Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
25/03/2024 - 15:40

Uwaga klienci Biedronki! W tym mięsie może być salmonella

Jeśli kupujecie produkty mięsne w Biedronce, to bardzo uważnie przeczytajcie ten komunikat – Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w tej partii jest salmonella.

Jak ostrzega GIS: - W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w jednej z pięciu próbek wskazanego poniżej produktu.

A chodzi dokładnie chodzi? O otóż o „Hamburger drobiowy Classic”, 250g, marki yano; numer partii: 6350290081; termin przydatności do spożycia: 03.2024 r.; kod kreskowy: 5 900751 015603. Producentem jest firma ANIMEX FOODS Sp. z o.o. Oddział w Opolu, ul. Drobiarska 4, 45-410 Opole

- Mając ponadto na względzie fakt natychmiastowego zrealizowania przez jedynego odbiorcę tej partii procedury wycofania przedmiotowego produktu z obrotu, producent uznał te czynności za wystarczające do zamknięcia sprawy - brzmi dalsza część komunikatu, ale przecież część owej partii już trafiła do domów klientów. I teraz zadanie dla Was - jeśli macie coś podobnego w lodówce, natychmiast produkt oddajcie do Biedronki albo wyrzućcie. 

Co groźnego znaleźli w przysmaku z Lidla. Sieć błyskawicznie wycofuje to ze sklepów

To nie przelewki - salmonella jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia a nawet życia. Jej pałeczki wywołują tzw. salmonelozy, które dzieli się na durowe i jelitowe. 

Jak wyjaśnia sanepid: - Salmonelozy jelitowe powodowane są przez pałeczki Salmonella, inne niż Salmonella Typhi oraz Salmonella Paratyphi. Zachorowania występują na całym świecie, choć stopień rozprzestrzeniania się salmonelloz w znacznym stopniu zależy m. in. od obyczajów żywieniowych oraz nadzoru weterynaryjnego (szczególnie w dużych fermach hodowlanych).

Człowiek może zakazić się poprzez:
- spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella,
- spożycie produktów żywnościowych pochodzących od zwierząt zakażonych (mięso, jaja, mleko),
- używanie skażonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności.

W szczególnych warunkach (szpitale, domy opieki) zakażenie może się szerzyć drogą bezpośredniego kontaktu lub drogą powietrzną.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę.

([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu