Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 1 czerwca. Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
24/08/2023 - 09:45

Dają pracę, rynkowe przeboje i relaks. Będą na AGRO Nawojowa

Pieszo, na rowerach, na motorach, samochodami… kiedy w Nawojowej są targi walą tam tłumy, bo wszystko to, co potrzebne jest i w przydomowym ogrodzie, i gospodarstwie rolnym można obejrzeć, także kupić w jednym miejscu. Tegoroczne targi już po raz drugi pod szyldem AGRO, zaplanowano na początek września. Już teraz wiadomo, że lista tych, którzy chcą się pokazać jest wyjątkowa długa. W Nawojowej zaprezentują się też Regionalne Lasy Państwowe.

 

Regionalne Lasy Państwowe są prawdziwą zieloną potęgą.  To ponad 170 tysięcy hektarów położonych  w trzech województwach, 26 powiatach i 176 gminach.

 Tereny, które znajdują się w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie są zróżnicowane krajobrazowo i geomorfologicznie.  Charakterystyczna jest pionowa rozpiętość obszaru, od płaskich terenów Kotliny Sandomierskiej, poprzez tereny wyżynne, aż po wysokie szczyty Beskidów.

Zdecydowana większość lasów, około 75 procent, leży na terenach wyżynnych i górskich. Geograficznie obejmują od południa obszary wchodzące w skład Karpat czyli Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Żywiecki, Makowski, Gorce, Małe Pieniny, Kotlinę Orawsko – Podhalańską, Pogórze Karpackie oraz obszary Wyżyny Małopolskiej  i Kotliny Sandomierskiej.

Czytaj też I znowu będzie zakupowy szał. Fani ogrodnictwa już szykują się na targi AGRO Nawojowa

Warunki klimatyczne i glebowe tego terenu sprzyjają produkcji leśnej. Ze zróżnicowania gleb i warunków klimatycznych, wynika również bardzo duże urozmaicenie siedlisk: od borowych nizinnych, poprzez siedliska wyżynne, lasy górskie regla dolnego aż po bory wysokogórskie regla górnego. Siedliska nizinne zajmują  22 proc. z czego ponad połowa to siedliska wilgotne, wyżynne 24 proc., a górskie 54 proc. powierzchni leśnej.

W ujęciu fitosocjologicznym największy udział mają zespoły: żyznej i kwaśnej buczyny karpackiej, grądy, boru sosnowo-dębowego i karpackiego boru jodłowego i  jodłowo-świerkowego.

Występują również rzadkie zespoły roślinne: jaworzyny górskiej, buczyn storczykowych, podgórskiego łęgu jesionowego, olszynki karpackiej, boru bagiennego, wysokogórskiego boru świerkowego, świetlistej dąbrowy.

Czytaj też Ich ozdobne krzewy idą jak woda na targach AGRO Nawojowa. Ogrodowy zawrót głowy  

Warto wiedzieć

Nasz kraj jest 10. największym producentem i 4. eksporterem mebli na świecie. Przemysł drzewny sprzedaje za granicę wyroby o wartości ok. 45 mld zł rocznie, co stanowi 10 proc. całego polskiego eksportu. Miarą kluczowej roli sektora leśno-drzewnego w naszej gospodarce jest to, że wypracowuje on ok. 2 proc. PKB. Nie tylko daje pracę setkom tysięcy osób, lecz także jest motorem inwestycji i rozwoju innowacyjnych technologii. Od początku transformacji przyciągnął też zagraniczny kapitał o wartości ponad 30 mld zł.

Czytaj też To będzie przebój targów Agro w Nawojowej? U nich można się napić do woli  

Las daje pracę i rynkowe przeboje

Lasy Państwowe należą do czołówki największych pracodawców w Polsce. Ale las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, którzy na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem, a przede wszystkim osobom zatrudnionym w kilkudziesięciu tysiącach firm tworzących przemysł drzewny, meblarski, papierniczy. W sumie to aż 375 tys. Polaków. Statystycznie co setny mieszkaniec naszego kraju pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna.

Czytaj też Jak oni to robią? Ten hit spod Nowego Sącza ma fanów na całym świecie

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe. ([email protected]) fot. jm .lasy.gov.pl

Miejsce wystawy: Obiekty Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej.

Godziny otwarcia wystawy:02.09.2023 r. (sobota) 9:00 - 18:00
03.09.2023 r. (niedziela) 9:00 -17:00

Oto program tegorocznych  targów

  • Dożynki Powiatu Nowosądeckiego,
  • Wystawa maszyn rolniczych, urządzeń do ogrodu,
  • Wystawy zwierząt: owiec, kóz, drobnego inwentarza i ptaków ozdobnych zwierząt futerkowych, zwierząt akwariowych i innych,
  • Wystawa budownictwa,
  • Kiermasz ogrodniczy,
  • Prezentacja firm przetwórczych, piekarni, mleczarni, pszczelarstwa itp. z możliwością kupienia żywności wytwarzanej na terenach wiejskich,
  • Kiermasz rękodzieła ludowego i rzemiosła, prezentacje zanikających zawodów,
  • Prezentacja ofert agroturystycznych, promocja regionów
  •  Stoiska instytucji zajmujących się rolnictwem, banków, firm ubezpieczeniowych, wydawnictw branżowych,
  • Degustacje regionalnych przysmaków,
  • Występy zespołów folklorystycznych i artystycznych, muzycznych i tanecznych,
  • Rozstrzygnięcie wojewódzkich konkursów rolniczych,
  • Mistrzowski pokaz w strzyżeniu owiec metodą tradycyjną,
  • Pokaz Młodego Hodowcy Owiec, Kóz i Drobnego Inwentarza,
  • Przejażdżki konne,
  • Strefa gastronomiczna,
  • Strefa rekreacyjna dla dzieci






Dziękujemy za przesłanie błędu