Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
14/03/2024 - 12:45

Tegoroczna waloryzacja kont emerytalnych znowu ma być rekordowa. Są już wyliczenia

Waloryzacja, do tego czternastki i trzynastki. W tym roku przybędzie pieniędzy w emeryckich portfelach. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy? Przeliczniki wedle określonego wskaźnika są naprawdę obiecujące. Tegoroczna waloryzacja kont emerytalnych znowu może być rekordowa.

Na emeryckich kontach przybędzie  sporo grosza. “Dziennik Gazeta Prawna” podaje  nieoficjalne szacunki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że  waloryzacja kont emerytalnych w 2024 roku może być zbliżona do tej  rekordowej, z ubiegłego roku i wyniesie powyżej 14 proc. Jeśli te prognozy się sprawdzą, oznaczać to będzie, że w ciągu dwóch lat stan kont emerytalnych wzrośnie o ponad 30 proc.

Czytaj też Blondynka musi zarabiać mniej? Prawdziwy skandal w pracy z pracownikiem w spódnicy  

Jak się to liczy?

Waloryzacji emeryckich kont dokonuje się raz do roku w czerwcu.  Jej wskaźnik to suma inflacji z poprzedniego roku i realnego wzrostu składek, jakie wpłynęły do ZUS. Jak wiadomo, pierwszy ze składników wyniósł 11,4 proc., czyli bardzo dużo, ale wysoki był też przypis składek – wyjaśnia gazeta, która szacuje, że wskaźnik waloryzacji kont emerytalnych w  tym roku może wynieść nawet 14,8-14,9 proc., co stanowiłoby drugi co do wielkości wynik od reformy emerytalnej w 1999 roku.

Waloryzacja kont emerytalnych oznacza, że  wypłacana przez ZUS comiesięczna pensja seniora pójdzie w górę. Dlaczego?  Bo wylicza się ją poprzez podzielenie zgromadzonego kapitału przez wskaźnik średniego dalszego trwania życia wyrażony w miesiącach.

Czytaj też Już nie tylko Ukraińcy i Białorusini. Oni też szturmują sądecki rynek pracy 

Jak to wygląda na konkretnym przykładzie?  

Wylicza to serwis Interia. Jeśli na przykład  ktoś w momencie przejścia na emeryturę ma milion złotych kapitału,  a wedle tak zwanych tablic życia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych  szacuje, że senior będzie  jeszcze żył 16 lat  czyli dokładnie 192 miesiące,  wówczas 1 mln dzieli się przez 192. Wynik dzielenia wynosi w takim przypadku 5208 złotych i właśnie na taką emeryturę senior może liczyć.

Czytaj też Katastrofa przed samymi świętami. Ceny tych produktów szybują w górę 

Z decyzją o emeryturze warto poczekać

Powyższe działania wskazują wprost - im wyższy kapitał i mniejsza prognozowana liczba miesięcy życia, tym wyższy iloraz. To z kolei prowadzi do wniosku, że na emeryturę opłaca się przejść jak najpóźniej. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu