Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 maja. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
26/06/2021 - 16:05

Trasa na weekend: wieś zapomniana przez ludzi, a jak tu pięknie

Zbyszyce to maleńka miejscowość położona przy Jeziorze Rożnowskim. Miejsce to czeka zwłaszcza na osoby, które chcą odpocząć od zatłoczonych plaż i nagrzanych deptaków. Co można tutaj zobaczyć? Wybierzcie się razem z „Sądeczaninem” w trasę na weekend.

(Fot. Winnica Gródek)

Zanim wyruszysz w podróż większą lub mniejszą, koniecznie sprawdź aktualne prognozy pogody dla naszego regionu. Znajdziesz je TUTAJ.

Wieś Zbyszyce, położona w gminie Gródek nad Dunajcem, jest oddalona o około 10 kilometrów od Nowego Sącza. Mimo bliskości miasta, obecnie jest to raczej mało popularny kierunek obierany przez turystów. Turystyczną śmietankę spija za to Gródek nad Dunajcem. W kolejnym odcinku cyklu „Trasa na weekend” prezentujemy Zbyszyce jako miejsce idealne na niesztampową wycieczkę.

Z Nowego Sącza do Zbyszyc dojedziemy samochodem w kilkanaście minut. Najpierw jedziemy drogą krajową numer 75, a w Wielogłowach skręcamy w prawo i kierujemy się na Sienną oraz Gródek nad Dunajcem. Z drogi wojewódzkiej nr  975, skręcamy w lewo i praktycznie jesteśmy już na miejscu.

Zbyszyce położone są tuż nad Jeziorem Rożnowskim, można więc tutaj szukać odpoczynku po upalnych dniach. W przeciwieństwie do plaż w Gródku nad Dunajcem, nie spotkamy tutaj raczej tłumów ludzi z różnych zakątków Polski. Można więc w spokoju cieszyć się pięknymi widokami i bliskością natury.

(Fot. Marek Nowakowski)

W Zbyszycach znajdziemy za to dwie architektoniczne perełki. Jedną z nich jest kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja apostoła. Według źródeł, murowana budowla pochodzi z XV wieku. Choć w 2003 roku spłonęła wieża kościoła i dach świątyni, wnętrze i wystrój kościoła do tej pory świadczą o poprzednich wiekach i dawnej świetności Zbyszyc.

(Fot. Marek Nowakowski)

Niedaleko znajduje się okazały dwór z przełomu XVIII i XIX wieku. Na początku pełnił funkcje obronne, potem, za czasów rodziny Szujskich, został przekształcony w klasyczną posiadłość. Aktualnie dwór jest siedzibą domu pomocy społecznej.

(Fot. Andrzej Klimkowski - zbiory Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu)

Co ciekawe, Zbyszyce kiedyś były bardzo zamożną miejscowością, którą chętnie odwiedzali przyjezdni z wielu zakątków Polski. W XX wieku w centrum miejscowości odbywały się jarmarki, funkcjonowała gorzelnia a przyjezdni odwiedzali znaną w okolicy karczmę. Problemem jednak była pobliska rzeka Dunajec, która nieraz potrafiła narobić szkód we wsi.

Próbą rozwiązania tego problemu było wybudowanie zapory na Jeziorze Rożnowskim. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się przed wojną, wraz z niewielką elektrownią wodną został uruchomiony w 1941 roku. I choć fale Dunajca rzeczywiście zostały ujarzmione, Zbyszyce nie wyszły na tym zbyt dobrze – centrum miejscowości i 40 domostw znalazło się pod wodami zalewu.

(Fot. Andrzej Klimkowski - zbiory Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu)

Zbyszyce swoją świetność przeżywały też w latach 70’. Ludzie przyjeżdżali szukać tutaj wypoczynku na plażach nad Jeziorem Rożnowskim i w pięknych lasach. Zamulone jezioro i osuwiska sprawiają, że miejsce to nie cieszy się już taką popularnością wśród turystów.

A szkoda, bo natura nie szczędziła tej miejscowości swoich darów. Cisza, spokój i piękne widoki, bliskość jeziora, ryby (to raj dla wędkarzy) oraz zabytkowe budynki – to wszystko czeka na sądeczan w Zbyszycach. Punktem obowiązkowym do zobaczenia w miejscowości jest również Winnica Gródek.

Fot. Winnica Gródek

Z lampką wina w dłoni możemy stąd oglądać panoramę całego Jeziora Rożnowskiego i okolicy. Winnicę znajdziecie pod adresem Zbyszyce 15.

Fot. Winnica Gródek

W ramach ciekawostek, które opisane są na stronie gminy Gródek nad Dunajcem, warto wspomnieć że dwadzieścia lat temu w Zbyszycach kręcono sceny do filmu „Edges of the Lord”, czyli „Boże skrawki”. Wieś odwiedzili Wilem Dafoe, Haley Joel Osment, Ola Frycz, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Foremniak, Andrzej Grabowski i inni znani aktorzy. ([email protected], zdjęcia kościoła: Marek Nowakowski, zdjęcia dworku: Andrzej Klimkowski – zbiory Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, widoki: Winnica Gródek)







Dziękujemy za przesłanie błędu