Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
20/08/2022 - 13:15

Kolejne głuszce trafiły do nawojowskich lasów. To ptaki zagrożone wyginięciem

Do Nadleśnictwa Nawojowa trafiło kolejne 20 osobników głuszca. Ptaki umieszczone zostały w specjalnych wolierach adaptacyjnych, gdzie będą przyzwyczajać się do życia w naturalnych warunkach leśnych.

Kolejne głuszce trafiły do nawojowskich lasów

W czwartek i piątek, 18 i 19 sierpnia, na teren Nadleśnictwa Nawojowa przywieziono 20 osobników głuszca. Wśród nowych mieszkańców nawojowskich lasów znalazło się 9 kogutów i 11 kur. Pod opieką ornitologa przywiezione zostały także dwie dorosło samice – matki.

Ptaki pokonały długą drogę, bo dostarczono je aż z Nadleśnictwa Wisła. Głuszce dobrze zniosły jednak podróż, o czym świadczy fakt, że tuż po wyjściu ze specjalnych pudeł wykazywały się sporą energią.

Głuszce umieszczone zostały w specjalnych wolierach adaptacyjnych w głębi lasu. To specjalny teren, gdzie ptaki będą przyzwyczajać się do naturalnych, leśnych warunków.

Opieka nad głuszcami

Przez najbliższy czas pracownicy Nadleśnictwa Nawojowa będą regularnie dokarmiać nowych mieszkańców lasu. Pożywienie dla głuszców dostarczane jest do lasu dwa razy dziennie, skoro świt i przy zmroku, aby nie płoszyć ptaków. Do specjalnych podsypów trafiają owoce żurawiny, borówki i owies.

- Po około miesiącu ptaki zostaną wypuszczone z woliery. Natomiast matka dalej będzie tam przebywać przez kolejny miesiąc. W połowie października dorosła samica wróci do Nadleśnictwa Wisła, a reszta ptaków zamieszka w okolicznych lasach – tłumaczy Nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa, Wojciech Kurzeja.

Dokarmianie głuszców będzie kontynuowane do czasu, aż ptaki przestaną wracać do woliery.

Ptaki zagrożone wyginięciem

Głuszec to bardzo rzadki ptak, sporej wielkości.  Samice są mniejsze i mniej ubarwione. Według szacunków Lasów Państwowych, na terenie czterech niełączących się obszarów Polski występuje około 500 – 700 osobników głuszca.

Zagrożeniem dla tych ptaków są drapieżniki, szczególnie lisy i kuny. Ze względu na ten fakt, woliery ogrodzone są pastuchem elektrycznym.

Reintrodukcja głuszca w Nadleśnictwie Nawojowa

Tylko w tym roku nawojowskie lasy wzbogaciły się o dwudziestu nowych mieszkańców. Proces reintrodukcji gatunku głuszca w Nadleśnictwie Nawojowa trwa już od wielu lat i – jak mówi Wojciech Kurzeja – przynosi pozytywne efekty.

Corocznie przeprowadzane są badania, które mają określić pochodzenie napotkanych w sądeckich lasach ptaków. Próbki odchodów (knotów) i piór zbierają ornitolodzy. Natomiast badania genetyczne przeprowadza Polska Akademia Nauk z Warszawy.

Wiele o życiu głuszców mówią również obserwacje służb leśnych, turystów i pracowników sąsiednich nadleśnictw (Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz). Wszystkie ptaki mają założone specjalne obrączki, które umożliwiają ich identyfikację.

Sześć ptaków, które trafiły do woliery adaptacyjnej posiada również nadajniki GPS. Pracownicy Nadleśnictwa Nawojowa mogą w ten sposób śledzić przemieszczanie się ptaków jak również określić dystans jaki potrafią pokonać w ciągu dnia. ([email protected], fot. SS)

Głuszce w Nadleśnictwie Nawojowa. Ptaki trafiły do woliery adaptacyjnej




Nawojowskie lasy wzbogaciły się o 20 nowych mieszkańców. Głuszce, czyli ptaki skrajnie zagrożone wyginięciem, trafiły do wolier adaptacyjnych w głębi lasu. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu