Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 maja. Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara
18/03/2024 - 23:00

Kandydatka na burmistrza Krynicy Iwona Grzebyk-Dulak o tym, jak zatrzymać młodych w gminie

Jak zatrzymać młode rodziny w gminie? - Rozwiązaniem jest budowa tanich mieszkań w ramach SIM MAŁOPOLSKA. - uważa Iwona Grzebyk-Dulak, kandydatka na burmistrza Krynicy-Zdroju.

Jak zatrzymać młode rodziny w gminie? O tym Iwona Grzebyk-Dulak, kandydatka na burmistrza Krynicy-Zdroju

- Dla osób, którym doskwiera brak własnego M, a nie mają zdolności kredytowej czy możliwości wybudowania własnego domu, proponuje rozwiązanie, które zastosowano w wielu gminach w Polsce, a także w Małopolsce.

Tym rozwiązaniem jest budowa tanich mieszkań w ramach SIM MAŁOPOLSKA. SIM to inaczej Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Jest to spółka którą obecnie tworzy 16 gmin, w tym dwie z terenu Sądecczyzny, choć przystępują następne.

Do jej zadań należy wybudowanie przystępnych cenowo mieszkań. Takie mieszkanie na początku jest wynajmowane, a ustawa gwarantuje niższy niż komercyjny czynsz. Mieszkania oddawane są najemcom „pod przysłowiowy klucz”, nieumeblowane, ale gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Co istotne, spółka SIM nie sprawdza zdolności kredytowej, a jedynie czynszową. Takie mieszkania jego najemcy będą mogli w przyszłości wykupić na własność.

Mieszkania te dedykowane są także osobom, których dochody pozwalają na bieżące opłacanie czynszu oraz początkową partycypację w kosztach budowy (w wysokości ok. 15 proc. wartości mieszkania). Co istotne, opłata partycypacyjna jest dziedziczona i odliczana od kwoty wykupu mieszkania na własność.

Jak zaznacza kandydatka, dzięki takiej inwestycji, po pierwsze młodzi nie będą musieli wyjeżdżać z terenu gminy, a po drugie, będą się w niej osiedlały nowe osoby.

Kandydatka wskazuje również skąd wziąć na to fundusze:

- Funkcjonowanie SIM-ów reguluje ustawa. Aby ułatwić gminom zakładanie SIM-ów, mogą się one starać o wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Na utworzenie nowego SIM lub objęcie udziałów w istniejącym SIM gmina może pozyskać dofinansowanie. Wnioski o wsparcie z RFRM należy składać do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Jeżeli gmina partycypuje w realizacji mieszkań SIM, może się też starać o grant ze środków Funduszu Dopłat, ale też przeznaczyć grunty pod zabudowę. Model finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym bazuje na preferencyjnym kredycie udzielanym SIM przez BGK oraz partycypacji (wkładowi) najemców. (opr. MK) Fot. Iwona Grzebyk-Dulak







Dziękujemy za przesłanie błędu