Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
01/11/2021 - 15:30

Zmarli w minionym roku. Sądeczanie, którzy zapisali się w naszej pamięci

"Nie czekajcie, nie wrócę. Nie spieszcie się, zaczekam". Tego szczególnego dnia wspominamy Sądeczan, którzy odeszli w minionym roku. I choć nie ma ich już między nami, nasza pamięć trwa.

LISTOPAD 2020

Ks. Marian Mordarski
Pochodził z parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu. To właśnie w tym mieście przez wiele lat uczęszczał do szkoły. W 1949 roku zdał egzamin maturalny, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 9 maja 1954 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali. Po święceniach jako wikariusz pracował przez cztery lata w Rzepienniku Biskupim, a następnie przez dziewięć lat w parafii katedralnej w Tarnowie. 5 października 1967 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem św. Stanisława w Skrzyszowie, gdzie posługiwał przez trzydzieści jeden lat. Następnie pozostał w tej parafii jako rezydent. Przez wiele lat był dziekanem dekanatu Tarnów – Wschód oraz spowiednikiem alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Śp. ks. Marian Mordarski zmarł 2 listopada 2020 r. Miał 93 lata.

Jan Gawęcki
Śp. Jan Gawęcki był radnym gminy Łabowa, w 2018 roku został wybrany na kolejną kadencję. Pochodził z miejscowości Brunary, położonej w powiecie gorlickim. Później zamieszkał w Krzyżówce, w gminie Łabowa. Chociaż część swojego życia spędził na Śląsku, ale wrócił do korzeni - na Sądecczyznę. Od 2011 roku obejmował urząd radnego gminy. Zmarł 8 listopada w wieku 62 lat.

Stanisław Mrzygłód
Śp. Stanisław Mrzygłód kierował Szkołą Podstawową z Oddziałami Specjalnymi im. Mikołaja Kopernika w Chełmcu niemal przez ćwierć wieku, w latach 1989 - 2013. Zmarł 10 listopada.

Barbara Wójcik
14 listopada zmarła Barbara Wójcik - długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Sączu. Przez wiele lat kierowała sądecką „jedenastką”, ale była również komendantką Hufca ZHP w Nowym Sączu. Swoje życie zawodowe i działalność społeczną związała z dziećmi. Wychowała wiele pokoleń nowosądeczan. Była człowiekiem o niezwykłej wrażliwości, zawsze gotowa pomagać, wszyscy mogli liczyć na jej przyjazną dłoń. Nigdy nie szczędziła czasu, by być z drugim człowiekiem. Jej życiu przyświecało motto: „Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Ks. Józef Poremba
Ks. Prałat Józef Poremba urodził się 16 marca 1938 roku w Kamionce Wielkiej. W 1955 roku zdał egzamin dojrzałości w Nowym Sączu, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu sześcioletnich studiów filozoficzno – teologicznych, 29 czerwca 1961 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Borzęcinie, a następnie w parafii św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. 5 października 1971 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Starych Żukowicach. 11 czerwca 1980 roku został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie duszpasterzował do 2008 roku. Następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Dąbrowa Tarnowska. Zmarł 22 listopada 2020 roku w wieku 82 lat.

Marian Cycoń
20 listopada 2020 roku w wieku 80 lat zmarł Marian Cycoń, który był jednym z najbardziej rozpoznawalnych samorządowców. Pochodził z Barcic. Z wykształcenia był nauczycielem, absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, a także wykładowcą Małopolskiej Wyższej Szkoły w Brzesku. Był działaczem społecznym, a także parlamentarzystą, ale niemal wszyscy kojarzą go ze Starym Sączem, gdzie przez wiele lat był burmistrzem. Uchodził za znakomitego gospodarza. To pod jego rządami miasteczko wypiękniało i stało się wizytówką Sądecczyzny.  Za jego rządów Stary Sącz doczekał się rewitalizacji Rynku, obwodnicy i mostu im. świętej Kingi na Dunajcu.

