Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
12/07/2021 - 14:20

Powódź błyskawiczna na Sądecczyźnie. Czy można było się na nią przygotować?

Przez Sądecczyznę w miniony weekend przeszła tzw. powódź błyskawiczna. Woda podtopiła budynki, zniszczyła drogi, mosty i uprawy. Czy można było zapobiec temu nieszczęściu?

Powódź błyskawiczna, która zwana jest także gwałtowną, jest spowodowana krótkotrwałymi, silnymi opadami deszczu w terenach górzystych o dużych spadkach. Ten rodzaj powodzi jest bardzo mocnym, punktowym opadem na małym terenie, który powoduje szybki wzrost poziomu wód.

- Powódź gwałtowna nie występuje z konkretnej przyczyny, ponieważ nie da się przewidzieć sił przyrody. Ostrzeżenia, które dostajemy są prognozami, takimi jak te, które codziennie możemy usłyszeć w pogodzie. Jeśli pojawia się informacja, że mogą wystąpić burze, gwałtowne opady deszczu czy grad i zachodzi prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi, wówczas w magazynie na paletach mamy zabezpieczone worki z piaskiem, które przekazujemy mieszkańcom, aby zabezpieczyć budynki, do których woda może się dostać - powiedział nam  pracownik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

To, że wszystko jest teraz obetonowane z pewnością zwiększa ryzyko wystąpienia powodzi. Choć Nowy Sącz się rozbudował, to kanalizacja robiona przed laty pozostała bez zmian. Prześwity rur i kanalizacje burzowe nie wytrzymują odprowadzenia tak dużej ilości wody i w związku z tym następuje podtopienie. Niestety trzeba z tym żyć, przyzwyczaić się do tego i temu przeciwdziałać. (Aleksandra Kulig, fot. Iga Michalec) 







Dziękujemy za przesłanie błędu