Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
23/03/2024 - 08:00

Zamkną ZUS w Nowym Sączu na cztery spusty. Jaki jest tego powód?

Kto planował wybrać się w najbliższy piątek do sądeckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, żeby załatwić urzędową sprawę, pocałuje klamkę. Dlaczego? Bo wszyscy pracownicy biorą wolne. Jaki jest tego powód?

Ci, którzy  przymierzają się do załatwienia urzędowej sprawy w sądeckim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w najbliższy piątek, muszą to zrobić wcześniej. Pod koniec tygodnia instytucja będzie zamknięta. Nie będzie można również skorzystać z pomocy konsultantów infolinii.

czytaj też Miotła ministra w sądeckiej prokuraturze. I tutaj dotarła kadrowa rewolucja 

Dlaczego zamkną ZUS na cztery spusty?  

Na ten dzień przypada co prawda Wielki Piątek, ale to  przecież zwykły dzień roboczy, dlaczego zatem  ZUS nie pracuje ?

Pracownicy odbierają wolne za Święto Trzech Króli, które w tym roku przypadło na sobotę 6 stycznia – wyjaśnia Anna Szaniawska z biura prasowego regionalnego oddziału Zakładu.  Przepisy mówią, że pracodawca musi ten dzień zwrócić – dodaje rzeczniczka.

Czy Wielki Piątek na stałe będzie dniem wolnym od pracy?

Jak zawsze tuż przed Wielkanocą powraca dyskusja nad tym czy Wielki Piątek, tak ważny dla chrześcijan, powinien być w Polsce dniem wolnym od pracy, tak jak to jest w innych krajach. Czy wreszcie w tej kwestii zostanie podjęta decyzja?

Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że to nie tylko czas na modlitwę, ale także dodatkowy dzień na spędzenie z rodziną i przygotowanie się do świąt.

Czytaj też O co poszło? Odwołali prezesa krynickiego uzdrowiskai i... ruszyła karuzela stanowisk 

Za takim rozwiązaniem optują związkowcy

Teraz to dzień, kiedy trzeba iść do pracy.  Za zmianą takiego stanu rzeczy opowiada się Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Pada argument, że w wielu firmach i tak pracownicy mają tego dnia wolne lub skrócony czas pracy, a ustanowienie go oficjalnym dniem wolnym byłoby korzystne dla wszystkich.

– Czas ten ma rodzinny charakter i wiąże się z koniecznością wykonania wielu obowiązków domowych. Brak obowiązków służbowych w tym okresie pozwoli pracownikom na zbalansowanie czasu poświęcanego na pracę i życie rodzinne podczas tak ważnych i rodzinnych świąt – mówił w rozmowie z dziennikiem „Fakt” Paweł Galec z wydziału prawno-interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

– Generalnie w mojej opinii skracanie czasu pracy pracowników jest zasadne nie tylko z powodu zmian na rynku pracy, ale również w kontekście przepracowania Polaków – dodaje związkowiec.

To że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej potwierdzają dane OECD. Wynika z nich, że przeciętny Polak w wieku 20-64 lata spędza w pracy średnio 40,4 godzin tygodniowo. Wyprzedzają nas tylko Grecy, którzy pracują 41 godzin (dane za 2022 rok). Przeciętnie w krajach UE spędza się w pracy 37,5 godziny.

Czytaj też Wielki post po lachowsku. Tylko to jedli nasi pradziadowie przez czterdzieści dni  

Co z tą ustawą

Pod koniec 2018 roku projekt ustawy ustanawiającej Wielki Piątek dniem wolnym od pracy został złożony w Sejmie przez PSL.  I co I nic. Utknął w sejmowej “zamrażarce” i jego dalsze losy są niepewne.

W wielu krajach Europy Wielki Piątek jest już dniem wolnym od pracy. Dotyczy to między innymi  Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Finlandii, Portugalii, Czech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i wielu innych. W Polsce dniami wolnymi w okresie Wielkanocy są jedynie Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny.([email protected]) fot. pixby







Dziękujemy za przesłanie błędu