Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 grudnia. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
11/05/2017 - 09:15

Kazimierz Basta. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Już od niemal 50 lat spod ręki Kazimierza Basty, snycerza ze Stadeł, wychodzą m.in. różnej wielkości świątki, postacie ludzkie, a także diabełki. Ma charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl, silnie osadzony w tradycji rzeźbiarskiej, a jego figurki zdobią kolekcje nie tylko w Polsce, ale i w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii i we Włoszech.

Kazimierz Basta rzeźbi w drewnie od 1966 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych Torunia, Krakowa, Nowego Sącza, jak i zagranicznych kolekcjach: USA, Kanadzie a nawet Argentynie. Jest czynnym członkiem SKT 'Sądeczanin", aktywnym działaczek GOK w Podegrodziu, zasłużonym członkiem zarządu OSP Stadła. Przez wiele lat pełnił funkcję radnego.

Dotychczas otrzymane wyróżnienia to m.in.: Zasłużony dla powiatu (2004r.), Zasłużony dla Gminy Podegrodzie, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP, Złoty medal Za Zasługi dla LOK, złota odznaka honorowego krwiodawcy (15 litrów) i wiele, wiele innych.

Praca w drewnie lipowym jest dla niego prawdziwą pasją. Jest samoukiem, typowym twórcą ludowym, cenionym i aktywnym rzeźbiarzem. Jego pierwszym promotorem był Józef Buzniak z Podegrodzia. Tematy swoich prac czerpie z otaczającego go życia wiejskiego. W jego sztuce można wyróżnić dwie grupy tematów: sakralne, czyli przedstawiania Matki Boskiej, Jezusa (zwłaszcza Frasobliwego) i świątki. Drugim tematem jest rzeźba obyczajowa, związana z obecnym i minionym życiem wsi, zwłaszcza rodzinnej wioski. Ukazuje w swojej twórczości kulturę lachowską i podegrodzką. Inspiruje go także sądecka przyroda, zwłaszcza kwiaty.

SMS o treści SKT.01 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu