Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
20/06/2020 - 14:55

To kiedy to lato w końcu się zaczyna? Dziś czy w poniedziałek?

- Właśnie zaczyna się lato – brzmią nagłówki dzisiejszych publikacji. Ale to wcale nie jest takie oczywiste, czy akurat dzisiaj. Dlaczego?

To kiedy to lato w końcu się zaczyna?

No właśnie. Jak to z tym latem jest? Są dwie daty, które podaje się jako początek lata. Pierwsza, dziś, czyli 20 czerwca. Tę podaje się według kalendarza astronomicznego – lato rozpocznie się dokładnie od godzinie 23.44. Jest też jednak data kalendarzowa, w myśl której ta pora roku rozpocznie się dwa dni później, bo 22 czerwca a zakończy we wrześniu – 23 dnia tego miesiąca zaczyna się bowiem kalendarzowa jesień.

Zobacz też: Gejzery na Królowej Jadwigi! Dlaczego studzienki wyrzucają wodę?

A dlaczego lato tak lubimy? Bo – chociaż patrząc dziś za okno wcale tego nie czuć – to najcieplejsza pora roku, która jest też wyjątkowo sprzyjającym czasem dla tych, którzy uwielbiają obserwować niebo. Na naszej szerokości geograficznej nie będzie nam dane zobaczyć rzadkiego, obrączkowego zaćmienia Słońca 21 czerwca, ale za to będzie można oglądać niemal codziennie Saturna, Jowisza i Marsa – ta planeta najdokładniej będzie widoczna w połowie sierpnia. Rankami doskonale prezentować się będzie Merkury a letnia Wenus będzie się nam jawić jako Gwiazda Poranna. 12 sierpnia czeka nas też fantastyczny widok Perseid, czyli roju meteorów.

Zobacz także: Kiedy wypada pierwszy dzień zimy w 2021 roku?

Już jutro przed nami również letnie przesilenie, zjawisko, które zawsze wyjątkowo świętowali Słowianie. Wtedy możemy cieszyć się najdłuższym dniem w roku. Dzień ten będzie trwał 16 godzin i 46 minut i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Słońce wzejdzie o godzinie 4,14, a zajdzie o 21. 

I nie patrzcie na to, że dziś pada! Delektujecie się długimi dniami i ciepłymi nocami.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu