walkę z nowotworem

Zespół Regionalny „Mała Helenka” został  założony w 2003 roku. Głównym inicjatorem powstania Zespołu był ks. prałat Jan Pancerz, proboszcz parafii św. Heleny w Nowym Sączu i pan Marek Kiełbasa. Instruktorem  jest Pani Maria Waśko, kierownikiem Jolanta Waśko i Piotr Kalinowski, do tańca na próbach i występach przygrywa pan Jan Waśko, pan Andrzej Dominik oraz kapela w składzie: Maciej Matusik, Karolina Bulzak, Katarzyna Ślazyk, Iwona Burza, Arkadiusz Franczyk, Michał Stec, Krystian Świder.

Mała Helenka

Działalność Regionalnego Zespołu Mała Helenka” polega na przekazywaniu tradycji naszych dziadków i pradziadków, promowaniu rodzinnych wartości, kultywowaniu tradycji regionu i „małej lachowskiej Ojczyzny”, 

Zespół żywo uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym parafii św. Heleny, miasta Nowego Sącza oraz gminy Chełmiec. W zespole tańczą dzieci w 3 grupach wiekowych, tj. 4-8 lat,.9-13 i 14 -20 lat.
Łącznie  w zajęciach bierze udział 72 dzieci. Tworzymy wielką, zgraną rodzinę, w której uczestniczą dzieci- rodzice- babcie i dziadkowie.

Zygmunt Berdychowski

Największym zaszczytem dla członków zespołu jest dwukrotny udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „ŚWIĘTO DZIECI GÓR”, w Nowym Sączu w 2007 i w 2013 r. Ponadto dzieci i młodzież  brały udział w:
- X Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży w Ełku
- Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej.
- Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym Twórczości Dziecięcej „DZIECKO W FOLKLORZE” w Baranowie Sandomierskim

Mała Helenka

Pomimo krótkiego okresu działania Zespół zdobył wiele wyróżnień i nagród, m.in. w  Gminnym Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych w Gminnym Konkursie Kolęd  i  Pastorałek, w Gminnym Przeglądzie „Przebierańcy”. Ponadto występował z programem z okazji wielu imprez okolicznościowych, takich jak: dożynki organizowane przez GOK Chełmiec Diecezjalne Spotkania Rodzin Katolickich w Starym Sączu.

Mała Helenka

W dorobku zespołu są także występy dla pensjonariuszy DPS w Klęczanach oraz w Szkole Podstawowej w Chełmcu z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Bożego Narodzenia z kolędą i Podłazami lachowskimi.

Zespół był na kilku wyjazdach zagranicznych m.in. w Bułgarii i Czarnogórze gdzie prezentował piękno lachowskiego folkloru. W przyszłym roku wybiera się do Włoch i szuka sponsorów, bo 10 tysięcy złotych to duży zastrzyk, ale na wszystko nie wystarczy.

Mała Helenka

Mała Helenka

Nadrzędnym celem działalności grupy jest właściwa organizacja czasu wolnego, umiejętność zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej o swoim regionie, odwzorowanie i czerpanie pozytywnych elementów z ludowej tradycji i obyczajów dziadków i rodziców, kultywowanie, pielęgnacja i szerzenie wśród rówieśników regionalnej historii „małej ojczyzny” – Sądecczyzny. Mimo krótkiego okresu działalności, zespół zdobył już wiele nagród i wyróżnień na przeglądach krajowych i zagranicznych.

Mała Helenka

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu