Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 czerwca. Imieniny: Barnaby, Benedykta, Flory
27/03/2012 - 08:12

Wiceszef MSW: Tragiczne są losy taksówkarzy w Nowym Sączu

W ciągu 3 lat w Małopolsce odnotowano 7 przestępstw, w których pokrzywdzonymi byli taksówkarze, w tym aż dwa w jednym roku w Nowym Sącz. Policja proponuje kierowcom szkolenia z samoobrony oraz sugeruje założenie w autach osłon z płyt pleksiglasowych i sygnalizacji na wypadek zagrożenia. – Bierzcie przykład z programu "Taksówkarz" we Wrocławiu, tam nie było żadnego napadu – radzi sądeczanom MSW.
Dane i rady przysłał do Sejmu Michał Deskur, wiceminister spraw wewnętrznych. Odpowiadał na zapytanie sądeckiego posła Arkadiusza Mularczyka. Wiceszef MSW podkreślił, że sytuacja w Nowym Sączu nie jest dobra i choć policja starała się wprowadzić rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo miejskich taksówkarzy, to do wiążących ustaleń nie doszło, ponieważ... na spotkanie nie przyszli przedstawiciele korporacji taksówkowych.

Ze statystyk Komendy Wojewódzką Policji w Krakowie wynika,  że od 1 stycznia 2009 r. do 27 lutego 2012 roku w województwie małopolskim  odnotowano 7 przestępstw, w których pokrzywdzonymi byli kierowcy taksówek (zabójstwo, przestępstwa rozbójnicze, pobicie, uszkodzenie ciała). Sprawcy 4 przestępstw zostali stosunkowo szybko zatrzymani i oskarżeni. – Sprawcami byli ludzie młodzi, a dominującym motywem była chęć uzyskania środków materialnych – wylicza wiceminister. – Powyższe sprawy stanowią zadania o charakterze priorytetowym zarówno dla miejscowych jednostek policji, jak też wydziałów pionu kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – zaznacza.

Liczba usiłowania i zabójstw taksówkarzy w skali kraju: w 2010 r. doszło do 4 takich zdarzeń na terenie Skoczowa, Gdyni, Tarnowa i Poznania; w 2011 r. miało miejsce 5 zdarzeń w  Żarach, Gdyni, Nowym Sączu, Częstochowie, Otwocku i dwa w Warszawie. Dane pochodzą z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji. Ponadto z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2011 r. w Polsce odnotowano 15 napadów na  kierowców taksówek. W 2012 r. jedno zdarzenie, usiłowanie zabójstwa taksówkarza, miało miejsce koło Nowego Sącza. Sprawca został zatrzymany.

Z uwagi na liczbę przypadków odnotowanych na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu jednostka ta wspólnie z radnymi miasta Nowy Sącz podjęła działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa taksówkarzy – podkreślił wiceszef MSW.

 3 lutego w ratuszu nowosądeckim odbyło się spotkanie policjantów z przedstawicielami korporacji taksówkarskich. Określono na nim, co realnie może poprawić bezpieczeństwo kierowców oraz omówiono obowiązujące w korporacjach procedury kontaktu i komunikacji z centralami korporacji. Padł postulat, by taksówkarze dokładnie informowali swoje centrale o  godzinie i miejscu rozpoczęcia kursu, a także o celu podróży wskazanym przez klienta. Dane takie pomogą natychmiast powiadomić policję o sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu taksówkarzy oraz wysłać policję od razu w rejon, gdzie taksówka powinna się znajdować.

Policja zaproponowała również przeprowadzenia dla kierowców taksówek szkolenia z zakresu podstaw samoobrony oraz reagowania w sytuacji zagrożenia. Zasugerowano, aby pojazdy zostały zaopatrzone w osłony z płyt pleksiglasowych oraz wyposażone w sygnalizację, dźwiękową lub świetlną, która uruchamiana byłaby przez kierowcę taksówki w sytuacji realnego zagrożenia bezpieczeństwa. Propozycje przedstawiciele korporacji mieli omówić z członkami zrzeszeń – relacjonuje wiceminister Deskur. Jednak na kolejne spotkanie 9 lutego nie przybyli przedstawiciele korporacji  taksówkowych z Nowego Sącza i do wiążących ustaleń nie doszło.

