Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
11/05/2017 - 02:45

Józef Ogórek. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Józef Ogórek to samouk, którego do twórczości artystycznej zainspirowały rzeźby oglądane na Krupówkach. Od 40 lat zajmuję się rzeźbą i płaskorzeźbą w drewnie. Jest członkiem Klubu Twórców Nieprofesjonalnych w Nowym Sączu.

Pierwsze prace tworzył za pomocą brzytwy podarowanej przez ojca. Nowa pasja pochłaniała go bez końca, doskonalił warsztat i kupował nowe dłuta. Posiada stałą ekspozycję w Kamionce Wielkiej, a jego prace wystawiane były m.in. Falkowej na wystawie Twórców Podkarpackich w Skansenie Etnograficznym.

Pierwszym poważnym wydarzeniem dla Józefa Ogórka był udział w Wystawie Twórców Podkarpackich w Skansenie Etnograficznym w Falkowej. Później były wystawy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej w ramach dorocznej imprezy „Lato w Dolinie Kamionki” oraz dwie edycje konkursu wielkopostnego pn „Ludu, mój ludu...”

W latach osiemdziesiątych pan Józef zgłosił działalność gospodarczą i wykonując rzeźby na sprzedaż głownie do Cepelii. Jednak na dłuższą metę było to nie do pogodzenia z jego pracą zawodową.

Dzisiaj – dodaje pan Józef – kiedy mam więcej wolnego czasu, rzeźbię dla czystej przyjemności. Mam wiele pomysłów, które staram się przełożyć na drewniany wizerunek. Wykonuję rzeźby i płaskorzeźby najczęściej w drewnie lipowym. Ono jest najbardziej „posłuszne” mym dłutom.

To fascynujące jak z naszkicowanego obrysu postaci, wydobywam kolejne fazy szczegółów. Jestem samoukiem i nigdy nie starłem się kopiować innych. Duży udział w powstaniu wszystkich rzeźb ma moja żona, która czasie, kiedy ja rzeźbię zastępuje mnie ze zrozumieniem w obowiązkach domowych. (na podst. gokakmionkawielka. Fot. TK)

Głosuj na Józefa Ogórka (rzeźba, płaskorzeźba, Jamnica) – SMS o treści SKT.11 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu