Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
22/04/2015 - 11:04

Tarcze Herbowe dla skansenu i rozśpiewanego małżeństwa

Obchodzący 40-lecie istnienia Sądecki Park Etnograficzny i małżeństwo artystów i pedagogów Aleksander i Barbara Porzuckowie w najbliższym czasie uhonorowani zostaną Tarcza Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Za głosowali wczoraj wszyscy radni.
Okazją do wręczenia Tarczy Herbowej dla Sądeckiego Parku Etnograficznego może być tradycyjnie obchodzona w skansenie majówka (1 maja, o godz. 15 w amfiteatrze wręczane będą odznaczenia).

„Przez 40 lat swojego istnienia Sądecki Park Etnograficzny na trwałe wpisał się w kulturowy krajobraz Nowego Sącza i Małopolski, stając się jedną z największych turystycznych atrakcji naszego regionu. Nie można też przecenić jego roli w uchronieniu od zapomnienia i zniszczenia nie tylko dawnej drewnianej architektury Sądecczyzny, ale także tradycyjnej kultury ludowej w całym jej bogactwie i różnorodności (...)
Bez wątpienia rola jaką pełni już od wielu lat Sądecki Park Etnograficzny w życiu lokalnej, a także regionalnej społeczności zasługuje na docenienie poprzez przyznanie najwyższego wyróżnienia jakim dysponuje miasto Nowy Sącz i jego Rada Miasta. Tym bardziej, że w bieżącym roku Sądecki Park Etnograficzny obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia, pełniąc przez cztery dekady rolę swoistego strażnika historii Sądecczyzny i przekazując bezcenną wiedzę dotyczącą naszej tożsamości kulturowej i społecznej kolejnym pokoleniom. Należy również pamiętać, że popularny skansen przyczyniał i nadal przyczynia się do promocji nie tylko miasta Nowego Sącza, ale całej Sądecczyzny, pokazując w ramach swojej codziennej działalności piękno i bogactwo historyczne sądeckiej ziemi” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, która na X. sesji Rady Miasta Nowego Sącza zreferował prezydent Ryszard Nowak.

Drugie zaszczyty przypadły Barbarze i Aleksandrowi Porzuckom. 

„Nie sposób nie docenić wieloletniej działalności Barbary i Aleksandra Porzucków jako pedagogów, wychowawców, instruktorów, artystów i animatorów kultury. Ich rozliczne działania artystyczne nieustannie wzbogacają pejzaż kulturalny naszego miasta, a odnoszone przez ich podopiecznych sukcesy w konkursach i festiwalach, czy później w dojrzałej karierze, przynoszą chlubę Nowemu Sączowi i rozsławiają go w całej Polsce. Spośród ich wychowanków można wymienić choćby: wokalistki Ewelinę Marciniak, Małgorzatę Szarek, poetę Przemysława Dakowicza, aktorów Karolinę i Paulinę Chapko, Piotra Franasowicza, Mateusza Bieryta, Katarzynę Ucherską.

Wychowali i wykształcili wiele pokoleń nowosądeczan: Barbara Porzucek jest nauczycielem I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza, a Aleksander Porzucek wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Od początku swojej aktywności zawodowej poświecili się bezinteresownej pracy artystycznej i pedagogicznej z młodzieżą szkół sądeckich. Realizują warsztatowe formy pracy dydaktyczno-artystycznej w zakresie piosenki literackiej i estradowej, obejmującej kształcenie świadomości wokalnej, kultury słowa, interpretacji tekstu literackiego, a także percepcji muzyki artystycznej. Regularnie prowadzą warsztaty artystyczne, udzielają konsultacji i porad dla młodzieży w ramach zajęć artystycznych. Wszystkie działania artystyczne i pedagogiczno-artystyczne realizowane są w oparciu o autorskie metody pracy, poparte wieloletnimi doświadczeniami i samodoskonaleniem (...)” – uzasadnił projekt Tomasz Cisoń, wiceprzewodniczący RM.

(JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu