Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
16/12/2022 - 10:45

Minister obiecuje odciążyć SOR-y. Od nowego roku szykują się zmiany

Szpitalne Oddziały Ratunkowe to najbardziej newralgiczne oddziały w szpitalach. Można powiedzieć „pierwsza linia”. Te oddziały są najbardziej oblegane przez pacjentów - Przeładowane SOR-y to jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat - mówił 12 grudnia Adam Niedzielski w Radiu Plus i zapowiedział, że od 2023 roku przy każdym SOR-ze będzie działać nocna i świąteczna opieka medyczna.

Te zmiany według ministra Niedzielskiego mają sprawić, że Szpitalne Oddziały Ratunkowe mają zostać odciążone. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłasza się zawsze bardzo dużo pacjentów, szczególnie w weekendy oraz w święta, kiedy przychodnie zdrowia są zamknięte. Wtedy wielu chorych, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarskiej szukają jej niejednokrotnie w funkcjonujących całodobowo Szpitalnym Oddziale Ratunkowym albo w szpitalnej Izbie Przyjęć.

Dwunastego grudnia na antenie Radia Plus w programie Sedno sprawy minister zdrowia był pytany o to, czy od stycznia 2023 przy każdym szpitalnym oddziale ratunkowym we wszystkich szpitalach będzie działała nocna i świąteczna opieka medyczna. Przedstawiciele resortu zdrowia zmiany w tym zakresie zapowiadali już od dłuższego czasu.

- Będziemy robili wszystko, żeby tak się zadziało - zadeklarował w Radiu Plus Adam Niedzielski. - Chcemy tutaj przede wszystkim rozwiązać problem przeładowanych SOR-ów. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że jest to jeden z najpoważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej od wielu lat.

- Żeby usprawnić to działanie, musimy dokonywać takiego przesunięcia pacjentów, żeby nie obciążali SOR-u - przynajmniej ci, którzy tam nie powinni trafiać - zaznaczył minister.

Minister Niedzielski na dowód tego, że Szpitalne Oddziały Ratunkowe są przeciążone do granic możliwości przytoczył dane procentowe. Jak podał 80 procent pacjentów trafiających do SOR-ów powinno zgłaszać się właśnie do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

- Myślę, że usadowienie nocnej pomocy obok SOR-u będzie pozwalało płynnie przesunąć tego pacjenta, ale też z drugiej strony, jak ktoś trafi na nocną pomoc, ale będzie rzeczywiście przypadkiem cięższym - bo takie też się zdarzają - to oczywiście będzie skierowany do SOR-u - tłumaczył Niedzielski.

Warto jednak zaznaczyć, że w wielu szpitalach w całym kraju taka nocna i świąteczna opieka już funkcjonuje. ([email protected]), fot. arch. Sądeczanin, źródło: rynekzdrowia.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu