Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
03/09/2023 - 15:30

W ANS-ie studiować chce się! Wydział Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu zaprasza

Przyszła studentko, przyszły studencie! Jeśli marzą ci się bezpłatne studia dzienne w państwowej uczelni w pobliżu miejsca zamieszkania i pogodziłaś (-eś) się z tym, że nie musi to być Warszawa, Kraków czy Wrocław, albo w ogóle nie myślałaś (-eś) wcześniej o studiowaniu, to mamy dla ciebie propozycję nie do odrzucenia: złóż jak najszybciej dokumenty na Wydział Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Właśnie rozpoczęła się uzupełniająca, wrześniowa, rekrutacja na wiele kierunków cieszących się od lat popularnością. W ANS-ie naprawdę studiować chce się - twierdzą ci, którzy z powodzeniem zaliczają kolejne lata nauki. W ANS-ie warto było studiować, chciało się - z satysfakcją wtórują im ci, którzy ukończyli już studia licencjackie i magisterskie.

Wszyscy chwalą bądź chwalili sobie bazę infrastrukturalną uczelni (ciągle się rozbudowującą), bardzo dobre traktowanie ich przez władze dziekańskie oraz wykładowców, niezwykle oddanych studentom, a przede wszystkim przyjazną atmosferę podczas całego toku studiów.

Wydział Nauk Społecznych i Sztuki mieszczący się przy ul. Chruślickiej 6 w Nowym Sączu (łatwo tam dojechać autobusami linii 7 i 23 z centrum miasta) ma naprawdę wiele ciekawych propozycji dla wszystkich ambitnych, młodych ludzi marzących o kontynuowaniu nauki na poziomie wyższym.

Można się u nas zapisać na:
● pięcioletnie studia magisterskie z pedagogiki specjalnej;
● pięcioletnie studia magisterskie z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej;
● trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) z public relations i reklamy;
● trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) z graphic designu i technologii wizualnych;
● dwuletnie studia magisterskie (II stopnia) z projektowania zorientowanego na użytkownika nowych mediów.

W sumie Wydział Nauk Społecznych i Sztuki ANS w Nowym Sączu oferuje studentom naukę na pięciu kierunkach.

Kierunkiem pedagogika specjalna (z grupami zajęć specjalizacyjnych): logopedia, pedagogika resocjalizacyjna, terapia pedagogiczna), dającym po pięciu latach dyplom magistra pedagogiki i kwalifikacje pedagogiczne oraz nauczycielskie, powinni być zainteresowani wszyscy ci, którzy wiążą przyszłość z pracą z dziećmi potrzebującymi pomocy i wsparcia w edukacji i wychowaniu ze względu na wielorakie ograniczenia utrudniające ich rozwój.

Poznanie problemów logopedycznych młodych ludzi i zdobycie wiedzy specjalistycznej na temat biologicznych, psychologicznych oraz lingwistycznych uwarunkowań mowy pozwoli słuchaczom po pięciu latach nauki i obronie pracy magisterskiej być w pełni przygotowanym – jako pedagodzy logopedzi – do pracy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, oddziałach specjalnych w przedszkolach, szkołach i ośrodkach szkolno-wychowawczych, czyli zdiagnozować, a następnie skutecznie przeprowadzić terapię zaburzeń w komunikacji językowej człowieka.

W zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej studenci przez pięć lat zdobywają wiedzę teoretyczną nie tylko z zakresu pedagogiki ogólnej, ale także psychologii klinicznej, psychopatologii, kryminologii, prawa i socjologii. Wszystko to ma im pomóc po zakończeniu studiów w działaniach – jako pedagogom resocjalizacyjnym – profilaktycznych i socjoterapeutycznych w środowisku otwartym i placówkach resocjalizacyjnych, interweniowaniu w sytuacjach kryzysowych i patologicznych potrzebnych do readaptacji społecznej osobników młodych.

