Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
12/08/2016 - 09:35

Skąd wzięła się tradycja święta Matki Boskiej Zielnej?

W święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwane też Świętem Matki Bożej Zielnej, wierni przynoszą do kościołów bukiety wykonane z roślin. W starosądeckim klasztorze odbędzie się nawet konkurs "Moc bukietów Matki Bożej Zielnej", nad którym patronat sprawuje matka ksieni Elżbieta Wielebińska.

Zwyczaj święcenia bukietów wywodzi się z zamierzchłych czasów i związany jest z tym, że święto Wniebowzięcia NMP zbiegało się z czasem dożynek i zbiorów. Ludzie, chcąc podziękować Bogu za plony, które ofiarowała im ziemia, zanosili je do kościoła. Bukiety takie tworzone były głównie z roślin uznawanych za przydatne w życiu człowieka takie jak zboża, marchew, ziemniak, jabłko a nawet konopie.

Dzisiaj, choć zwyczaj ciągle jest żywy, popularnością cieszy się głównie w małych miasteczkach i na wsiach. Bukiety tworzone są z roślin ozdobnych i takich, które można wyhodowac w domu.  A sam zwyczaj święcenia ziół przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe rośliny, które stosować można jako przyprawy w kuchni oraz w ziołolecznictwie.

15 sierpnia, po Mszy  św. o godz. 10.30 w starosądeckim klasztorze odbedzie się konkurs „Moc bukietów Matki Bożej Zielnej". Wiązanki kwiatów i ziół oceniane będą w dwóch kategoriach:

1. TRADYCYJNY BUKIET ZIELNY ( z przewagą ziół)
2. RODZINNY BUKIET ZIELNY (zioła i kwiaty)

Na zwycięzców czekają nagrody! Miedzy innymi pobyt rodzinny na wybrany weekend w Ośrodku Edukacyjnym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Polichtach.
Konkurs organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo. Współorganizatorami tego wydarzenia jest: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, Zespół Parków Krajobrazowych (Oddział w Starym Sączu) oraz Kwiaciarnia „Akant” w Starym Sączu.

Zobacz też: Nowy Sącz: 96.rocznica Bitwy Warszawskiej

(KB) fot. arch
 







Dziękujemy za przesłanie błędu