Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
15/03/2023 - 15:10

O włos od tragedii w Grybowie. Życie uratowało im to niewielkie urządzenie

W jednym z mieszkań w Grybowie ulatniał się niewidzialny, bezwonny gaz. Nieświadomi zagrożenia domownicy, zrozumieli jak wielkie czyha na nich niebezpieczeństwo dopiero wtedy, gdy w mieszkaniu uruchomił się alarm. Głośny dźwięk urządzenia mógł oznaczać tylko jedno - w pomieszczeniach wydobywa się czad.


O tym, jak bardzo niebezpieczny może być tlenek węgla, już wiele razy mieliśmy okazję się przekonać. Każdego roku z powodu zatrucia niewidzialnym, bezwonnym gazem, jakim jest czad, umiera w Polsce kilkadziesiąt osób. Niewiele brakowało, a w Grybowie doszłoby do kolejnej tragedii. 

Zobacz też Młodzi, a już zniszczyli sobie życie. Mogą trafić do więzienia na 10 lat 

Dzisiaj przed południem, w jednym z mieszkań znajdujących się przy ulicy Armii Krajowej, uruchomił się czujnik tlenku węgla, który sygnalizował niebezpieczeństwo. W tym czasie w mieszkaniu przebywały dwie osoby, które natychmiast chwyciły za telefon i zadzwoniły po pomoc. Już po chwili na sygnale przyjechała straż pożarna. 

- Niebezpieczny gaz ulatniał się w łazience. Sprawdziliśmy wszystkie pomieszczenia naszymi czujnikami. Nasze urządzenia pokazały około 50 ppm tlenku węgla - powiedzieli nam strażacy z Nowego Sącza. 


Na szczęście nikomu nic się nie stało, a to wszystko dzięki czujnikowi tlenku węgla, który w porę zaalarmował o niebezpieczeństwie. Kto wie, jak zakończyłoby się to zdarzenie, gdyby w mieszkaniu nie było tego urządzenia.

Zobacz też Pożar w bloku w Nowym Sączu. Z mieszkania wydobywały się kłęby dymu [ZDJĘCIA] 

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w łazienkach, gdzie są montowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania. Na początku pojawiają się nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć.

Co zrobić żeby nie doszło do zatrucia tlenkiem węgla? Przede wszystkim na początku sezonu grzewczego należy dokonać przeglądu przewodów wentylacyjnych i dymowych, bo jeśli będą sprawne, to zachodzi małe prawdopodobieństwo, że tlenek węgla się wytworzy. ([email protected] Fot. Ilustracyjna RG/PSP Nowy Sącz)







Dziękujemy za przesłanie błędu