Na absolwentów tego rodzaju grupy zajęć specjalizacyjnych czekają w przyszłości szkoły, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, domy dziecka, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i wsparcia rodzin, placówki opiekuńcze, wychowawcze i resocjalizacyjne, policja, wojsko, instytucje wymiaru sprawiedliwości (np. sądy), ośrodki pomocy społecznej, zakłady karne i areszty śledcze oraz straż miejska.

Specjalizacja w zakresie terapii pedagogicznej pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności na temat tego, jak prowadzić badania diagnostyczne uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Służą temu zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz inne, głównie te o charakterze terapeutycznym.

Absolwenci tej grupy zajęć specjalizacyjnych pracują przeważnie w charakterze nauczyciela pedagoga specjalnego, uzyskają również uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela terapeuty pedagogicznego. Głównym zakresem ich pracy jest wspieranie rozwoju uczniów i zaspokajanie ich szczególnych potrzeb edukacyjnych we współpracy z najbliższym środowiskiem ucznia, nauczycielami, psychologami i lekarzami.

Od lat na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki można odbywać pięcioletnie studia magisterskie z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Studentów przygotowuje się do przyszłego zawodu nauczyciela w przedszkolach oraz w klasach I-III szkół podstawowych publicznych i niepublicznych.

Kierunek ten wybierają zazwyczaj kobiety lubiące dzieci, kreatywne, uzdolnione plastycznie i muzycznie, zainteresowane ich rozwojem od wczesnego okresu edukacji w domu i przedszkolu. Absolwenci zdobywają kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i w klasach 1–3 szkół podstawowych odpowiadające wymaganiom podstawy programowej oraz prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w języku angielskim.

Ukończenie tego kierunku pozwala na pracę w przedszkolach, szkołach i placówkach publicznych i niepublicznych oraz artystycznych nastawionych na organizację czasu wolnego dzieci.


Ciekawą propozycją Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki są z pewnością trzyletnie studia licencjackie (I stopnia) na kierunkach public relations i reklama oraz graphic design i technologie wizualne. Public relations (z ang. ‘relacje publiczne, kontakty z otoczeniem’) pozostają dyscypliną naukową stosunkowo młodą, ale wciąż się rozwijającą, a przez to zdobywającą coraz to nowych zwolenników. To inaczej długofalowe kreowanie pozytywnego firmy, organizacji lub osoby prywatnej (np. polityka), kształtowanie ich stosunków z otoczeniem, współpracownikami, inwestorami, mass mediami.

Z kolei reklama jest jednym z kanałów komunikowania się firmy czy organizacji z otoczeniem, ważnym elementem strategii marketingowej oddziałującej na zachowania konsumenckie i mającej wielki wpływ na osiągane przez firmę wyniki finansowe.

Podczas trzyletnich zajęć z PR-u i reklamy studenci doskonalą się w zakresie wiedzy społecznej, socjologii, psychologii, komunikacji wizualnej, międzykulturowej i interpersonalnej, uczą się kreatywnych rozwiązań komunikacyjnych, ćwiczą autoprezentację i wystąpienia publiczne, nabywają większych umiejętności i kompetencji z zakresu poprawności językowej i copywritingu, potrzebnych później do przyszłej pracy w PR-ze i współpracy z mass mediami.

Ważną cześć edukacji stanowią zajęcia praktyczne związane z nowymi mediami: projektowanie graficzne stron www oraz zarządzanie nimi, realizacja strategii PR, utrzymywanie wizerunku firmy w mediach społecznościowych, pisanie tekstów promocyjnych i reklamowych oraz redagowanie komunikatów prasowych, doskonalenie się w fotografii profesjonalnej.

Absolwenci kierunku public relations i reklama mogą w przyszłości pracować w agencjach reklamowych i PR, działach PR w firmach, organizacjach i urzędach rządowych i samorządowych, studiach graficznych, fotograficznych i eventowych.

Jeśli chodzi o kierunek graphic design i technologie wizualne, to powinien on zainteresować przede wszystkim osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, głównie projektowaniem graficznym i programami z pakietu Adobe: Illustrator, Photoshop, InDesign, Premiere Pro, After Effects, Light Room, XD. Zajęcia obejmują podstawy programowania w wybranym języku (np. JavaScript/ C#) potrzebnym do tworzenia gier komputerowych, a także do skryptowanych animacji graficznych.

Wiedza na temat programowania umożliwia przygotowanie krótkich animacji form graficznych, efektów ruchu w obrazie, gier komputerowych czy programowanych animacji potrzebnych do tworzenia identyfikacji wizualnych firm.

Studia z zakresu graphic design i technologii wizualnych pozwalają nabyć studentom kompetencje grafika i projektanta komputerowego, tworzyć grafikę reklam i innych materiałów promocyjnych firmy, składać książki i ilustrować je okładkami. Absolwenci trzyletnich studiów licencjackich znajdują zatrudnienie w agencjach reklamowych i PR-owskich, wydawnictwach i drukarniach. W wielu wypadkach z powodzeniem prowadzą jednoosobową działalność gospodarczej z zakresu graphic design i mają wiele zleceń.

Uzupełnieniem bogatej oferty edukacyjnej Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu są dwuletnie studia uzupełniające magisterskie (tzw. SUM) pn. projektowanie zorientowane na użytkownika nowych mediów (ang. (UCD) User-centered design / (UOD) User-oriented design) dla osób, które ukończyły licencjat i obroniły pracę licencjacką.

Przygotowują one specjalistów z zakresu UX-designu zajmujących się projektowaniem funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie interfejsów aplikacji, stron internetowych, a także identyfikacji i komunikacji wizualnej, reklamy i pozostałego zaawansowanego projektowania graficznego na bazie narzędzi cyfrowych.

Kształcenie skoncentrowane jest na użytkowniku nowych mediów zainteresowanym poznaniem narzędzi cyfrowych, pozwalającym na tworzenie profesjonalnej i kompleksowej formy komunikacji wizualnej (projektowanie graficzne 2D i 3D, druk 3D, film animowany, podstawy projektowania gier).

Absolwent tego kierunku, wyposażony w wiedzę i umiejętności praktyczne oraz użytkowo rozwinięte umiejętności artystyczno-projektowe, może liczyć na zdobycie dobrze płatnej pracy w sektorze związanym z projektowaniem graficznym i profesjonalną reklamą wizualną w różnych firmach i instytucjach.

Studenci wszystkich kierunków Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu poszerzają wiedzę i inne kompetencje, angażując się w działalność studenckich kół naukowych, organizację konferencji naukowych, uczestniczenie w projektach współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej oraz w programach międzynarodowej wymiany studentów „Erasmus+”.

Warto podkreślić, że na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki ANS przykłada się wielką wagę do działalności badawczo-naukowej kadry naukowej. Co roku ukazują się monografie autorskie i zbiorowe i kolejne wydania czasopisma naukowego (półrocznika) „Eruditio et Ars”. Na szczególne podkreślenie zasługują publikacje międzynarodowe (ukazujące się cyklicznie), przygotowywane przez Wydział Nauk Społecznych i Sztuki wspólnie z Uniwersytetem Preszowskim (Słowacja) i Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu w Belgradzie (Serbia). Wszystko to wzmacnia pozycję Wydziału zarówno na arenie krajowej, jak i za granicą.

Wydział Nauk Społecznych i Sztuki - jego kadra naukowo-dydaktyczna i studenci, w tym członkowie kół naukowych – uczestniczą od lat w ważnych wydarzeniach popularnonaukowych organizowanych przez Akademię Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, np. w Festiwalu Nauki i w Małopolskiej Nocy Naukowców. Współpracują też z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Nowym Sączu oraz ze Stowarzyszeniem „Beskidzkie Więzi”, wygłaszając tam wykłady i pogadanki dla słuchaczy na rozmaite tematy.

Mocną stroną Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki jest organizowanie międzynarodowych konferencji naukowych, przyczyniających się do promocji osiągnięć naukowo-dydaktycznych i wzrostu znaczenia Wydziału w środowisku.

Przyszła studentko, przyszły studencie z Nowego Sącza i okolic! Studiuj u nas, naprawdę nie pożałujesz, naprawdę warto.







Dziękujemy za przesłanie błędu