Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
09/01/2018 - 13:35

"Która kura dziobie, którego koguta". Piwnicznej wojenka o budżet

Projekt budżetu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój na 2018 rok już od wielu tygodni wzbudza kontrowersje wśród radnych. Rajcowie alarmują, że brak w nim wielu długo wyczekiwanych, ważnych dla mieszkańców inwestycji a autorzy projektu w żaden sposób nie uwzględnili propozycji sołtysów i szefów osiedli. Czarę goryczy przelała wczorajsza, niezapowiedziana sesja, o której nie powiadomiono nikogo publicznie.

Burmistrz Zbigniew Janeczek odbija piłeczkę – sesję zwołali radni a jeśli w końcu budżetu nie uchwalą, to pieniądze stracą sołectwa a na most na Chowańcu i auto dla strażaków szans nie będzie żadnych.

Już na początku grudnia członkowie Komisji Rewizyjnej nie zostawili na projekcie suchej nitki. Wypunktowali brak środków na wiele inwestycji w tym np. na remont siedzeń w amfiteatrze, które obecnie wołają o pomstę do nieba,  budowę mostu na osiedle Chowańce (mimo że jest już gotowa dokumentacja techniczna), na oświetlenie osiedla Śmigowskie, plac zabaw w Głębokiem itp.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: Burmistrzowie znów idą do sądu walczyć z radną, która ich krytykuje

Zaniepokoiła ich też możno drastyczna redukcja środków na oświatę – gmina w 2018 roku chce na tę dziedzinę wydać prawie 2 mln 400 tys. zł mniej.  Niezadowolenie rajców wzbudziło też ograniczenie środków na oczyszczanie miasta, mimo że miejskiej spółce wciąż przybywa terenów do obsługi.

Samorządowcy z przykrością przyjęli też ograniczenie pieniędzy dla Ochotniczych Straży Pożarnych i Domu Kultury. Uwag była znacznie więcej, ale największy sceptycyzm i obawy debatujących wzbudza ryzyko wzrostu zadłużenia gminy oraz nacisk na wielkie, rozłożone na lata wielkie inwestycje, które robione będą kosztem bieżących potrzeb mieszkańców.

Opinię tę podzielili członkowie Komisji Budżetowo-Gospodarczej.

 – Kolejną kadencję mimo alarmującego stanu skanalizowania oraz placówek przedszkolnych brakuje środków na te zadania. Wszyscy rozumieją potrzebę doinwestowania infrastruktury turystycznej, ale nie powinno to być kosztem elementarnych i obligatoryjnych zadań gminy –grzmieli jednym głosem: Bronisław Rusiniak, Maria Piwowar, Teresa Ortyl i Józef Toczek.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.

Jeden człowiek własnymi rękami zbudował kamienny most. Ta historia ze Znamirowic nad Jeziorem Rożnowskim, mogłaby się stać kanwą dramatu. Słyszeliście o tej historii? Obejrzyjcie nasz reportaż:


Dziękujemy za przesłanie błędu