Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
06/07/2022 - 15:45

Sądecki radny już się tłumaczył. Ale to nie koniec "afery dekoracyjnej"

Okoliczności odebrania przez Michała Kądziołkę Brązowego Krzyża Zasługi wywołały duże poruszenie. Wszystko przez strój, w jakim radny odbierał odznaczenie. „Afera dekoracyjna” jest komentowana również poza naszym regionem. W tej sprawie zabrał głos dr Robert Tabaszewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Powołuje się na konkretne rozporządzenia i przepisy.

Szerokim echem odbiło się przyznanie Brązowego Krzyża Zasługi Michałowi Kądziołce - radnemu i przewodniczącemu osiedla Dąbrówka. W internecie pojawiło się mnóstwo komentarzy. Poza gratulacjami, wielu internautów zwróciło także uwagę na strój, w jakim przyjmował odznaczenie.

Opisał to na Facebooku fotograf Sylwester Adamczyk. Oburzenia nie krył również Tomasz Baliczek – dyrektor sądeckiego Wydziału Sportu i Turystyki. Kądziołka tłumaczy jednak m.in., że strój był adekwatny do odbywającego się wtedy wydarzenia (Bieg i Festyn Św. Rocha). Podkreśla także, że okoliczności w jakich został wręczony medal były podobne do tych, w jakich odznaczenia przyznawane są sportowcom. Więcej o całej sprawie piszemy TUTAJ.

Na tym jednak "Afera dekoracyjna" się nie kończy. Dr Robert Tabaszewski – adiunkt w Katedrze Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwraca uwagę na rozporządzenie Prezydenta RP z 1992 roku, odnoszące się m.in. do sposobu noszenia odznak państwowych.

Jak czytamy w art. 24. rozporządzenia - odznak orderów i odznaczeń oraz ich miniaturek, rozetek, baretek czy wstążeczek nie nosi się na ubiorach roboczych i ochronnych oraz ubiorach o charakterze sportowym.

To jednak nie wszystko. Dr Tabaszewski odsyła nas również do artykułu dr. hab. Beaty Surmacz z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS i dyrektor Instytutu Europy Środkowej. W zbiorowej publikacji „Ordery i odznaczenia w III RP. Wybrane zagadnienia prawno-ustrojowe”, zwraca ona uwagę na bardzo istotne elementy.

Jak pisze, osoby upoważnione do wręczenia odznaczenia, powinny dołożyć wszelkich starań, by odbywało się to w sposób uroczysty. Przypomnijmy, że podczas festynu Brązowy Krzyż Zasługi przekazywał poseł Prawa i Sprawiedliwości – Patryk Wicher.

- Osoby dekorowane powinny do aktu dekoracji wystąpić w odpowiednim stroju. Mężczyźni – ubranie wizytowe, kobiety – żakiet, sukienka lub bluzka bez dekoltu. Art. 24. rozporządzenia wyraźnie wskazuje, że orderów i odznaczeń nie nosi się na ubiorach roboczych i ochronnych oraz na ubiorach o charakterze sportowym.

- Niestosowne jest wystąpienie w swetrze, dżinsowej koszuli czy wydekoltowanej sukience. Razi również podczas aktu dekorowania rozpięta marynarka w przypadku mężczyzn – pisze też dr. hab. Beata Surmacz.

A jak oceniają całą sytuację Czytelnicy "Sądeczanina"? Oddaj głos w sondzie, czekamy też na wiadomości. ([email protected], fot.: Michał Kądziołka Facebook)







Dziękujemy za przesłanie błędu