Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
15/03/2024 - 15:00

Inwestujemy w przyszłość mieszkańców Sądecczyzny. Rozmowa ze starostą nowosądeckim, Markiem Kwiatkowskim

- Zamierzam kontynuować rozpoczęte projekty, jeśli ponownie zostanę wybrany na starostę. Utworzyłem swój Komitet Wyborczy Wyborców „Silna Sądecczyzna” i listy do Rady Powiatu Nowosądeckiego w siedmiu okręgach. Znaleźli się na nich ludzie związani z samorządem, ale też przedsiębiorcy, działacze społeczni, wolontariusze – to naprawdę znane nazwiska i osoby poważane w środowisku lokalnym. Wraz z nimi chciałbym zrealizować wiele zaplanowanych inwestycji - mówi Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki.

Zarządza Pan jednym z największych powiatów w Polsce. Jak Pan podsumuje te pięć lat na stanowisku starosty nowosądeckiego?
- Pięcioletni bilans naszych działań to: ponad 150 kilometrów wyremontowanych dróg, 32 kilometry wybudowanych chodników, 19 wybudowanych lub zmodernizowanych mostów, 114 oznakowanych i doświetlonych przejść dla pieszych. W sumie, w latach 2019-2024 przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 355 milionów złotych! W tym, kwota ponad 186 milionów złotych została pozyskana ze środków zewnętrznych. Warto przypomnieć, że w roku 2022 udział wydatków na inwestycje w wydatkach ogólnych powiatu stanowił 30 procent. To rekordowa kwota!

Wspomniał Pan o doświetlonych przejściach dla pieszych. Ile ich powstało?
- W sumie 114. Przejścia powstały w najbardziej niebezpiecznych miejscach na terenie Powiatu Nowosądeckiego. Ich budowa przyczyniła się do podniesienia bezpieczeństwa pieszych, ale też sprawiła, że kierowcy jeżdżą ostrożniej. Przed niektórymi przejściami znajdą się również tablice informujące o dozwolonej prędkości i jej ewentualnym przekroczeniu przez kierowców.

Co, oprócz inwestycji drogowych, udało się zrealizować?
- Pochwalę się największą w historii Powiatu Nowosądeckiego zrealizowaną inwestycją sportową – Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach. W 2022 roku oddaliśmy do użytku nowoczesną halę sportową ze strzelnicą na osiem stanowisk. Z obiektu korzysta już młodzież naszych szkół powiatowych i mieszkańcy regionu. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę zewnętrznej części Centrum Sportu. Wartość tej inwestycji to około 16,2 miliona złotych. Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach to piękny i nowoczesny kompleks sportowy. Dodatkową dobrą informacją jest to, że inwestycja została sfinansowana ze środków zewnętrznych, nie obciążyła więc budżetu powiatu. W Marcinkowicach powstał też internat dla naszych uczniów - koszt modernizacji dwóch pięter szkoły i utworzenie w nich Internatu wyniósł prawie 6 milinów złotych.

Mówił Pan także o obiektach sportowych budowanych przy szkołach powiatowych…
- Jestem zwolennikiem nauki, ale także rozwoju poprzez uprawianie sportu. Jest to szczególnie ważne u ludzi młodych, którzy sporo czasu spędzają obecnie przy komputerach i telefonach. Chcieliśmy im stworzyć możliwość zarówno pozyskiwania wiedzy w świetnie wyposażonych placówkach, ale także rozwoju fizycznego i realizowania swoich pasji. Właśnie dlatego przy naszych szkołach ponadpodstawowych w Grybowie, Starym Sączu, Krynicy-Zdroju i Nawojowej powstały boiska, bieżnie, skocznie, miejsca do pchnięcia kulą. Młodzież korzysta z nich z radością, nawet po lekcjach. Ponadto, niemal wszystkie budynki naszych szkół przeszły termomodernizację i poważne remonty. To bardzo ważne, aby młodzi ludzie uczyli się w komfortowych warunkach.

Udało się też zrobić wiele w zakresie ochrony zdrowia. Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma 14 nowych karetek - to chyba rekord w skali Polski.
- To prawda, w ciągu tej kadencji samorządu wymieniliśmy cały stary tabor ambulansów na nowy. Karetki są nowoczesne, odpowiednio wyposażone, w większości z napędem na cztery koła, co w naszym górskim regionie jest bardzo ważne. Budynki należące do pogotowia również przeszły gruntowne remonty. Te wszystkie elementy wpływają na sprawniejsze funkcjonowanie jednostki.

Jako samorząd wspieracie także inne służby?
- Tak. Co roku przekazujemy środki Policji, Straży Pożarnej – zawodowej i ochotniczej, ale również dla WOPRowców, GOPRowców i Straży Granicznej. Chcemy, aby służby dbające o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów miały odpowiednie i nowoczesne wyposażenie, ale też były wyszkolone. Wszyscy działamy na 100 procent, szybko i sprawnie. Przez ostatnie pięć lat przekazaliśmy służbom
i inspekcjom ponad dwa miliony złotych!

A co z kulturą? Sądecczyzna słynie przecież z bogactwa i różnorodności kulturowej. Zamieszkują ją również różne grupy etniczne.
-
Zdaję sobie sprawę z tego, że dobre drogi i rozwój infrastruktury to nie wszystko. Nasze bogactwo kulturowe jest naprawdę bezcenne i chcemy je zachować dla potomności. Dlatego właśnie przy naszym Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu działa Fonoteka Powiatu Nowosądeckiego i prowadzonych jest ponad 91 Szkółek Ginących Zawodów, które finansujemy z naszego budżetu. Ponadto, wspieramy biblioteki, przekazujemy dotacje na remonty zabytków, a także doceniamy finansowo osoby związane z kulturą.

Ma Pan plany na przyszłą kadencję?
- Oczywiście! Zamierzam kontynuować rozpoczęte projekty, jeśli ponownie zostanę wybrany na starostę. Utworzyłem swój Komitet Wyborczy Wyborców „Silna Sądecczyzna” i listy do Rady Powiatu Nowosądeckiego w siedmiu okręgach. Znaleźli się na nich ludzie związani z samorządem, ale też przedsiębiorcy, działacze społeczni, wolontariusze – to naprawdę znane nazwiska i osoby poważane w środowisku lokalnym. Wraz z nimi chciałbym zrealizować wiele zaplanowanych inwestycji. Wśród nich jest między innymi budowa jedynego w Polsce kompozytowego toru saneczkowego przy Powiatowym Centrum Sportu w Marcinkowicach, rozbudowa Zespołu Szkół w Starym Sączu o nowe skrzydło i oczywiście inwestycje drogowe. Już teraz mamy podpisane umowy z wykonawcami na ponad 40 milionów złotych! (materiał informacyjny, fot. Marek Kwiatkowski)

Dziękuję Zarządowi i Radzie Powiatu Nowosądeckiego za pięć lat wspólnej pracy. Dziękuję również samorządowcom, społecznikom, wszystkim służbom i oczywiście pracownikom Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i jednostek powiatowych. To był dobry i bogaty w inwestycje czas. Cieszę się, że udało nam się zrealizować wielomilionowe projekty, ale też jestem dumny z rozwoju kultury, sportu, dbałości o dziedzictwo regionalne i tego wszystkiego, co mieszkańcy Sądecczyzny robią dla swojej Małej Ojczyzny. Z takimi ludźmi można naprawdę wiele zdziałać! Marek Kwiatkowski







Dziękujemy za przesłanie błędu