Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
05/12/2023 - 00:05

ZUS zawiesza wypłatę emerytur. Ten sądny dzień przyniósł grudzień

Z nastaniem grudnia weszły w życie nowe limity dorabiania do emerytur! Ich przekroczenie powoduje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Nowe stawki od grudnia

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Co w sytuacji, kiedy ktoś limit przekroczył? Zakład Ubezpieczeń Społecznych  zmniejsza lub zawiesza wypłatę świadczenia.

- Nie dotyczy to jednak wszystkich. Limity obowiązują  tak zwanych wcześniejszych emerytów i rencistów czyli tych,  którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.  –przypomina Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS.

Czytaj też  Straszny atak śnieżycy na Nowy Sącz. Ogłosili alert najwyższego stopnia. To  biała masakra

Ile można dorobić do emerytury?

Wszystko zależy od średniego, miesięcznego wynagrodzenia, które wylicza Główny Urząd Statystyczny.  Emerytura jest zmniejszana w przypadku przekroczenia 70 proc. średniego wynagrodzenia lub zawieszana po przekroczeniu 130 proc.

Z powodu ciągle rosnących w Polsce wynagrodzeń również limit dorabiania przesuwa się do góry. Przeciętna pensja w drugim kwartale wyniosła 7005,76 zł, co oznacza, że nasze zarobki średnio wzrosły o 189,19 zł. Przywiązanie progów dorabiania dla emerytów z wysokością przeciętnego wynagrodzenia oznacza, że będzie można dorobić więcej.

Czytaj też Co jest z nim nie tak? Na gwałt wycofują z aptek lek przeciwbólowy  

Niektórzy nie muszą się obawiać

Pracujący emeryci, którzy przekroczyli 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet, nie muszą obawiać się o swoje świadczenia. Osobom będącym na zwykłej już emeryturze nie grozi pomniejszanie stawek.

Czytaj też Katarzyna Zielińska nieprzytomnie zakochana. Jej serce skradł przystojniak ze Starego Sącza [WIDEO][ZDJĘCIA]

Wysokość kwot wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia zmienia się cztery razy do roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. ([email protected]) fot. jm







Dziękujemy za przesłanie błędu