Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
29/03/2024 - 23:30

Wybory samorządowe 2024 i cisza wyborcza. Czego nie możemy robić podczas jej trwania?

Zbliżają się wybory samorządowe 2024, w których wybierzemy władze miasta, gminy, powiatu i województwa. Kampania wyborcza zakończy się w piątek, 5 kwietnia o godz. 24, po czym nastąpi cisza wyborcza. Co to oznacza?

W niedzielę 7 kwietnia, w godz. 7 do 21 odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych 2024. Wybierać będziemy w nich władze lokalne, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, radę gminy, miasta. Oprócz tego zadecydujemy, kto zasiądzie w radach powiatu oraz sejmikach wojewódzkich. 

Wybory poprzedza kampania wyborcza, która zakończy się w piątek 5 kwietnia, o godz. 24. Po czym nastąpi cisza wyborcza, która ma pozwolić wyborcom na podjęcie ostatecznej decyzji, na kogo zagłosujemy. W tym czasie nie wolno nakłaniać do głosowania na konkretnego kandydata czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. 

Zabronione jest też publicznie informowanie o wynikach sondaży przedwyborczych. Cisza wyborcza dotyczy również Internetu, nie można więc wrzucać  nowych publikacji, związanych z wyborami. Podawać można wiadomości Państwowej Komisji Wyborczej na temat frekwencji. 

Podczas drugiej tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów cisza wyborcza rozpocznie się z 19 na 20 kwietnia. Potrwa do niedzieli, 21 kwietnia do zamknięcia lokali wyborczych. Za złamanie ciszy wyborczej, w zależności od wykroczenie grożą kary grzywny od 20 zł do nawet 5 tys. zł. (MK) fot. arch. Sądeczanin. info







Dziękujemy za przesłanie błędu