Wiceminister twierdzi, że w całym kraju podejmowane są działania mające ograniczyć zdarzenia zagrażające zdrowiu i  życiu kierowców taksówek. Wylicza: patrole policyjne organizują swoją pracę na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa i porządku, które uwzględniają m.in. liczbę oraz rodzaj popełnianych przestępstw i wykroczeń, czas ich popełnienia, sposób działania sprawców, rozpoznanie policji. Ponadto patrole w ramach codziennych odpraw zapoznawane są z wydarzeniami w rejonie jednostki i otrzymują zadania doraźne. W odprawach uczestniczą także policjanci służb kryminalnych. Jednym z zadań prewencji jest rozpoznanie środowisk przestępczych i metod ich działania. Policjanci muszą znać dobrze swoje rejony  pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na porządek i bezpieczeństwo.

W 2011 r. policja realizowała 265 programów prewencyjnych w obszarach: bezpieczeństwa ogólnego (aż 158)i w ruchu drogowym, patologii społecznych, ofiar przestępstw oraz ochrony osób i mienia (33 programy).

Przykładem działań prewencyjnych ukierunkowanych wprost na podniesienie poziomu bezpieczeństwa kierowców taksówek jest program „Taksówkarz”, realizowany przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu – podkreślił wiceminister Deskur.

W ramach programu utworzono specjalny kanał łączności radiowej, umożliwiający wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia. Na taksówkach korporacji umieszczono nalepkę ostrzegawczą „Alarmowa  łączność z Policją”. Projekt obejmuje też utworzenie łączności w specjalnej sieci ratunkowej dla operatorów wszystkich wrocławskich firm taxi, ze stanowiskiem kierowania w Komendzie Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej.

Umożliwi to szybki przepływ informacji o zdarzeniach oraz znacznie przyspieszy reakcje na nie i niesienie pomocy taksówkarzom w nagłych przypadkach. Prowadzone są także szkolenia taksówkarzy na temat właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia – stwierdza wiceszef MSW. – Z posiadanych informacji wynika,  że program podwyższył poczucie bezpieczeństwa wrocławskich taksówkarzy. Do chwili obecnej nie odnotowano żadnego zdarzenia z udziałem taksówkarzy korporacji uczestniczących w programie – zaznaczył.

Projekt jest kontynuowany i przystępują do niego kolejne przedsiębiorstwa taksówkowe.  Współuczestnikami programu, obok policji, są: Straż Miejska Wrocławia, Urząd Miejski we Wrocławiu, przedsiębiorstwa taksówkowe, firmy ochroniarskie.

Poseł Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych z pytaniami,  "w związku z wystąpieniem w ostatnim czasie brutalnych napadów na kierowców taksówek w Nowym Sączu". – Zaobserwowanie tych zdarzeń o charakterze kryminalnym, nie tylko na terenie Sądecczyzny, skłania do podjęcia działań – pisał poseł. – W mojej ocenie zagadnienie to jest bagatelizowane przez organy, do których zadań należy ochrona bezpieczeństwa ludzi oraz dbanie o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Pozostawia się to samym kierowcom taksówek i ewentualnie korporacjom, w których są zrzeszeni. Taki stan rzeczy  jest niedopuszczalny. Konieczne jest opracowanie i wdrożenie specjalnego programu działań prewencyjnych – dodał poseł. Proponował wprowadzenie ustawowego obowiązku montowania pleksy zabezpieczającej taksówkarzy w ich samochodach.

Zapytanie posła w sprawie zdarzeń o charakterze kryminalnym zagrażających zdrowiu i  życiu kierowców taksówek, działań prewencyjnych policji oraz technicznych sposobów poprawy bezpieczeństwa w taksówkach uprzejmie przedstawiam następujące informacje: TUTAJ.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Michała Deskura: TUTAJ.

Więcej: Arkadiusz Mularczyk o bezpieczeństwo taksówkarzy pyta w MSWDyskutowano o bezpieczeństwie sądeckich taksówkarzyCzy GPS i przycisk napadowy uratują taksówkarza z opresji?MORD szkoli taksówkarzy. Na razie tylko trzech chętnychNowy Sącz: Radzili nad poprawą bezpieczeństwa taksówkarzy.

 

 (BW)

Fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu