Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/05/2017 - 03:50

Dariusz Rzeźnik. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Dariusz Rzeźnik to utalentowany pasjonat folkloru, śpiewak, tancerz, instruentalista-heligonista, a także nauczyciel śpiewu, tańca i nauczyciel gry na heligonce. Od 24 lat związany z zespołem "Dolina Popradu", a od 2009r. Jego kierownik artystyczny.

Dariusz Reźnik

Mimo młodego wieku Dariusz Rzeźnik zbliża się do jubileuszu 25-lecia działalności w kulturze ludowej. Jego wieloletnie zbieractwo pieśni i pasja badawcza zaowocowały wydaniem pierwszego w historii śpiewnika pieśni górali nadpopradzkich śpiewanych w XIX i XX wieku pt. "Źródła pieśni".

 Talent pedagogiczny wsparty ukończeniem Studium Folklorystycznego owocuje tym, że od 8 lat wile osób szkolonych przez niego w tej piwniczańskiej akademii folkloru potrafi zadziwić widzów i jurorów swoimi umiejętnościami. Szkoli nie tylko lokalnych artystów, ale również grupy z innych miast. Dzięki jego badaniom i staraniom znacznie wzbogacono, wachlarz strojów górali nadpopradzkich; odtworzył m.in krzyżyk noszony niegdyś w Piwnicznej przy koralach.

Dariusz Rzeźnik nie żyje. Przegrał walkę z nowotworem

Dariusz Reźnik to laureat wielu nagród i wyróżnień m.in

  • Wielokrotny laureat Konkursu Muzyków, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w DRUZBACKA w Podegrodziu ( nagroda główna Złoty Słowik 2013 i 2015)
  • Konkursu podczas Festiwalu Folkloru Polskiego SABAŁOWE BAJANIA na Bukowinie Tatrzańskiej ( I miejsce w 2013 i Grand Prix 2015)
  • Nagrodę Starosty Nowosądeckiego (2010, 2015 i 2016) 
  • Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużonych dla Kultury Polskiej (2015) Złoty Krzyż Małopolski (2016) 


Pod jego kierownictwem zespół "Dolina Popradu" opracowała i przedstwiała wile zapomnianych już obrzędów i zwyczajów z regionu. Zaowocowało to wieloma nagrodami i wyróżnieniami m.in. 

  • "Złote Serce Żywieckie" (2013 i 2015)nagroda za utrwalanie strojów  górali czarnych.
  • "Złota Ciupaga " (2011 i 2015) na międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Góralskich w Zakopanem. 

Miłość do folkloru wyniesioną z domu rodzinnego pokazuję na wielu płaszczyznach swojej szeroko rozbudowanej twórczości artystycznej, zaszczepiając ją nie tylko w sercach swoich dzieci, ale także poprzez wykształcenie wielu lokalnych artystów dbając o to, aby kultura regionu nie zanikła.

SMS o treści SKT.15 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu