Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
10/05/2015 - 08:00

Strażackie święto w Łososinie Dolnej. Gminne instytucje pod jednym dachem

W Łososinie Dolnej otwarto nowoczesny budynek, w którym swe lokum znajdą różne gminne instytucje. Część pomieszczeń zagospodarowały już Policja i miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Wczoraj (9 maja), miejscowi strażacy świętowali uroczyście włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Wczorajsza uroczystość była gminnym świętem, które rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym. Odprawił ją ks. dziekan Grzegorz Ociepka, proboszcz parafii w Łososinie Dolnej. Po mszy, strażacy – ochotnicy, zaproszeni goście, w tym liczne grono parlamentarzystów, władze powiatu nowosądeckiego, na czele z nowosądeckim starostą Markiem Pławiakiem oraz władze gminy, wraz z jej gospodarzem Stanisławem Golonką, a także przedstawicielami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej i mieszkańcami przeszli pod nowoczesny budynek, który przez kilka ostatnich lat był wznoszony wysiłkiem gminy.

Podczas wczorajszego święta jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łososinie Dolnej została uroczyście włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łososińscy strażacy działają w nim od 1 stycznia br. Była to również okazja do uhonorowania wyróżniających się, i najbardziej zasłużonych strażaków odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

- Włączenie naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest doniosłym wydarzeniem. Jest to ogromne wyróżnienie i docenienie naszej pracy. To wyróżnienie mobilizuje nas do dalszego działania. Zdajemy sobie sprawę, że nasza jednostka będzie miała więcej obowiązków niż dotychczas. Staniemy na wysokości zadania, bo OSP w Łososinie Dolnej skupia ludzi, którzy nie spoczywają na laurach i niosą wszystkim potrzebującym profesjonalną pomoc – powiedział podczas uroczystości Andrzej Pawłowski, prezes OSP w Łososinie Dolnej.

Szef łososińskich strażaków podziękował wczoraj nadbrygadierowi Andrzejowi Mrozowi, małopolskiemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Januszowi Basiadze, komendantowi miejskiemu PSP w Nowym Sączu i władzom gminy na czele z wójtem Stanisławem Golonką za wsparcie starań łososińskich strażaków o włączenie miejscowej jednostki do grona tych, które działają już w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

Wejścia łososińskich strażaków do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także otwarcia nowoczesnego budynku gratulowali parlamentarzyści: Wiesław Jańczyk, Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek. Gratulacje przekazał również senator Stanisław Kogut. Przyłączyli się do nich także m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka i st. bryg. Janusz Basiaga, komendant miejski PSP w Nowym Sączu.

Starosta Marek Pławiak powiedział, kierując zarazem podziękowania do strażaków za trudną i odpowiedzialną służbę jaką pełnią, że jest dumny z tego, że jest mieszkańcem gminy Łososina Dolna.

- Mieszkańcy tej gminy mogą być wzorem dla mieszkańców Sądecczyzny – podkreślił Marek Pławiak. – Mówię to jako starosta nowosądecki i mieszkaniec Witowic Górnych. Od ponad 20 lat widzę pracę, jaką w rozwój tej gminy wkładają jej władze na czele z wójtem Stanisławem Golonką oraz radni. Gmina Łososina Dolna wyróżnia się wśród gmin powiatu nie tylko gospodarnością i zapobiegliwością. Ta gmina niejednokrotnie zmagała się ze skutkami kataklizmów, chociażby ze zniszczeniami wyrządzanymi przez powodzie czy osuwiska. Dzięki pracowitości mieszkających tutaj ludzi te tereny są tak piękne, zadbane. Życzę, aby rozwój tej gospodarnej gminy nadal był tak ekspansywny i pomyślny dla wszystkich jej mieszkańców. Podziękowania kieruję również do strażaków tej jednostki. Życzę Wam tego, aby Wasze wyjazdy do akcji zdarzały się rzadko.

Starosta przekazał jednostce upominek z okazji przyjęcia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łososińscy strażacy otrzymali m.in. piłę mechaniczną.

Głos zabrał także komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Janusz Basiaga.

- Było mi niezwykle miło druhny i druhowie wręczyć Wam decyzję komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej o włączeniu waszej jednostki do KSRG. Ogromnie się cieszę, że jesteście kolejną już jednostką działającą w tym systemie. Przez ostatnie lata daliście dowód tego, że jesteście jednostką, która godna jest tego, aby w tym systemie znajdować się. Wasza jednostka otrzymała również nową siedzibę w nowoczesnym, przepięknym budynku.

Wczoraj oddano także uroczyście do użytku nowoczesny budynek, w którym siedzibę będą miały różne gminne instytucje. Już część pomieszczeń zagospodarowały służby ratownicze, czyli Policja i Straż Pożarna. W sąsiedztwie Ochotniczej Straży Pożarnej mieści się komisariat, w którym pracują funkcjonariusze Policji. Przeprowadzili się oni do nowych pomieszczeń zaledwie kilka dni temu. Budynek poświecił ks. Grzegorz Ociepka, prałat miejscowej parafii

Budynek jest naprawdę imponujący. Jest to, można powiedzieć obiekt, na miarę XXI wieku. Gmach składa się z trzech skrzydeł, ma kształt litery C. Dach nad korytarzem najwyższej kondygnacji w centralnej części, łączącej wszystkie skrzydła jest przeszklony, podobnie jak w niektórych pomieszczeniach na tym piętrze. Duże wrażenie robi przestronna sala widowiskowo-konferencyjna, w której ma się pomieścić 250 osób.

Budynek wielofunkcyjny pomieści oprócz służb ratowniczych - bibliotekę z czytelnią, oddział przedszkolny, a także Centrum Kultury i Promocji Gminy. Wystarczy też miejsca dla Koła Gospodyń Wiejskich, zespołów artystycznych, wszelkich gminnych instytucji i stowarzyszeń. To będzie centrum aktywności społecznej i kulturalnej gminy. Wszystko pod jednym dachem. W przyszłości, jak zaznaczył gospodarz gminy, ma się w nim znajdować również podstacja pogotowia ratunkowego, a także poczta.

- Jest to budynek, który powstawał lata. Pierwsze rozmowy o konieczności budowy takiego obiektu były prowadzone już w 2002 roku. Budowa ruszyła w 2007 roku. Wykonawcą pierwszego etapu tzw. „zerowego” było Przedsiębiorstwo Budowlano-Transportowe „Wikar” z Łososiny Dolnej. Potem kolejne etapy realizowała firma remontowo budowlana Profes z Rabki. Dzisiaj, powiem po chrześcijańsku – „A słowo stało się ciałem” – powiedział Stanisław Golonka, wójt gminy Łososina Dolna. – Z całego serca dziękujemy wykonawcom za solidną robotę. Budynek będzie służył mieszkańcom gminy, bo po to był budowany.

Budowa obiekty zamknęła się kwotą prawie 12 mln złotych. Gmina na to zadanie otrzymała 3 mln złotych z Unii Europejskiej. Pozostałą kwotę wyasygnowano z własnego budżetu.

O oprawę uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Tęgoborze na czele z kapelmistrzem - druhem Romanem Gwiżdżem.

Wczorajsze święto w Łososinie Dolnej zakończyły występy miejscowych i zaproszonych zespołów folklorystycznych.

Starosta powiatu nowosądeckiego uhonorował

Złotym Jabłkiem Sądeckim – druhów: Andrzeja Pawłowskiego i Eugeniusza Pawłowskiego.
Srebrnym Jabłkiem Sądeckim odznaczony został druh Krzysztof Zelek.

(MIGA)
Fot. (MIGA)







Dziękujemy za przesłanie błędu