Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
21/06/2023 - 14:00

Mały sądecki biznes: niektórzy jeszcze walczą o przetrwanie

O coraz większe przygnębienie przyprawia spacer po rynku i Jagiellońskim deptaku. Straszą pustką sklepowe witryny i lokale gastronomiczne z napisami „do wynajęcia” albo „sprzedam”. Przygnębienie jest tym większe, że z ogólnokrajowych statystyk powiało optymizmem. Polacy częściej niż rok temu zakładają nowe i wznawiają zawieszone firmy. Do tych danych nie przystaje Nowy Sącz. Tu tendencje są odwrotne.

Jak wynika z danych resortu rozwoju i technologii, w pierwszym kwartale tego roku do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wpłynęło 80,1 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). To o 6,4 procent więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku, kiedy złożono ich 75,3 tys.  Statystyki z tego okresu pokazują, że było więcej wniosków o otwarcie niż o zamknięcie. Podobnie było rok wcześniej, przy czym wówczas różnica była mniejsza.

Powiało optymizmem w ogólnopolskich statystykach

– Powyższe dane wskazują na popularyzację jednoosobowej działalności gospodarczej. Świadczy to o potrzebie elastyczności i – w pewnych przypadkach – odchodzenia od tradycyjnego etatu – komentuje te wskaźniki Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Zapewne zwiększa się również popularność współpracy typu business to business. W okresie rosnących kosztów część osób woli uzyskać wyższe wynagrodzenie w takich relacjach niż posiadać stabilność zatrudnienia, wynikającą z umowy o pracę. Zdaniem Witkowskiego, z pewnością liczbę powstających nowych firm zwiększają uchodźcy z Ukrainy, którzy nie tylko zasilają kadry pracownicze, ale również prowadzą aktywną działalność gospodarczą.

czytaj też Szykuje się katastrofa dla małych sądeckich firm? To może je do reszty wykończyć

Jak wygląda mały biznes w Nowym Sączu?  

Do tych statystyk, z których zaczyna wiać optymizmem, nie  przystają dane z sądeckiego rynku.  Z informacji uzyskanych przez nas z wydziału przedsiębiorczości urzędu miasta, w pierwszym kwartale tego roku zostało założonych 124 jednoosobowych działalności gospodarczych, rok wcześniej w porównywalnym okresie, było to 140 firm. To spadek o 11,4 proc. 

Znacznie lepiej wglądają w Nowym Sączu statystyki dotyczące zakończenia działalności jednoosobowych firm. W pierwszym kwartale 2022 roku na taki krok zdecydowało się 167 mikroprzedsiębiorców,  w tym roku było ich 133. To mniej o 20,3 procent.

Optymizmu dotyczącego ogólnopolskich wskaźników nie podziela  doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol. – Nie chciałbym przeceniać wagi wzrostu liczby nowych JDG czy też przewagi otwarć nad zamknięciami. Z moich obserwacji jednak wynika, że pracownicy, często również fizyczni, bywają zmuszani przez swoich pracodawców do zakładania działalności, by móc po prostu zarabiać na chleb. W wielu przypadkach samozatrudnienie nie jest podyktowane własną preferencją, tylko koniecznością – dodaje Parol.

Dane z resortu pokazują też, ile wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim – ponad 8 tys. (rok wcześniej – 8,1 tys.). Jako druga w zestawianiu w zestawieniu widać woj. małopolskie – 4,6 tys. (4,6 tys.)

Czytaj też Sądeccy przedsiębiorcy  trafią pod lupę skarbówki. Fiskus sprawdzi każdą firmę 

Dawanie sobie ostatniej szansy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku  wpłynęło do rejestru CEIDG 41,5 tys. wniosków dot. wznowienia jednoosobowej działalności gospodarczej. To aż o 24,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 33,4 tys. – Wysoki wzrost liczby firm wznawiających swoją działalność po okresie zawieszenia może wskazywać na pewne polepszenie nastrojów po bardzo trudnych czasach dla naszej gospodarki. Sytuacja oczywiście wciąż jest ciężka, ale wraz z jej poprawą z pewnością coraz więcej przedsiębiorców będzie wracało na rynek – przewiduje Szymon Witkowski.

Czy to polepszenie nastrojów jest widoczne w Nowym Sączu?

Niestety i tu nasze statystyki podane przez wydział przedsiębiorczości miejskiego magistratu odbiegają od tych ogólnopolskich. W pierwszym kwartale ubiegłego roku 95 mikroprzedsiębiorców wznowiło działalność gospodarczą, w tym roku było to 87, a więc o 8,4 proc, mniej.      

– Obecnie przedsiębiorcy są mocno zadłużeni, a do tego mają kłopoty z pozyskaniem bieżącego finansowania – wskazuje radca prawny Łukasz Goszczyński.  Wznowie działalności raczej trzeba potraktować, jako danie sobie ostatniej szansy. Na rynku niewiele się zmieniło. Przecież firmy wciąż funkcjonują w bardzo trudnym otoczeniu gospodarczym i prawnym. I to szybko się nie zmieni. Dlatego niestety, ale spodziewam się, że wiele wznawianych działalności nie przetrwa próby czasu – zaznacza ekspert.

Czy będzie lepiej w Nowym Sączu?

Zdaniem Adriana Parola trudno przewidzieć, w jakim tempie będą się polepszały statystyki dotyczące otwierania nowych firm i wznawiania działalności. Same prognozy gospodarcze wciąż są niepewne. Jednak najważniejsze szoki cenowe na rynkach są już za nami. Ceny większości kluczowych surowców są na poziomie sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Nie pomagają natomiast liczne zmiany prawne, które nakładają na przedsiębiorców szereg dodatkowych obowiązków – przyznaje Szymon Witkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak podsumowuje Łukasz Goszczyński, oczywiście wszystko ostatecznie będzie zależało od dalszego  zachowania gospodarki. Same zmiany przepisów mocno komplikują i tak już trudne prowadzenie działalności, co ma realny wpływ na zakładanie i wznawianie JDG. Jeżeli sytuacja w gospodarce się unormuje, to można założyć, że przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nieco chętniej niż teraz będą „odmrażać” swoje działalności, ale nie spodziewałbym się tutaj zbyt dużego skoku. ([email protected]) fot. IM







Dziękujemy za przesłanie błędu