Andrzej Skowroński
Andrzej Skowroński zmarł 22 listopada. Miał 91 lat. Od początku tak zwanych  partyzanckich mszy św. odprawianych w kościele w Glisnem (1991r.), aż do 2010 roku, zawsze 15 sierpnia brał udział w gliśniańskich uroczystościach poświęconych poległym i zmarłym  żołnierzom partyzanckiego oddziału   „Adama”. To właśnie jemu przez wiele lat przypadł w udziale zaszczyt odczytywania Apelu Poległych.  Do końca swojego życia żywo interesował się sprawami swojej Małej Ojczyzny – Rabki, w której się urodził i spędził dzieciństwo oraz regionu, w którym podjął walkę o wolność Ojczyzny wstępując w szeregi oddziału partyzanckiego „Adama”.

GRUDZIEŃ 2020

O. Stanisław Olesiak
Ojciec Stanisław Olesiak urodził się 15 lutego 1953 roku w Trzetrzewinie. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a następnie do Seminarium Misyjnego Werbistów w Pieniężnie. W 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie wyjechał na misje do Angoli, gdzie zachorował na stwardnienie rozsiane. Na misjach w Afryce spędził siedem lat. Ze względu na zły stan zdrowia, powrócił do kraju, do rodzinnej Trzetrzewiny. Niemal z dnia na dzień stał się niepełnosprawny, ale nie poddał się i rozpoczął nową misję. Poświęcił się pracy na rzecz osób chorych, starszych i niepełnosprawnych. Był niemal zawsze uśmiechnięty, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Ojciec Stanisław Olesiak zmarł 1 grudnia 2020 r. w wieku 67 lat.

STYCZEŃ 2021

Andrzej Dorula
Zmarł 10 stycznia, miał 54 lata. Urodził się w Barcicach, piłkarzem "Biało-czarnych" był od sezonu 1984/85. Następnie przez dwa lata występował w Śniardwach Orzysz, by w 1987 roku powrócić do zespołu z Nowego Sącza. Występował w nim nieprzerwanie przez 14 lat. Był prawdziwą legendą „Biało-czarnych”. Zdobył dla Sandecji wiele ważnych goli, które na stałe zapisały się w historii klubu. W jego barwach rozegrał kilkaset spotkań. Oprócz tego grał również w Dunajcu Nowy Sącz, Helenie Nowy Sącz, LKS-ie Jodłownik, Barciczance i Ogniwie Piwniczna. W późniejszych latach łączył funkcję piłkarza i trenera. Był zawodnikiem niezwykle wszechstronnym mogącym występować na wielu pozycjach. Wyróżniał się nienaganną techniką, świetnym uderzeniem i dokładnością podań. Kibice zapamiętają "Kusego" (tak brzmiał jego boiskowy przydomek) m.in. z bramki, którą zdobył w 2001 roku w meczu z Lublinianką. Zapewniła ona sądeczanom utrzymanie w trzeciej lidze. Był to wyczyn o tyle nietypowy, że został sprowadzony wtedy do Sandecji z Dunajca na dwa ostatnie spotkania sezonu. (Fot. Ogniwo Piwniczna Zdrój)

Zofia Pieczkowska
Zofia Pieczkowska, była wiceprezydent Nowego Sącza w latach 2002 – 2006 zmarła 14 stycznia. Jako radna zasiadała w Radzie Miasta w latach 1998 – 2002 oraz w latach 2006 – 2010. Była doświadczonym samorządowcem. Zofia Pieczkowska urodziła się 12 grudnia 1943 roku w Sokalu n. Bugiem. Była inżynierem budownictwa drogowego, projektantką układów komunikacyjnych na Sądecczyźnie (m.in. w WBT w latach 1972–1990). Działaczką nowosądeckiej opozycji solidarnościowej, ROAD, UD i UW, pełnomocnikiem wojewody ds. współpracy z samorządami terytorialnymi i administracją specjalną, a następnie ds. reformy państwa (1998). Działała także w Sądeckim Hospicjum.

Odeszła wspaniała, życzliwa ludziom osoba, która tak jak jej ojciec Janusz (twórca eksperymentu sądeckiego), oddana była miastu i jego mieszkańcom. Sądeczanie, którzy ją znali będą pamiętać Ją także z tego, że miała bardzo niski, charakterystyczny, chropowaty głos.

Ks. Józef Pyrek
21 stycznia, w wieku 77 lat zmarł śp. ks. Józef Pyrek, który przez 33 lata był proboszczem w Jankowej. Ks. Józef Pyrek urodził się 13 września 1943 roku w Sterkowcu koło Brzeska. W 1961 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 4 czerwca 1967 roku w tarnowskiej katedrze, przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz przez trzy lata pracował w parafii Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie, a od 1970 roku przez cztery lata posługiwał w Wilczyskach koło Bobowej. W 1974 roku zaangażował się w budowę kościoła w Jankowej, a 22 grudnia 1980 roku objął urząd proboszcza nowoutworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej. Jako proboszcz posługiwał w tej parafii przez trzydzieści trzy lata, aż do 17 sierpnia 2013 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Następnie przez siedem lat pracował w Jankowej jako rezydent, aż do 29 grudnia 2020 roku, kiedy zamieszkał w domu księży diecezji tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Oprócz funkcji proboszcza, śp. ks. Józef Pyrek sprawował również obowiązki członka diecezjalnego zespołu do spraw jubileuszu roku 2000. (Fot. Parafia Jankowa)

Antoni Frączek
24 stycznia zmarł Antoni Frączek, wieloletni prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzeży w gminie Łącko. Antoni Frączek był znanym społecznikiem. Swojej służbie był niezwykle oddany. Dożył sędziwego wieku. Miał 96 lat.

LUTY 2021

Ks. dr Władysław Kret
W wieku 65 lat 6 lutego zmarł ks. kanonik Władysław Kret, który przez wiele lat był proboszczem parafii Bożego Ciała w Bieczu. Śp. ks. dr Władysław Kret urodził się 13 czerwca 1956 roku w Rzeszowie. Po ukończeniu tamtejszego I Liceum Ogólnokształcącego i zdaniu egzaminu maturalnego, w 1979 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 24 czerwca 1985 roku z rąk bpa Ignacego Tokarczuka przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz posługiwał w Majdanie Królewskim, Krośnie, Hyżnem, Stalowej Woli, Rzeszowie, Cmolasie i Trzebownisku. W latach 1997-2001 był proboszczem parafii św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebownisku, a w latach 2001-2017 proboszczem parafii Bożego Ciała w Bieczu. W latach 1996-2001 pełnił funkcję duszpasterza diecezjalnego służby zdrowia. Od 2004 roku został włączony do gremium kanoników Bieckiej Kapituły Kolegiackiej. (Fot. Parafia Bożego Ciała w Bieczu)

Łucja Aksamit
Łucja Aksamit sprawowała stanowisko dyrektora SP nr 1 w Piwnicznej Zdroju od 1 września 1990 do 31 sierpnia 1997 roku. Została dyrektorem szkoły w nowym okresie ustrojowym wprowadzonym po pierwszych wyborach samorządowych w 1990 roku. Objęła stanowisko w „biednej”, „niedofinansowanej od lat szkole” i z powodzeniem spełniła się w nowej rzeczywistości, jako gospodarz wprowadzający demokrację do piwniczańskiej szkoły. Była nie tylko dobrym gospodarzem, ale także wspaniałym pedagogiem i człowiekiem. Umiała słuchać dzieci i dorosłych. Potrafiła każdego wesprzeć dobrym słowem. Szanowała i ceniła innych. Zmarła 9 lutego.

Ks. prałat Stanisław Koza
14 lutego, w wieku 83 lat zmarł ks. prałat Stanisław Koza. Przez 44 lata był duszpasterzem w Siekierczynie koło Limanowej. Jako wikariusz posługiwał także w Tymbarku, Jadownikach, Bochni i Dobrej. Był Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Ks. prałat Stanisław Koza urodził się 25 marca 1938 w Borzęcinie Górnym. W 1956 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych, 29 czerwca 1963 roku w tarnowskiej katedrze przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Jako wikariusz przez trzy lata pracował w Tymbarku. Potem duszpasterzował jeszcze w Jadownikach koło Brzeska, parafii św. Mikołaja w Bochni i w Dobrej koło Limanowej. 8 lutego 1977 roku biskup mianował go proboszczem parafii Matki Bożej Łaskawej w Siekierczynie, gdzie posługiwał do 15 sierpnia 2008 roku. Potem do końca życia pozostał w tej parafii jako rezydent. W 2007 został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, a w 2017 roku godnością Kapelana Jego Świątobliwości. (Fot. Parafia w Siekierczynie)

