Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
04/07/2022 - 17:00

Mówią, że to skandal. Radny odbierał odznaczenie prezydenta RP w takim stroju

Radny i przewodniczący sądeckiego osiedla Dąbrówka Michał Kądziołka został podczas festynu odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Więcej niż o samej nagrodzie mówi się jednak o tym, w jaki sposób był ubrany. Głosów krytyki i oburzenia nie brakuje. Kądziołka z zarzutami się nie zgadza i tak tłumaczy sprawę:

Krzyże zasługi są nadawane przez polskiego prezydenta od 1923 roku. Otrzymują je osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla państwa lub obywateli, wykonując zadania wykraczające poza ich obowiązki. Mają trzy stopnie: brązowy, srebrny i złoty.

Niedawno Brązowy Krzyż Zasługi odebrał Michał Kądziołka – przewodniczący klubu PiS „Wybieram Nowy Sącz” w radzie miasta oraz szef osiedla Dąbrówka. W imieniu Prezydenta RP Andrzej Dudy, przekazał mu go poseł PiS Patryk Wicher.

Wśród płynących z wielu stron gratulacji wielu internautów zwraca jednak uwagę na inny aspekt całej sytuacji. Pojawiają się komentarze, że przewodniczący Kądziołka odbierał odznaczenie będąc ubranym w niewłaściwy sposób. Miał wtedy na sobie spodenki i letnią koszulkę.

Zauważył to fotograf Sylwester Adamczyk, publikując wpis na Facebooku. - Państwowe odznaczenie, przyznane przez Prezydenta RP, zostało bezkrytycznie przypięte przez posła na Sejm RP Michałowi Kądziołce, stojącemu dumnie w adidasach i, za przeproszeniem, krótkich gaciach do bawełnianego podkoszulka! – napisał.

Oburzenia nie kryje również Tomasz Baliczek, dyrektor sądeckiego Wydziału Sportu i Turystyki, który skomentował post. - Wstyd i zniewaga dla Prezydenta RP oraz odznaczenia – uważa dyrektor. Podobnych wypowiedzi, mówiących o kompromitacji jest więcej.

Z prośbą o komentarz do całej sytuacji zwróciliśmy się także do przewodniczącego Kądziołki. Co napisał w przesłanej nam odpowiedzi?

- Zacytowane sformułowanie użyte przez Pana Baliczka, to jego subiektywna ocena zdarzeń, z którą zdecydowanie się nie zgadzam. Ten Pan nie zna wszystkich okoliczności. Strój był adekwatny do charakteru i profilu wydarzenia, czyli XI Biegu i Festynu św. Rocha, którego byłem nie tylko współorganizatorem, ale również czynnym uczestnikiem.

Co więcej, w porannej uroczystej Mszy Świętej również uczestniczyliśmy w strojach sportowych. Ubiór sportowy, którego elementem jest koszulka z grafiką naszej społeczności, to wyeksponowanie wspólnej wieloletniej działalności społeczno-charytatywnej, z której jesteśmy dumni. Co istotne to odznaczenie traktuję jako uhonorowanie zespołowej pracy Zarządu Osiedla Dąbrówka, TKKF Dąbrówka oraz całej społeczności naszego osiedla - wyjaśnia Michał Kądziołka.

- Charakter tej imprezy w żaden sposób nie ujmował autorytetowi Prezydenta RP. Jednocześnie rozumiem troskę o zachowanie protokołu wręczania wysokich odznaczeń państwowych jednak uważam, że okoliczności w jakich został wręczony medal są podobne do odznaczeń wręczanych sportowcom w różnych okolicznościach. Warto podkreślić, ze moment odznaczenia znacząco podniósł rangę wydarzenia i zyskał aplauz bardzo licznie zebranych mieszkańców.

Jako uczestnik biegu byłem bardzo zaskoczony i wzruszony wręczeniem mi odznaczenia podczas biegu i pragnę  dedykować to odznaczenie wszystkim mieszkańcom Dąbrówki - dodaje przewodniczący.  ([email protected], fot.: Michał Kądziołka Facebook, IM - ikona)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu