Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
08/08/2017 - 11:55

Złapali sprawcę napadu na jubilera. Poszkodowany, brat prezydenta Nowaka, nie był ubezpieczony

Policja złapała 19-latka, który 24 lipca włamał się do zakładu jubilerskiego przy ulicy Lwowskiej. Złodziejowi nie pomogło maskowanie twarzy – 4 sierpnia usłyszał zarzuty. Właściciel sklepu, Stanisław Nowak, brat prezydenta Nowego Sącza nie wie, czy uda mu się odzyskać wart 4 tysiące towar. Zakład nie jest ubezpieczony.

- Sprawca lipcowego włamania do jubilera dokładnie zakrył swoją twarz i głowę, licząc, że nie zostanie zdemaskowany, jednak sądeccy policjanci ustalili go pracując operacyjnie. Kilka dni po włamaniu zatrzymali 19-latka, a ponadto zarzucili mu jeszcze popełnienie innych przestępstw – opowiada o kulisach śledztwa mł. asp.  dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy KMP w Nowym Sączu.

Ale od początku...

 - 24 lipca około godziny 5 rano oficer dyżurny sądeckiej policji otrzymał zgłoszenie o uszkodzeniu witryny w jednym ze sklepów przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu. Gdy policjanci przybyli na miejsce prócz rozbitej szyby ujawnili porozrzucaną biżuterię i pudełka do jej przechowywania - mówi policjantka.

Zobacz też: Okradł sklep jubilerski brata prezydenta. Nagrała go kamera

Na miejsce ściągnięto przewodnika z psem tropiącym oraz grupę dochodzeniowo-śledczą oraz technika kryminalistyki.  Zabezpieczono ślady. - Policjanci zabezpieczyli monitoring znajdujący się w sklepie, ale sprawdzili też czy miejsce zdarzenia obejmuje monitoring z innych pobliskich lokali użytkowych – wyjaśnia Grzebyk Dulak.

Działania okazały się skuteczne. 4 sierpnia policja zatrzymała 19-letniego sprawcę. Postawiono mu zarzut kradzieży z włamaniem do salonu jubilerskiego w Nowym Sączu. Jednocześnie okazało się, że dni po wspomnianym napadzie, 19-latek ukradł rower warty 2 tys. złotych, który właścicielka zostawiła przed sklepem przy ulicy Paderewskiego. A w trakcie przeszukania mieszkania złodzieja znaleziono marihuanę – to zaskutkowało kolejnym zarzutem. Sprawca przyznał się do winy.

- Prokurator zastosował wobec 19-latka środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego – podsumowuje policjantka.

Udało nam się skontaktować z poszkodowanym właścicielem sklepu jubilerskiego.

- O tym, że złapano sprawcę właśnie powiedział mi szwagier, który dowiedział się o tym z mediów – mówi zaskoczony.

- Jakie były straty? Tysiąc złotych za szybę i cztery tysiące w towarze. Czy policja odzyskała mienie? Też jeszcze nic nie wiem – zaznacza nasz rozmówca.

Jego lokal ma monitoring i alarm obsługiwany przez firmę ochroniarską. Kamery mają też sklepy obok. Tyle tylko, że ów alarm w chwili napadu nie zadziałał. Dlaczego? – Bo sprawca nie wszedł do środka a lokal jest nowy i nie miałem jeszcze zainstalowanej czujki zbicia szyby – przyznaje poszkodowany właściciel firmy Jubiler Nowak. – Teraz już zainstalowałem bezpieczną szybę - dodaje.

Mężczyzna przyznaje, że nie jest ubezpieczony i nie ma zupełnie pojęcia, czy policji udało się odzyskać ukradziony mu towar.

Jednocześnie w oficjalnym komunikacie policja zastrzega, że to już kolejny napad na jubilera w centrum miasta.-  Podobne zdarzenia miały miejsce w latach ubiegłych i identycznie jak w tym przypadku, sądeccy policjanci zatrzymali ich sprawców i przedstawili im zarzuty. We wrześniu 2016 roku już kilka dni po rozboju wobec pracownicy sklepu jubilerskiego sprawca został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego, a w roku 2014 sądeccy policjanci przedstawili zarzuty dwóm mężczyzn, którzy usiłowali dokonać rozboju na ekspedientce innego sklepu jubilerskiego, a ponadto ustalili, że sprawcami podobnego zdarzenia z Gorlic również są ci sami mężczyźni - informuje oficer prasowy KMP w Nowym Sączu.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne KMP w Nowym Sączu

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu