Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
10/03/2023 - 09:35

Koszmarny, drażniący zapach, szaro-czarna woda! Kto tak zatruł potok? Inspektorzy WIOŚ błyskawicznie ustalili sprawcę

To już kolejna taka sytuacja w naszym powiecie w ostatnich miesiącach. Służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zostały postawione na nogi, bo ktoś zatruł potok Jastrzębik w Olszanie.

Zobacz też: Aż 8 godzin bez prądu! Zobacz harmonogram przerw w zasilaniu dla Sądecczyzny

Drażniący zapach, woda w kolorze szaro-czarnym. Tak ledwie kilka dni temu wyglądał potok Jastrzębik w Olszanie w gminie Podegrodzie na odcinku od mostu w ciągu powiatówki w górę biegu. Na miejsce dojechali najpierw strażacy, potem pojawili się tu zaalarmowani przez nich inspektorzy WIOŚ.

- Zostały pobrane próbki ścieków z wylotu oraz próbki wody z potoku powyżej i poniżej wylotu, które przekazane zostały do badań analitycznych. Badania terenowe wykonane przez pracowników CLB GIOŚ wykazały, iż nieoczyszczone ścieki odprowadzane do potoku Jastrzębik spowodowały istotne obniżenie pH, zakwaszenie cieku, zmianę warunków tlenowych oraz nieznaczną zmianę przewodności – opisują skalę konsekwencji zanieczyszczenia specjaliści.

Najważniejsze jednak jest to, że udało się ustalić sprawcę zanieczyszczenia. Okazało się, że zanieczyszczenie pochodzi z pobliskiego zakładu. Inspektorzy nie ujawniają nazwy firmy, ale o zdarzeniu poinformowano Centrum Zarzadzania Kryzysowego.

Zobacz też: Podegrodzie ma trzecie dofinansowanie na ten sam most. Ale kiedy ruszy budowa?

- Co na to władze gminy Podegrodzie? Przypominają po raz kolejny, że właściciele nieruchomości - prywatnych czy firmowych - mają obowiązek zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych - apelują urzędnicy.

I teraz bardzo ważna informacja. -  Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest konieczne, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jednakże w przypadku istnienia technicznej możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, takie przyłączenie jest obowiązkowe - podkreślają w Podegrodziu.

Najważniejsze jednak jest to, że wszyscy, którzy mają zbiorniki bezodpływowe muszą mieć zawarte umowy na ich opróżnianie z uprawnionymi do tego firmami.

Jeśli w budynku zamieszkują 4 osoby, to przyjmuje się zgodnie z ustawowymi wytycznymi, że na każdą przypada 2,4 m sześciennego ścieków na miesiąc. W sumie daje nam to 9,6 m sześciennego nieczystości odprowadzanych do zbiornika na miesiąc. Z wyliczeń wynika zatem jasno, że przy pojemności zbiornika 10 m sześciennych, szambo musi być wywożone co miesiąc. Jeśli z kontroli rachunków za wywóz szamba wynika co innego, gmina ma prawo wyciągnąć od gospodarzy stosowne konsekwencje w oparciu o postępowanie administracyjne. Podobnie, ale zarazem bardziej rygorystycznie, gmina ma prawo kontrolować zakłady pracy i firmy działające na swoim terenie. ([email protected] Fot.: WIOŚ)







Dziękujemy za przesłanie błędu