Danuta Matras
Danuta Matras była nowosądeczanką. Po ukończeniu studiów (z zakresu wychowania przedszkolnego na Uniwersytecie Śląskim Filia w Cieszynie, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym) i krótkiej pracy w przedszkolu, rozpoczęła karierę zawodową w Sądeckiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Szujskiego w październiku 1993 roku. Wtedy ta placówka nosiła jeszcze nazwę Wojewódzka Biblioteka Publiczna. W późniejszych latach doskonaliła swe kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w kursach, szkoleniach i warsztatach. Nowe umiejętności, zdobytą wiedzę i doświadczenie wdrażała w pracę oddziału. Zachęcała najmłodszych czytelników do udziału w nowatorskich zajęciach, licznych konkursach i niezapomnianych spotkaniach autorskich, jakie były organizowane w siedzibie oddziału dla dzieci przy ul. Lwowskiej 21. To między innymi ona wpajała dzieciom miłość do książek i czytania. Była też miłośniczką wydarzeń kulturalnych, zachęcała do wypraw do teatru, opery. Wśród koleżanek i kolegów bibliotekarzy oraz czytelników cieszyła się wielką sympatią. Zawsze uśmiechnięta, radosna, pełna humoru i niezwykłej życzliwości, z optymizmem patrząca w przyszłość i jeszcze, zwłaszcza w ostatnim czasie ciężkiej choroby dzielna, walcząca do końca. Zmarła 15 lutego. fot. arch. rodzinne.

Ks. Jan Bereś
19 lutego, w wieku 91 lat, zmarł ks. Jan Bereś. Przez 56 lat posługiwał w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Pawęzowie koło Tarnowa. Jako wikariusz przez trzy lata pracował w Kamienicy – parafii położonej w powiecie limanowskim.  Śp. ks. Jan Bereś urodził się 4 grudnia 1930 roku w Łopuchowej. W 1951 roku w Ropczycach zdał egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, 24 czerwca 1956 roku w tarnowskiej katedrze został wyświęcony na kapłana. Jako neoprezbiter od 8 września 1956 roku przez dwa lata posługiwał w Gawłuszowicach. Potem jako wikariusz pracował jeszcze w Kamienicy i Ochotnicy Dolnej. W 1965 roku decyzją biskupa tarnowskiego został mianowany rektorem kościoła w Pawęzowie, a 15 grudnia 1980 roku proboszczem nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Pawęzowie.

Stanisław Gurba
20 lutego, w wieku 89 lat zmarł Stanisław Gurba, współzałożyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamiannej i jej wieloletni prezes. Urodził się 16 września 1931 roku w Białej Wyżnej koło Grybowa. W 1948 roku przeprowadził się do Kamiannej. Był osobą niezwykle zaangażowaną społecznie. Pomagał przy budowie dróg, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w swojej wiosce.  W 1962 roku wspólnie z innymi mieszkańcami Kamiannej, założył Ochotniczą Straż Pożarną, której przez wiele lat był prezesem. Jako strażak służył ludziom aż do końca swojego życia. Miłością do straży zaraził również swoich synów, wnuków i wnuczki. Przez wiele lat piastował stanowisko prezesa Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Łabowej. Przez osiem lat był także radnym gminy. Dał się poznać jako dobry gospodarz, pomocny sąsiad, wielki działacz społeczny i oddany strażak, który chętnie pomagał innym – tak wspominają go mieszkańcy Kamiannej. Fot. OSP Kamianna.

Dariusz Pomorski
Dariusz Pomorski zginął tragicznie 23 lutego, w wypadku na stoku narciarskim w Krynicy. Miał 53 lata.  Wiele lat prowadził własną działalność. Miał swój sklep obuwniczy w Nowym Sączu. Był prezesem zarządu Stowarzyszenia Handlowców „Pasaż Grodzki”. Miał przeróżne pasje. Lubił nurkować, żeglować, morsować. Jak wspominają go znajomi i przyjaciele, był bardzo dobrym i pomocnym człowiekiem. Fot. Grupa Krynicka GOPR

Czytaj dalej na następnej stronie.







Dziękujemy za przesłanie błędu