Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
09/05/2024 - 15:30

Dlaczego pracodawca powinien dbać o zdrowie i dobrostan pracownika?

Jest taka rzymska maksyma „do ut des”, czyli "daję, abyś dał". I to właśnie ona chyba najlepiej oddaje sens kolejnego panelu XI Seminarium od Zdrowiu Sądeczan organizowanego przez Fundację Sądecką, którego tytuł brzmi ZDROWIE A BIZNES - JAK DBAJĄC O PRACOWNIKÓW WPŁYWAMY NA ROZWÓJ?

Zagłosuj! Wybieramy najlepszych lekarzy, pielęgniarki i przychodnie naszego regionu!

Teoretycznie kodeks pracy i przepisy związane z BHP dają pracodawcom sporo nakazów i wytycznych, jakie warunki powinien mieć pracownik pracujący na danym stanowisku. W telegraficznym skrócie są tu m.in. informacje o badaniach okresowych, przerwach, dofinansowaniach do okularów niezbędnych do pracy przy komputerze, maseczkach, rękawiczkach ochronnych, zabezpieczeniu napojów i posiłków, maksymalnej ilości godzin, którą można spędzić na wykonywaniu określonych czynności, rekompensatach za pracę w niebezpiecznych dla zdrowia warunkach itp. itd.

Jednocześnie, niestety, nadal bardzo mało polskich firm, polskich przedsiębiorców wychodzi poza ramy niezbędnego minimum narzuconego w tym zakresie przez prawo. Mocno upraszczając – chcą wyciągnąć jak najwięcej z pracownika przy minimum swojego nakładu. Czy ta formuła sprawdza się na dłuższą metę? Absolutnie nie. 

Bo lepiej zapobiegać niż leczyć - wszyscy niby wiemy, gorzej z praktyką. Co na to lekarze?

- Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie to nie tylko brak choroby czy kalectwa ale to stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Wartość zdrowia przejawia się nie tylko w lepszych wynikach i większym zaangażowaniu, ale również w silniejszej identyfikacji pracowników z misją i wartościami firmy. Dlatego tak kluczowe jest, aby pracownicy byli aktywni, zmotywowani i zadowoleni, a te cechy szczególnie rozwijają się u osób cieszących się dobrym zdrowiem i pełnią energii. Świadome, profesjonalne zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy to rosnąca konkurencyjność i większe szanse na rozwój biznesu – czytamy w zapowiedzi panelu pt. ZDROWIE A BIZNES - JAK DBAJĄC O PRACOWNIKÓW WPŁYWAMY NA ROZWÓJ?

W dyskusji na ten temat wezmą udział, już 20 maja
Anna Migacz, dyrektor Placówki Centrum Medyczne LUX MED w Nowym Sączu 
Józef Michalik, wiceprezes zarządu firmy NEWAG
– Ilona Legutko - Dyrektor Personalny w firmie WIŚNIOWSKI,
Bożena Damasiewicz, dyrektor ds. organizacyjno-administracyjnych, Fundacja Pomyśl o Przyszłości
– Agata Michalik, dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu
Elżbieta Fryźlewicz -Chrapisińska, Dyrektor, Małopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zapraszamy do udziału w dyskusji – wstęp wolny – już 20 maja podczas XI Seminarium o Zdrowiu w siedzibie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 2.

([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim









Dziękujemy za przesłanie błędu